Sponzorováno

Jak na suché a popraskané rty? 4.77/5 (26)

Jak na suché a popraskané rty?Trápí i vás suché a popraskané rty? Důvodů je několik a naštěstí i řešení je hned několik. V první řadě je nutné klást důraz na prevenci. Základem pěkných rtů je, aby byly zdravé. Když jsou popraskané, či zanícené, celkový dojem nezachrání ani dokonalý make-up, ani výrazná rtěnka, ani třpytivý lesk.

I v tomto případě platí, že dokonalý vzhled zaručí vhodná prevence. Kůže na rtech je velmi citlivá, díky čemuž máme z líbání fantastický požitek, ale právě kvůli své přecitlivělosti je náchylná jak na změny počasí, tak i na oslabení imunity.

Co našim rtům ubližuje?

Našim rtům dává zabrat sluneční záření, ale i studené, větrné počasí a pobyt ve vytápěných místnostech. Tím, že si jejich jazykem zvlhčujeme situaci pouze zhoršujeme. Neustále olizování rtů v kombinaci s počasím způsobuje popraskání kůže, její pálení a často i bolesti. Postižené místo začne mokvat a může se na něm vytvořit kvasinková infekce.

Stává se to hlavně starším lidem, kteří používají zubní protézu, dětem, které slintají a život bez dudlíku si nedovedou představit i lidem trpícím anémií. Rozpraskané rty může zapříčinit i alergická reakce, například na kosmetické přípravky, ale stejně tak mohou být i signálem doutnající nemoci, či vnitřní horečky.

Sponzorováno

Co s popraskanými rty

Potřete je vazelínou, krémem či balzámem na rty. Před pobytem v suchém a chladném prostředí, ale i během něj jejich těmito prostředky neustále hydratujte.
• Při pobytu na slunci používejte masti na rty s ochranným faktorem 15-20. Většina z nich je i odolná proti vodě.
• Balzám na rty s ochranným faktorem si nanášejte i během turistiky ve vyšších nadmořských výškách.
• Když je důvodem popraskání rtů alergická reakce, ihned změňte zubní pastu, kosmetické přípravky i přípravky na rty, které jste dosud používali, vyměňte je za jiné a sledujte následnou reakci.
• Vyhýbejte se kyselým a kořeněným jídlům, které zintenzivňují pálivou bolest postiženého místa.
Snažte se neoblizovat rty.
Denně vypijte alespoň 6-8 sklenic vody, zejména pokud se zdržujete v místnosti s ústředním topením.
• Pokud máte problém se špatně sedící protézou, navštivte zubního lékaře, právě on může odstranit příčinu častého praskání rtů.

Vyhněte se popraskání rtů

Rtům občas dopřejte masáž měkkým zubním kartáčkem. Díky tomu se prokrví a odstraní se z nich odumřelé kožní buňky. Suché rty vám poděkují i za medovou kúru.

Stačí, když si na ně med nanesete a necháte ho vsáknout. Med je totiž zdrojem vitamínů, minerálů, aminokyselin a obsahuje nejméně šest vitamínů (B, C, měď, železo, mangan, vápník) a jiné přírodní složky.

Lékaře vyhledejte, jestliže …

• postižené místo na pokožce zrudne, začne mokvat a objeví se i výtok
popraskaná pokožka se nezregeneruje ani po 10 dnech
• popraskané rty a koutky vás trápí pravidelně

A jak s popraskanými rty bojujete vy? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

Co si dále o rtech přečíst?

VIDEO: Jak omladit, zvětšit a vyživit rty

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Dara Slánská (více o nás)

   

  Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  2 Komentářů u článku “Jak na suché a popraskané rty?”

  1. Lukáš napsal:

   Jsou ruzne priciny popraskanych rtu. Neni to vzdy pouze pocasi nebo dehydratace. Casto neprospiva ani nektere druhy zubne pasty, jindy je to zas nedostatek vitaminu, takze pri dlouhodobem problemu je vhodne zkusit zmenit jidelnicek – vyloucit nektere potraviny, alkohol, kafe, nebo naopak zaradit potraviny zejmena s vitaminem B. Rty jsou velice citlive a na kazdou i malou zmenu reaguji velice zretelne…

  2. Lenka napsal:

   Vyzkoušela jsem hodně balzámů, protože mám hodně suché rty, tak musím pořád mazat. Nejvíce mi sedí balzám cannadent. Vždycky mi rty zjemní a díky tomu mi ani nepraskají.

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva