Sponzorováno

10 nejčastějších alergií – jsou to tyto! 4.63/5 (16)

Alergeny jsou všude kolem nás. Které alergie jsou nejčastější?

Alergeny jsou všude kolem nás. Které alergie jsou nejčastější?

Víte, že každý pátý obyvatel ČR trpí alergií nebo se u něho v průběhu jeho života projevila nějaká alergická reakce? To, že alergie nejrůznějšího původu jsou trvale na vzestupu, je zřejmé už několik desítek let. Jakých je 10 nejčastějších původců alergií, najdete v následujícím přehledu.

Čistý vzduch bez alergenů

Co je to vlastně ALERGIE? Alergií rozumíme přehnanou, nepřiměřenou reakci těla na některou z látek, se kterými se setkáme běžně ve svém okolí. Alergický organismus však tyto látky považuje za nebezpečné a proto na ně reaguje zvýšenou tvorbou protilátek, jejichž úkolem je neutralizovat vetřelce, tzv. antigeny. V případě tzv. alergické reakce však imunitní systém takto reaguje na látky neškodné, což spouští nadměrnou reakci = alergii. Alergickou reakci může spustit téměř cokoliv, přičemž se může jednat o mírnou, stejně jako život ohrožující reakci.

Tady je 10 nejčastějších původců alergií:

1. Pyly

Pylová zrna z některých stromů, travin nebo plevelnatých rostlin mohou spustit alergickou (dřívější název sennou) rýmu (tzv. polinózu) nebo také sezónní pylovou alergii. Typické příznaky jsou kýchání, vodnatý výtok z nosu nebo naopak jeho neprůchodnost (tzv. ucpaný nos), svědění či pálení očí či jiných sliznic (ústa, krk, nos). Pylová zrna jsou velice malá semínka stromů nebo rostlin, pouhým okem neviditelná. Jejich průměrná velikost je 0,05 mm a jsou rozmanitého tvaru (každý druh disponuje jiným tvarem – některá jsou hladká, jiná mají na povrchu rýhy nebo ostny). Při podezření na pylovou alergii nelze návštěvu alergologické ambulance odkládat, a to i při pocitu, že se nejedná o závažnou záležitost. Neléčené (byť z pohledu postižených pacientů zanedbatelné a krátké období roku trvající) pylové alergie mají tendenci přerůst v astma, které laik zpočátku ani nepozná.

2. Zvířata

Proteiny vylučované žlázami nejrůznějších domácích zvířat, které jsou přítomné nejenom v srsti či peří, ale také v jejich slinách, moči, krvi, kožních šupinách či výměšcích, jsou příčinou řady agresívních alergických reakcí. Alergie tohoto typu se může rozvíjet i dva roky bez jakýchkoliv příznaků při kontaktu se zvířetem. Jestliže doma máte zvíře, které vám nebo jinému členu rodiny způsobuje alergii, základním opatřením je vytvořit si tzv. “bezzvířecí” zónu z ložnice, vyloučit koberce a domácího mazlíčka pravidelně koupat. Rovněž pomůže časté vysávání s HEPA filtrem. Neodkládejte návštěvu alergologa, který doporučí optimální léčbu.

3. Roztoči

Roztoči jsou mikrospické organismy žijící v domácím prachu, jehož jsou hlavním alergenem. Jsou to drobní členovci, pouhým okem neviditelní. Prospívají v oblastech s koncentrací vyšší vlhkosti a živí se odumřelými částečkami lidské (případně zvířecí) kůže, stejně jako pylovými zrny, baktériemi a plísněmi. Látka, která alergii vyvolává, je obsažená ve výměšcích roztočů, které vdechujeme a tímto způsobem dochází k alergizaci. Alergie na roztoče se může projevit různě – jako astma, jako alergická rýma nebo jako ekzém. Typické jsou obtíže ráno po probuzení, nejhorší jsou však v období vlhka, tj. v zimě a na podzim. V boji proti roztočům pomáhá např. pokrýt veškeré matrace a polštáře antialergickými pracími povlaky, které lze prát na 60 stupňů nebo používat antialergické povlečení (ne peří, ne vlna, ideální je duté vlákno). Samozřejmostí je denně větrat lůžko (nikoliv hned zastýlat), vyloučit (zejména v ložnici) koberce a optimálně i závěsy.

4. Hmyzí bodnutí nebo kousnutí

Existuje určité procento lidí (1 – 3 % populace), kteří mají po bodnutí nebo kousnutí hmyzem (včela, vosa, sršeň, blecha, štěnice) vážné nebo dokonce život ohrožující alergické reakce. Typické příznaky včetně bolestivého otoku a zrudnutí místa vpichu nebo kousnutí mohou přetrvávat i dva dny (což je zcela normální, nealergická reakce), ale trvají-li déle (někdy i týden) a přidruží-li se i další symptomy, jedná se o alergii. V rámci alergické reakce se může projevit zvracení, únava a zvýšená teplota. Vzácně může hmyzí bodnutí způsobit i anafylaxi, tj. velmi vážnou reakci organismu, kdy dojde k prudkému objevení se některého z těchto symptomů: ztížené dýchání, výsev kopřivky, otok obličeje, krku nebo rtů, zrychlení pulzu, závratě nebo prudký pokles krevního tlaku. V takových případech je nezbytné podat adrenalinovou injekci a to okamžitě po bodnutí, resp. je nezbytné dopravit takto postiženého člověka k lékaři.

Sponzorováno

5. Plísně

Plísní je mnoho druhů, nicméně z alergologického hlediska jsou podstatné plísně vláknité, které při růstu produkují spory. K růstu potřebují plísně vlhkost, proto se často vyskytují v oblastech, kde se tvoří pára (kuchyně, koupelny, sklepy), ale také jsou hojně tam, kde bychom to zas až tak často nečekali, např. v trávníku, hnoji nebo mulči.

Jednotlivé druhy se liší barvou, např. černé a zelené jsou typické pro Aspergily a Penicilinum, červená pro Merulius. Spory plísní produkují alergeny, dráždivé látky či toxiny. Inhalování nebo dotýkání se plísní může způsobit citlivým jedincům alergickou reakci. Tito lidé by se měli vyvarovat činností jako je např. hrabání listí, sekání trávy, práce se zeminou (květináče) apod. Je nutné rovněž extrémně často čistit klimatizační jednotky, příp. je vůbec nepoužívat. Nepoužívat tapety – možný růst plísní pod nimi.

6. Potraviny

Mléko, ryby, vaječný bílek (více v článku Vejce jako nepřítel alergika), mořští živočichové (měkkýši, korýši), ovoce (typicky např. kiwi – viz článek Alergie na kiwi častější u malých dětí), zelenina, ořechy, sója a pšenice jsou nejčastějšími příčinami potravinových alergií. Alergická reakce se obvykle projeví do několika minut (nejpozději do 2 hodin) po požití alergizující potraviny. Příznaky mohou být mírné, závažnější i vážné – od dušnosti, přes závratě, zvracení, průjem či otok úst až po anafylaktický šok. Některé potravinové alergie nejsou skutečnými alergiemi, ale tzv. pseudoalergiemi, kdy pseudoalergické příznaky jsou vyvolány potravinami s vysokým obsahem histaminu.

7. Latex

Latex obsažený v rukavicích, kondomech a některých lékařských pomůckách mohou spustit latexovou alergii. Klasické jsou příznaky jako svědění pokožky, podrážděné oči, vodnatá rýma, kýchání, sípání a svědění sliznic (nos, krk, ústa) nebo kůže. Škála reakcí je široká od mírných až po anafylaxi. Těžcí alergici by se měli kontaktu s latexem zcela vyvarovat a pro případ nouze nosit u sebe stále adrenalinový autoinjektor.

8. Léky

Příznaky alergie vyvolané léky, např. aspirinem nebo antibiotiky jako je Penicilin, jsou obdobně široké jako ostatní původci alergií, tzn. mohou být jak mírné, tak i závažnější až vážné (anafylaxe) a zahrnují závratě, podrážděné a svědící oči, zácpu, otok rtů či hrdla. Je třeba vyvarovat se dalšího podávání alergizujícího léku.

9. Vůně, výpary, zápachy

Vůně obsažené v různých výrobcích, např. parfémech, vonných svíčkách, čistících pracích prostředcích či kosmetice mohou vyvolat rovněž alergické podráždění. Pro většinu lidí symptomy odezní, jakmile se vzdálí z dosahu dráždivé vůně (případně zápachu). Některým osobám však opakovaná expozice způsobí, že příznaky se objevují častěji nebo přetrvávají déle.

10. Šváby

Šváby jsou nejen poměrně odporní, ale bílkoviny v jejich trusu mohou způsobovat nepříjemnou alergii. To se týká zejména alergiků citlivých na roztoče, protože je potvrzena zkřížená alergie na roztoče a šváby. Samotná alergie na šváby (či jiný podobný hmyz) je hojně rozšířená zejména v USA, ale vzhledem k faktu, že švábi se vyskytují i v Evropě (Českou republiku nevyjímaje – u nás se nejčastěji jedná o tzv. rusa domácího), je dobré o této možnosti vědět. Šváby žijí tam, kde je teplo a vlhko, tedy zejména kuchyních, koupelnách a potravinových provozech. Vyhubit šváby může být obtížné, obzvlášť v zemích s teplejším klimatem, ale u nás by to neměl být žádný problém. “Léčba” spočívá v použití pesticidů a udržování kuchyně (resp. koupelny nebo provozovny) v čistotě. Je třeba vyloučit koberce a polstrovaný nábytek, mít možnost prát ložní prádlo na 60 stupňů a mít protialergenové filtry ve vysavačích.

Co si dále přečíst o alergiích?

VIDEO: TOP 5 – Nejpodivnějších alergií

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva