Sponzorováno

Cvičení po porodu aneb zpět ve formě! 4.82/5 (11)

cvičení po poroduKaždá žena touží shodit kila nabraná během těhotenství a dostat se do formy v jaké bývala před porodem. Pomoci k tomu mohou i speciální cvičení pro maminky po porodu a v období šestinedělí. Další porci cviků pak můžete přidávat v dalších obdobích.

Než se začneme zabývat tím, kdy, co a jak dlouho cvičit, je třeba rozlišit, zda za sebou máte normální porod nebo porod císařským řezem. V druhém případě se totiž doporučuje začínat s námahou pomaleji. Některé cviky – třeba na posílení šikmých břišních svalů – byste měla zařadit do svého cvičebního plánu až 3-4 měsíce po porodu. Než začnete s jakýmkoliv cvičením, poraďte se raději se svým lékařem.

V případě normálního porodu platí, že s cvičením můžete začít v podstatě kdykoliv. Pokud nepociťujete žádné bolesti a cítíte se na to, požádejte lékaře o souhlas a s chutí se pusťte do boje s kily.

Cvičení po porodu – co ano a co ne

Vědecké studie dokazují, že ženy, které po porodu začnou s vhodným pohybem, jsou méně ohroženy poporodní depresí. Díky cvičení organismus také rychleji regeneruje a pomáhá zamezit dalším obtížím – například bolestem zad nebo problémům s udržením moči.

Ale pozor – ne všechny druhy cvičení a pohybu jsou pro novopečenou maminku vhodné. Po dobu minimálně prvních tří měsíců byste pro změnu měla zapomenout na aerobic a běhání. V tomto období totiž vaše svaly a klouby potřebují čas na to, aby se zotavily po těhotenství a porodu.

Sponzorováno

Krátce poté, co jste přivedla miminko na svět, byste měla provádět pouze speciálně poporodní cvičení. Ty jsou zaměřeny na problémové partie, které zpevňují, protahují a uvolňují. Důležité je začít s pohybem pomalu a zvolna. Dávky si můžete pomalu zvyšovat a přidávat další jednoduché cviky, pokud se cítíte dobře. Nezapomínejte, že vazivo ještě může být několik týdnů po porodu ochablé. Proto byste se měli vyhýbat extrémnímu natahování svalstva. Naslouchejte svému tělu a zvyšujte zátěž postupně. Jakmile pocítíte jakoukoli bolest, okamžitě s cvičením přestaňte.

O pár dní později pak můžete se souhlasem lékaře zařadit další aktivity. Ideální formou cvičení po porodu je jóga a pilates a po ukončení šestinedělí i plavání. Využití najdou i speciální cvičební pomůcky, jako například gymnastické míče či overbally.

Do formy se můžete dostat i díky procházkám s miminkem. Svižná procházka s kočárkem se také počítá. Tlačení kočárku je námaha, do níž se zapojují téměř všechny svalové skupiny. Jakmile si zvyknete a budete se cítit lépe, můžete zkusit kolečkové brusle. Vytipujte si v místě bydliště ideální bruslařskou trasu – například v parku. Dlouhá rovinka je ideální a zároveň bezpečná pro manipulaci s kočárkem. Pokud preferujete jízdu na kole, ani to není problém. K dostání jsou speciální vozíky za kolo jejichž cena se pohybuje někde okolo 5 tisíc korun.

ČTĚTE: Co jíst před a po cvičení?

VIDEO: Cvičení po porodu od Fithall.cz

VIDEO: Cvičení po porodu na posílení svalů pánevního dna

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva