Cvičení jógy může napomoci v léčbě fibrilace síní 4.82/5 (11)

Jóga je super pro vaše srdce.

Jóga je super pro vaše srdce.

Fibrilace síní je jednou z nejčastěji se vyskytujících poruch srdečního rytmu, která sice neohrožuje bezprostředně na životě, ale zhoršuje významně kvalitu života postižených. Navíc je fibrilace síní spojena s celou řadou komplikací jako zvýšený výskyt mozkových příhod nebo srdečního selhání. Současnými léčebnými metodami je buď dlouhodobé užívání léků zvaných antiarytmika, nebo odstranění obtíží tzv. katetrizační ablací, kdy se pomocí vysokofrekvenčního proudu zničí ložiska vzniku arytmií v srdci.

Studie pozitivní přínos meditace potvrzuje

Podle nedávno dokončené studie dr. D. Lakkireddyho a jeho kolegů s názvem „YOGA My heart“ je možné, že pacienti trpící fibrilací síní by mohli mít prospěch i z dalších, neinvazivních a alternativních metod, které by napomohly jejich arytmii lépe zvládat. Dr. Lakkireddy vytvořil malou skupinu 52 pacientů (z nichž studii dokončilo 49 osob), trpících fibrilací síní, a nechal je cvičit jógu. Do studie bylo zařazeno celé spektrum pacientů – od 18 do 80 let – a studie trvala 6 měsíců.

Jóga představuje kombinaci fyzického cvičení, dechových technik a meditace. Pacienti z této studie cvičili jógu metodou B. K. S. Iyengara, která se zaměřuje především na správnou techniku provedení každé pozice. Na hodinách iyengar jógy jsou pozice obvykle drženy mnohem déle než u jiných stylů tak, aby studenti měli možnost věnovat dostatek pozornosti provedení pozice – správné držení těla, zapojení svalů a současně dýchání. Při hodinách se hodně používají pomůcky (bloky, pásky, židle, pokrývky), které pomohou přizpůsobit cvičení studentům po zraněních, s různými pohybovými dysbalancemi nebo studentům ve vyšším věku.

Pacienti z této studie byli nejdříve 3 měsíce pouze pečlivě sledováni a poté další 3 měsíce (kromě obvyklé pokračující léčby) cvičili alespoň 2x týdně po dobu 60 minut pod vedením certifikovaného instruktora Iyengar jógy ve skupinách po 15 až 20 lidech. Do každé lekce bylo zařazeno 10tminutové dechové cvičení, 10timinutové zahřívací cvičení, 30timinutová série pozic a 10minutová závěrečná relaxační část. Každý z účastníků obdržel edukační DVD, aby si mohl pozice procvičovat doma.

Ukázalo se, že cvičení jógy výrazně snížilo výskyt epizod fibrilace síní u všech pacientů, někteří dokonce po celou dobu studie neměli ani jednu epizodu. Prakticky u všech pacientů došlo ke zlepšení fyzické kondice, celkového zdravotního stavu, schopnosti fungovat ve společnosti a psychické pohody. Upravil se také srdeční rytmus a systolický i diastolický krevní tlak.

Jedná se o vůbec první studii, kde bylo cvičení jógy využito jako doplňková a alternativní metoda léčby fibrilace síní. Výsledky ukázaly, že jóga dokáže výrazně snížit výskyt epizod fibrilace síní a napomáhá odstranit pocity úzkosti a výskyt depresí s tímto onemocněním spojených, čímž výrazně zlepšuje kvalitu života pacientů. Navíc se jedná o metodu nízkonákladovou, která pro systém zdravotnictví nepředstavuje téměř žádnou zátěž – což vzhledem k četnosti výskytu fibrilace síní v populaci není zanedbatelnou skutečností!

Cvičení jógy rovněž pozitivně ovlivňuje změnu stravovacích návyků a životního stylu celkově, což je pro léčbu rovněž důležité.

Co si o józe dále přečíst?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva