Sponzorováno

Stres zažeňte pohybem! 4.82/5 (17)

Stres zažeňte pohybem!Kdo z nás není občas vystaven velkému stresu. Může za to uspěchaná doba, příliš vysoko stanovené cíle nebo neočekávané těžké životní situace. Ne vždy se tělu podaří vše zvládnout bez problémů. Nemusíte si ani sáhnout na tzv. samé dno, abyste pocítili, co takový stres dokáže způsobit. Takovým pomyslným záchranným kruhem ale může být obyčejný pohyb.

Rozlišujeme dva druhy stresu. Eustres vyvolává pozitivní zátěž, která v přiměřené míře stimuluje člověka k vyšším nebo lepším výkonem a distres, který způsobí nadměrná zátěž, která může člověka poškodit a vyvolat onemocnění nebo dokonce i smrt.

TIP: Zkuste například fitbox.

Fyzická aktivita a stres

Tělo dostávají do tzv. bojové pohotovosti stresové hormony zvané adrenalin, kortizon a kortizol. Krev proudí do našich svalů, látková výměna se snižuje, krevní cukr a cholesterol se zvyšuje a naše dýchání je tím pádem intenzivněji a hlouběji. Popadl nás stres. Pokud se ale budete věnovat nějaké fyzické aktivitě, můžete jej lépe zvládnout. Stresové látky se v těle totiž vstřebají a díky tomu se další hormony a látky, které mají naopak uklidňující a omlazovací efekt, dostanou do popředí. Pokud se nebudete dostatečně hýbat, dlouhodobý stres způsobený psychikou začne ubírat z vašich tělesných zásob a obnova buněk se nebude dostatečně aktivovat.

Sponzorováno

Tělo tak začne postupně ochabovat a riziko obezity a deprese se zvýší. Navíc při stresu organismus spotřebuje enormní množství vitamínu B, zinku a hořčíku. Pokud tedy zažíváte stresové symptomy, pohyb by vám mohl být nápomocný k tomu, abyste se stresu zbavili. Dobrá je i horká koupel před spaním. Během relaxace v lázni se uvolní melatonin, který je předpokladem pro dobrý a zdravý noční spánek. Pokud jste však příliš stresovaní, měli byste se vyvarovat tréninku a nejprve se poradit s lékařem. A to z důvodu, abyste nezatížili své tělo ještě více.

Pozitivní efekt z pohybu:

  • Snižuje množství stresových hormonů.
  • Zvyšuje množství látek, které způsobují tělesné i duševní uvolnění po tréninku.
  • Zvyšuje citlivost inzulínu, který snižuje riziko vzniku např. diabetes.
  • Spotřebovává glukózu a cholesterol, které se při stresu uvolňují.

Negativní efekt stresu:

  • Ničí tělesné tkáně.
  • Zhoršuje látkovou výměnu.
  • Zvyšuje hodnoty cukru v krvi.
  • Zvyšuje úroveň cholesterolu v krvi.
  • Negativně ovlivňuje imunitní systém.
  • Může vést k nemocem spojených se stresem.

A co si dále přečíst?

VIDEO: Zkuste Cardio Kickbox

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Bez komentáře u článku “Stres zažeňte pohybem!”

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva