Jídlo a potraviny na zahřátí – zahřejte se správným jídlem 4.88/5 (17)

Sponzorováno

Které jídlo vás krásně zahřeje? Podívejte na pár našich tipů.

Které jídlo vás krásně zahřeje? Podívejte na pár našich tipů.

Také nemáte příliš v oblibě zimní období, jelikož je vám neustále chladno? V takovém případě nepomůže jenom dobré topení ve vašem bytě nebo domě, či správné a kvalitní oblečení. A co více, pomoci může také jídlo, které konzumujete. Jsou totiž potraviny, které jsou nejenom zdravé nebo chutné, ale jsou jedinečné i v tom, že vás zahřejí. Potřebujete zahřát zevnitř těla během letošní zimy? Tak se podívejte, co mít v jídelníčku.

1. Med

Pokud se snažíte vyhýbat cukru a hledáte za něho náhradu, potom je ideální zvolit med. Patří do skupiny osvědčených a doporučovaných přírodních sladidel. Ideální je třeba do dezertů, ale ještě lepší volbou je do nápojů. Mimo jiné i proto, že vás dokáže velmi dobře zahřát. A to nejenom proto, že ho dáte do horkého čaje. Umí lehce zrychlit metabolismus, čímž navodí právě onen pocit tepla. I proto je čaj s medem tolik doporučován, jakmile je vám chladno.

2. Chilli papričky

Patříte do skupiny těch, kteří milují ostřejší jídlo? Danou ostrost jídlu nemusíte dodávat třeba jenom klasickým pepřem. Nic nezkazíte ani ve chvíli, kdy zvolíte chilli papričky. Pokud s nimi skutečně nešetříte, tak si můžete být jista, že začnou pálit nejenom ve vašich ústech, ale dokonale zahřejí vás samotnou. To proto, že se začnete výrazněji prokrvovat, a to včetně jednotlivých vrstev pokožky. Dané zahřátí může trvat i několik desítek minut. Osvědčená volba, pokud je vám skutečně zima. Jestliže však s chilli teprve začínáte, buďte obezřetní. Některé silné druhy jsou až nebezpečné, a tak raději začínejte s menšími kousky něčeho slabšího.

3. Křen

Nejenom, že je osvědčeným pomocníkem při nachlazení, nebo ve chvíli, kdy máte plný nos. Také je dobrým pomocníkem ve chvíli, kdy je vám zima a potřebujete se zahřát. Pokud si ho dáte, a to ve větší dávce, může mít podobný efekt, jako chilli papričky. Nejprve pocítíte zahřátí v obličeji a potom po celém vašem těle. Jestliže jeho chuť milujete, mějte ho připravený. Ideální potom ten čerstvý, který budete konzumovat ihned po nastrouhání. A jaké jsou jeho další pozitiva a tedy i důvody, proč si ho dát?

 • Podpoří činnost krevního oběhu
 • Stimuluje činnost jater
 • Snižuje krevní tlak

4. Skořice

Pokud jste někdy hledali stimulanty, které vám pomohou při hubnutí, jistě jste narazili na skořici. Je tomu tak? Potom si pamatujte, že vám pomůže nejenom při redukci váhy, ale i ve chvíli, kdy budete hledat možnost rychlého zahřátí. Skořice je totiž lákavá v tom, že dokáže ve vašem těle poměrně rychle rozproudit krev, čímž dokáže podpořit i vaše zahřátí. Navíc se skořicí je to podobně jako s medem, jelikož je osvědčeným kořením, které se hodí do různých nápojů. Jasným příkladem je:

Sponzorováno

 • Čaj
 • Káva
 • Svařené víno nebo punč

Také nelze opomíjet fakt, že skořice se v zimě hodí nejenom proto, že vás zahřeje. Hodí se také proto, že dokáže dobře podpořit obranyschopnost, což je také plus. A to právě s ohledem na zimní období, které je rizikem.

5. Luštěniny

Máte z nich obavy, jelikož vám připadá, že jsou kalorické? To je jenom jejich jedna strana. Zapomínat nelze na dostatek vlákniny, která je u nich naopak plusem. Ta dokáže jak podpořit trávení, tak je dobrým pomocníkem, jak navodit pocity sytosti. Díky tomu luštěnin nesníte zase až tolik, a navíc budete mít jistotu, že vás dobře zahřejí. Nebojte se je tedy do jídelníčku zařadit v jakémkoliv chladnějším počasí. Rozhodně pomohou.

6. Zázvor

Máte kašel? Nebo jste nachlazení? Potom je zázvor osvědčeným pomocníkem. Dále je ideální volbou i ve chvíli, kdy je vám zima. A to nejenom proto, že si z něho můžete uvařit čaj. Je třeba říci, že zázvor jako takový obsahuje látku, která se nezívá gingerol. Z té plyne anglický název zázvorového kořene. A právě tato látka dokáže dobře stimulovat lidský organismus a tak vás během zimy prohřeje. Jediným negativem zázvoru může být jeho štiplavá chuť, která pro některé z vás nemusí být tak úplně příjemná. Pokud vám však nevadí, a kombinujete ji třeba s čajem a medem, je to ideální pomocník.

7. Ovesné vločky

I když se to může zdát zvláštní, skutečně je tomu tak. Ovesné vločky, ale i další druhy obilnin opravdu dokážou vaše tělo prohřát. Máme na mysli třeba i pohanku, nebo jáhly. Ty jsou dokonce ještě o trochu lepší. Navíc oceníte to, že můžete volit různorodou přípravu. Klasické ovesné vločky se dokonale hodí po ránu, a to k snídani. Jáhly nebo pohanka jsou zase dobrou přílohou k obědu, nebo k večeři. A to na řadu různých osvědčených způsobů. Stačí si je jen vygooglit.

8. Zelenina

Ta je většinou doporučována hlavně v létě. A to ve formě salátů, jelikož díky nim naše tělo nejenom ochladíme, ale dojde také k tomu, že díky zelenině není příliš zatěžováno trávení. Paradoxně se však hodí také během zimy. Nikoliv ale ve formě studených salátů, jelikož ty jenom těžko zahřejí. Naopak je vhodné zařadit do jídelníčku zeleninu, která je tepelně upravená. Ideální jsou hlavně různé husté polévky, které nejenom zasytí, ale také napomáhají k tomu, že se vám rozproudí krev v organismu a vy se dokonale zahřejete. Toto je také jedna s osvědčených cest, jak se v zimě zahřát.

Sponzorováno

A co vy? Která jídla a potraviny nejlépe zahřejí vás?

Co si dále přečíst?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva