Sponzorováno

3 top nápady na zdravé nízkotučné snídaně 4.75/5 (8)

3 top nápady na zdravé nízkotučné snídaněZapomínáte snídat nebo se při tom množství potravin, které je na výběr neumíte rozhodnout, které jsou ty nejzdravější? Vaše denní snídaňové menu by se mělo skládat z různých potravinových skupin, pokud chcete mít vyváženou stravu.

Celodenní aktivity, stres, pracovní povinnosti, to všechno nás oslabuje a vaše tělo doslova volá po vhodném „palivu“, kterým ho napumpujete. Nemusíte mít zrovna před sebou těžký den, abyste si vychutnali zdravé snídaně. Takové by měly být všechny. Snídaně, které kladou důraz na nízkotučné bílkoviny a hodně vlákniny. Strava doplněná o vlákninu nám zlepšuje trávení a dává energii na celý den. A které skupiny potravin jsou pro nás ráno ty rozhodující?

Celozrnné potraviny

Vybírejte si jen celozrnné cereálie, pečivo, bagety nebo ovesné vločky. Když musíte ráno zakousnout do palačinky, i ta ať je celozrnná. Potřebují vaše chuťové pohárky rýžové koláčky? Tak ať jsou z tmavé rýže. Tmavé pečivo, plus nízkotučný jogurt s nízkým obsahem tuku, nemá skoro žádný cholesterol.

Mléčné výrobky

Mléko konzumujeme od narození. Ačkoli ne každému chutná i v dospělosti, patří do racionální výživy. Jen s jedním důležitým ALE! Zatímco děti si ještě mohou dovolit pít mléko plnotučné, protože ho potřebují na vývoj kostí, dospělí jsou z plnotučného mléka obézní. V dospělosti už nepotřebujeme konzumovat ve stravě tolik tuku, který tělo neumí využít. I proto by měly být mléčné výrobky pro nás spíše nízkotučné.

Určitě se ohradíte, že nechcete pít zabarvenou vodu, jak někey mléko bez tuku nazýváme. Mléko je přece mlékem, pokud má silnou, smetanovou konzistenci. V takovém případě se ale musíte více hýbat, protože tělo si jinak plnotučné mléko odloží pod vaši kůži na horší časy.

Snížit obsah tuku v mléce a mléčných výrobcích znamená štíhlý pas. Nebojte se, že o tuk ochuzené mléko má i méně živin a stavebních prvků jako je vápník či minerály. Dostanete je ve stejném množství. Jen tuku je méně. Které mléčné výrobky se ještě vyplatí jíst ráno? Nízkotučné jogurty a sýry. Jogurt nabízí největší množství vápníku v jednom šálku, mnohé bývají obohacené o vitamíny A a D. Sýr je dobrý protein a chutný doplněk do omelet, pokud si potřebujete snídaně smažit.

Sponzorováno

Ovoce a voda

Slyšeli jste o tom, že po probuzení bychom se měli napít alespoň dvou dcl vody? Tělo totiž během noci spotřebovalo poslední zbytky dostupných tekutin v organismu a je doslova vyprahlé. Voda nastartuje žaludek a rozhýbe i naši krev v oběhovém systému.

Dostatek vody v sobě obsahuje i ovoce. I proto je velmi přirozené, dát si ráno čerstvé ovoce v celku nebo vylisované. Tělu dodáte vodu, ale i vysoký obsah vitaminu C, vlákninu a přírodní cukr. Mnoho žen dává přednost právě takovým snídani, protože mají mnohem mlsnejší jazyk. Kam ještě s ovocem, aby bylo ráno užitečné? Nakrájejte banány na cereálie, přidejte sušené brusinky nebo rozinky do ovesných vloček.

Jíst zdravé snídaně každé ráno nás chrání proti nemocem a podporuje tělo, aby lépe fungovalo po zbytek dne. Snídaně nám umí zlepšit koncentraci a náladu. Většina tradičních snídaňových potravin obsahuje živiny, které člověk potřebuje nejvíce.

Co je tedy ke snídani dobré?

 • Ovocná šťáva je výborným zdrojem vitamínu C a rozběhne naši krev
 • Vejce obohacené o celozrnný chléb nám poskytnou železo a vlákninu
 • Nízkotučné mléko a jogurt jsou velké zdroje vápníku a dalších kvalitních živin

Pokud si ráno stihnete doma pouze vyčistit zuby a spoléháte se na levné snídaňové překvapení z fastfoodu, opatrně. Neplaťte za potraviny s množstvím škodlivých solí, nasycených tuků a cukru. Respektuje pravidlo, že čím je zpracována potravina lesklejší a barevnější, tím dříve po ní nesahejte. Když už máte před sebou hamburger, udělejte v něm pořádek a povyhadzujte minimálně složky jako plnotučný, tavený sýr. Nepřijdete do práce unavení a s bolestmi žaludku, které mohou fastfoodové snídaně vyvolat.

Čtenářka Mirka nám dala před časem dobrý podnět, jak začít zdravě žít. No přece ve dvou! Máte i vy parťačku na hubnutí, cvičení a zdravé stravování.

TIP: Super tipy na zdravé snídaně

VIDEO: 3 tipy na zdravé snídaně

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Bez komentáře u článku “3 top nápady na zdravé nízkotučné snídaně”

  1. […] Čtěte také: 3 nápady na zdravou snídani […]

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva