Sponzorováno

Kokosový olej a zdraví – jaké má účinky? 4.81/5 (27)

Kokosový olej a zdraví - jaké má účinky?Na obale můžete vidět: 100% panenský kokosový olej. Ano, přesně tak. Nadarmo budete na obalu hledat konzervanty vypsány v závorkách. Kokosový olej, lisovaný z čerstvé kokosové dužiny za studena, neobsahuje žádné škodlivé látky, právě naopak. Je bohatý na vitamíny a minerály jako vápník, hořčík a fosfor. Díky nejnižší energetické hodnotě z tuků, vysokému obsahu nasycených mastných kyselin, či absenci cholesterolu je prohlášen za nejzdravější panenský olej.

Kokosový olej je stále tuk – nepřehánějte to s ním

Na toto pamatujte: nasycené tuky byste měli konzumovat v nižším množství. V rámci tuků byste měli upřednostnit nenasycené mastné kyseliny.

Všestranné použití kokosového oleje

Jeho kvalitu dosvědčuje i všestranné využití v potravinářství, medicíně, farmacii. Nicméně speciálně na lidské tělo má tento exotický zázrak několik desítek pozitivních účinků, které jsou potvrzeny odborníky po celém světě. Tak se z vysokých palem přímořských oblastí dostává na pulty prodejen a následně do našich domácností nejen skvělá pochoutka, ale i účinný olej na pleť, vlasy, zuby i nehty zároveň. Níže přikládáme několik důvodů k tomu, aby si své čestné místo našel i ve vaší domácnosti.

TOP 12 účinků kokosového oleje

1. Příval energie

Dvě lžíce kokosové oleje denně dobijí váš organismus již o 5% energie. Ne však té, jejíž nadbytek se ukáže na vašich bocích. Tento druh rostlinného oleje je tvořen z větší míry triglyceridy se středním řetězcem. Jejich zpracování probíhá jiným způsobem než trávení jiných nasycených tuků obsažených například v mléčných výrobcích.

Nejdeme pokračovat v lekci chemie a raději laicky shrneme, co to pro nás znamená. Místo toho, aby se triglyceridy usazovaly v těle jako tukové zásoby, putují přímo do jater, kde se přeměňují na energii, která vám je k dispozici až 24 hodin.

2. Kokosový olej na hubnutí

Ano, čtete správně – olej z kokosu pomáhá při hubnutí a zpomalenému metabolismu.

Protože kokosový olej příznivě působí na zrychlení metabolismu, je věrným pomocníkem při redukci hmotnosti. Zlepšuje trávení a podporuje správnou funkci střev. Možná i proto byly nejefektivnější výsledky z hlediska úbytku tuku prokázáno zejména v břišní oblasti.

Dalším faktorem může být i vliv kokosového oleje na hormonální hladinu či psychiku. Odbourává totiž stres a úzkost, což jsou dvě z hlavních příčin tloustnutí v oblasti pasu. Pokud tedy potřebujete zregulovat hmotnost, dopřejte si 1-2 menší lžíce denně. Moc to s ním nepřehánějte. Je to stále tuk!

3. Snížení pocitu hladu

A hned po hubnutí můžeme navázat i na toto téma. Určitě vás potěší, že kokosový olej vám pomůže efektivně zahnat myšlenky na mlsání. Sám o sobě má příjemnou sladkou chuť, ale to není všechno. Výše zmíněné 1-2 lžíce denně jsou účinnou zbraní proti přejetí díky tomu, že pomáhají navodit pocit nasycení rychleji.

Dokonce jsou potvrzeny i výborné výsledky při léčbě žaludečních vředů. Vyšší dávku však nedoporučujeme, protože kokosový olej i navzdory svým výjimečným vlastnostem, stále zůstává rostlinným tukem.

4. Vstřebávání živin

S trávením úzce souvisí i vstřebávání živin do krve, které je díky konzumaci kokosového oleje mnohem účinnější. Jedná se zejména o vitaminy rozpustné v tucích (A, D, E a K). Pokud vám čistý kokosový olej nechutná, nezoufejte. Z této univerzální tekutiny dokážete vytvořit neuvěřitelně lahodná jídla.

Ať už toužíte po sladkém startu do dne v podobě snídaně nebo po doplnění energie po namáhavém dni, určitě najdete nespočet receptů na zeleninové saláty, pečené lahůdky, smoothies či dezerty.

5. Snížení rizika srdečních chorob

Je to paradox, že tuk vás chrání před kardiovaskulárními onemocněními, protože právě ten je způsobuje. Vyvedeme vás z omylu a prohlásíme, že ne všechny nasycené tuky jsou zdraví škodlivé. Kokosový olej zlepšuje hladinu cholesterolu v krvi tím, že zvyšuje dobrý a naopak reguluje ten špatný.

Efektivně pomáhá krvi dopravit cholesterol do správné formy a tím udržuje zdravý krevní tlak. Pokud máte problémy se špatnou srážlivostí krve a antioxidačními aktivitami, nad koupí neváhejte.

6. Boj proti infekci

Kyselina laurová tvoří polovinu z celkového obsahu mastných kyselin, které obsahuje kokosový olej. Můžeme tvrdit, že právě ona ho činí takovým výjimečným. Mimo jiné je to proto, že je antimikrobiotický, zabíjí viry, chrání před bakteriemi, prvoky, zbavuje plísní rozpouštěním jejich buněčných stěn.

Nemusíte však ovládat biologii, abyste dokázali ocenit zdravotní výhody vnitřního užívání kokosového oleje. Je to jednoduchý nástroj zvyšování obranyschopnosti organismu a posílení imunity.

7. Štítná žláza a cukr v krvi

Triglyceridům můžeme „poděkovat“ opět. Své zásluhy totiž mají při vlivu na lidské hormony, které jsou zodpovědné za funkci štítné žlázy. Kokosový olej prokáže službu i lidem, kteří mají problémy s vysokou hladinou cukru v krvi, protože pomáhá tělu efektivněji využívat inzulín.

Sponzorováno

8. Bystřejší mysl

Jak jsme již zmínili, proces trávení kokosového oleje probíhá pomocí triglyceridů se středním řetězcem putujícími do jater. Tam se syntetizují na ketolátky. Tyto chemické sloučeniny dokáží pozitivně ovlivnit mozkovou aktivitu, či dokonce výrazně pomoci v léčbě epilepsie a Alzheimerovy choroby.

Vysoká koncentrace těchto látek prokázala snížení počtu epileptických záchvatů u dětských pacientů. Jako alternativní zdroj energie pro mozkové buňky, jejichž schopnosti jsou oslabené, ketony, a tedy kokosový olej, představují malý zázrak při léčbě nejrozšířenější formy demence či ztráty paměti.

9. Zdravá pokožka

Tímto bodem se dostáváme k vnějšímu použití kokosového oleje. Jeho účinek na různé kosmetické problémy je až skoro neuvěřitelný. Můžeme vzdávat hold vitamínu E, který podněcuje hydrataci pokožky, léčí ji a dokonce omlazuje! Příznaky stárnutí a vyhlazené vrásky však není to jediné co můžete očekávat po jeho pravidelném užívání.

10. Na strie i celulitidu

Skvělé výsledky prokazuje i v testech proti neestetickým striím či obávané celulitidě. Kromě toho je kokosový olej tělovým i opalovacím krémem. Poskytuje tak hydrataci ale i přirozenou ochranu pokožky před nebezpečným UV zářením. Nemluvě o tom, že vás zbaví opravdu nepříjemných kožních nemocí, mikrobiálních a plísňových infekcí, či akné.

11. Kokosový olej na vlasy

Kokosový olej skvěle působí na vlasy a roztřepené konečky vlasů.

Zářivé, zdravé a husté vlasy. Takové můžete prostřednictvím kokosového oleje mít. Kromě ochrany kůže před slunečními paprsky a dehydratací pomáhá totiž stejně i vlasům. Výživný zábal nebo relaxační masáž pokožky hlavy zaručí skvělou ochranu, ať už se chystáte k moři nebo do chlorované vody bazénů.

Roztřepené, lámavé a vysušené vlasy z důvodu fénování či žehlení, budou po pravidelném používání minulostí a s trpělivostí se dokážete nadobro zbavit i problematických lupů. Jak na to? Kokosový olej naneste na vlasy a pokožku hlavy před umytím. Zbavíte se suchých i roztřepených konečků vlasů a dodáte vlasům lesk i výživu. Pokud nanesete olej až po umytý hlavy, tak vyživíte roztřepené konečky a usnadníte si rozčesávání.

12. Kokosový olej na zuby

Možná vám to přijde zvláštní a šílené, ale čištění zubů prostřednictvím kokosového oleje opravdu funguje. Kokosový olej a další přírodní látky se na zuby používaly již od dávného starověku. I dnes se z času na čas doporučuje namísto chemické zubní pasty natřít kokosový olej na zuby.

Zubní pasty (zejména ty bělící) jsou dnes složené z velkého počtu agresivních látek, které mohou při častém používání poškodit zubní sklovinu. Po umytí zubů si dejte na prst kokosový olej a zkuste 1 – 2 minuty třít zuby olejem. Uvidíte, že vaše zuby budou po několika týdnech bělejší – čistě přírodní formou. Kokosový olej také zklidňuje podrážděné dásně a brání tvorbě nepříjemných aftů v ústech. Zkuste kokosový olej i na převalování v ústech.

Pár slov o „kokosáku“ na závěr

I vám se zdá, že seznam pozitivních účinků kokosového oleje nemá konce? Opravdu ho zkuste a uvidíte.

Jeho nezaměnitelná vůně, terapeutický účinek a tuhá forma, kterou si udržuje v teplotě do 25 stupňů Celsia, jsou jen další plusy k nepřebernému množství zdravotních a kosmetických přínosů pro lidské tělo. Pevně ​​doufáme, že kouzlo kokosového oleje okusíte na vlastní kůži a samozřejmě i na jazyku, a tak se, i prostřednictvím tohoto článku, stane nedílnou součástí vaší výživy.

A co si o kokosovém oleji ještě přečíst?

Vyberte si kokosový olej třeba zde

Sponzorováno

Zdroje článku a studie o zdravotních účincích kokosového oleje

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva