Sponzorováno

Prevence proti bolesti zad – jak na to? 4.79/5 (14)

Prevence proti bolesti zadBolesti zad patří dnes mezi nejrozšířenější civilizační choroby. Češi se dokonce nechvalně pyšní bolestí zad, jako nejčastější příčinou pracovní neschopnosti. Mnohé studie prokázaly, že problémy se zády jsou způsobeny dlouhodobým přetěžováním dolních končetin.

Počet lidí sužovaných bolestmi zad se stále zvyšuje. Odhaduje se, že aspoň jednou za život trpí problémy s páteří nejméně 80% lidí. Ještě výhružnější je procento popisující výskyt bolestí zad u dětí – 75%. Bolesti zad se vyskytují dokonce ještě častěji než bolesti hlavy.

Nicméně příčin může být více, je lepší bolestem předejít. Jak na to? To se dočtete v následujících řádcích. Bolest samozřejmě můžeme do jisté míry zmenšit tím, že se o svou páteř člověk náležitě stará. V následujících 7 bodech si popíšeme jak nato:

Pravidelné cvičení je důležité

Záda drží vzpřímeně skupina svalů, které je třeba neustále a pravidelně posilovat. Silné zádové svalstvo, minimalizuje zatížení páteře a pomáhá ji udržovat ve fyziologické přirozené pozici. Bolest vlastně způsobuje hrbení, křivení se a neúměrné zatížení nervů a svalová dysbalance, to vše může způsobit bolestivou degeneraci páteře. Existuje několik druhů cviků, které jsou odborníky navrženy přesně na posílení zádových svalů.

Podvívejte se na cviky na záda zde.

Protahování a strečink

Stejně důležité, jako samotné posilování, je důležitý strečink těchto svalů. Pravidelné protahování pomůže uvolnit přetížené svalové skupiny a zároveň uvolňuje jednotlivé obratle. Stejně jako při posilování i při strečinku jsou vyhrazeny jisté ideální cviky, jako hluboký předklon, spinální rotace a podobně.

Jak na strečink zad?

Masáže a rehabilitace

Masáže by měly být součástí života každého jednotlivce, a to nejen v partnerském vztahu a u manulálne pracujících lidí. Stejně jako pro manuálně pracující, tak i pro lidi se sedavým zaměstnáním by masáže měly doplňovat cvičení. Nadměrné zatížení zad je škodlivé stejně tak jako celodenní sezení, zvláště pokud nejsou k dispozici ergonomické pomůcky. Přetěžování určitých svalových skupin vede ke vzniku spasmy, které se za pomoci masáže mohou uvolnit. Masáž, zvlášť pokud je důsledná, dokáže se zády dělat přímo zázraky.

Sponzorováno

Zdravotní a kompenzační pomůcky

Fit míče, ergonomické židle, nebo malé míče (overball) pro podepření beder nebo krční páteře dokážou ušetřit spoustu bolesti. V žádném případě není dobré podcenit sílu kompenzačních pomůcek a ergonomie. Už jen jako prevence umí tyto pomůcky zabránit pozdějším problémům se zády.

Správná opěrná plocha pro záda během spánku

Správnou opěrnou plochou se samozřejmě rozumí matraci a rošt. V tomto případě také stejně jako u kompenzačních pomůcek platí, že dokážou téměř dělat zázraky. Na druhou stranu zdraví není otázkou jedné věci. Na zdraví se projeví každá volba v životě člověka ať už se ta volba týče stravy, spánku, sportu, práce či psychiky. Samotné zdraví je výsledkem našich myšlenek a skutků.

TIP: Jak vybrat správou matraci?

Stres je tou nejtěžší zátěží na organismus – pryč s ním

Princip psychosomatiky dnes většina lékařů bere jako nepopiratelný fakt. Psychika a tělo jsou neoddělitelně sloučeny, jedno bez druhého nemůže existovat, a proto se nedá popřít ani vliv stresu na lidské tělo. Ve více studiích se ukázalo, že stres má primární vliv na oblast trapézů, které pod tlakem stresových faktorů tuhnou. Nutkavé myšlenky, kterých se člověk neumí zbavit, naopak působí na krční páteř, tím způsobem, že ji blokují a zkracují zvedače hlavy.

Správná obuv je základ

Určitě každá žena libující boty na podpatcích si je dobře vědoma vlivu na její záda. Vy ne? Přečtěte si článek o vlivu podpatků na zdraví. V botách na podpatcích se totiž koncentruje tlak váhy těla na první třetinu chodidla, a zatěžuje se přední strana nohy na úkor zadní. Tímto způsobem dochází ke zkracování šlach kotníku a lýtkových svalů. Paradoxně v tomto případě dochází také k ochabování sedacích svalů, které se nezapojují do chůze. Stání na podpatcích nutí ženy povolit bříško a přehnout bedra, což doslova škodí zádům. Výběr správné obuvi je proto základem prevence proti bolesti zad.

TIP: Jak na bolesti zad? Poradíme vám.

VIDEO: Jóga na bolavá záda

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva