Sponzorováno

Máte bolesti zad? Nový výzkum říká, že vám mohou pomoci videohry. Třeba Wii Fit U. 4.77/5 (22)

Takto vypadá Wii Fit U.

Takto vypadá Wii Fit U.

Studie zjistila, že videohry mohou pomáhat lidem při fyzikální terapii.

Pokud by videohry mohly pomoci odstranit bolest, hráli by lidé tyto videohry? To je jistě zajímavá otázka, kterou si položili výzkumníci na univerzitě v Sydney. Snažili se na ni odpovědět v nové studii zveřejněné v časopise Physical Therapy. Samotnou studii najdete zde.

V první studii takového druhu vědci představili konzoli Nintendo Wii Fit U a cílili na spíše nepravděpodobné hráče – na dospělé ve věku 55 let a starší, kteří trpí chronickou bolesti dolní části zad. Výzkumníci instruovali účastníky, aby používali program cvičení Wii Fit U po dobu 60 minut, 3 krát týdně. Ačkoli videohry byly již dříve použity v muskuloskeletální rehabilitaci, tento výzkum ukazuje předběžné důkazy podporující používání videoher při zvládnutí chronické bolesti dolní části zad.

Bolesti zad trápí stále více lidí

Bolest dolní části zad je nejvíce oslabující muskuloskeletální stav po celém světě. Dle výzkumů se uvádí, že tento bolestivý stav zažívá v určitém okamžiku svého života až 80% lidí. A i léčba této bolesti je dost nákladná: jen ve Spojených státech jsou náklady spojené s touto bolestí až 100 miliard dolarů ročně.

Lékaři a výzkumníci připisují tento problém na vrub sedavé společnosti, nesourodým možnostem léčby a neefektivnímu systému zdravotní péče. A co je horší, tak bolest v dolní části zad se zvyšuje s věkem.

Tato bolest pak hodně ovlivňuje každodenní činnost, může potlačit schopnost chodit a spát a dokonce byla spojena s podvýživou a psychickými problémy.

Jaké byly tedy výsledky studie?

Šest měsíců po skončení studie účastníci, kteří používali Wii Fit U, hlásili mnohem menší bolesti než kontrolní skupina (i když zlepšení stavu bolesti nebylo hlášeno okamžitě, ale až po tříměsíční a čtyřměsíční terapii). Navíc uživatelé Wii Fit U také vykazovali výrazně větší zlepšení souvisejících funkcí.

Starší dospělí mají tendenci upřednostňovat domácí terapii, než aby cestovali nebo platili dodatečné náklady, ale výzkum ukázal, že míry adherencí k domácím cvičebním programům jsou typicky velmi nízké. Nicméně dodržování této studie bylo 70,8 procenta, což je vysoké číslo.

Sponzorováno

Vzhledem k tomu, že videohry vyžadují vzájemnou interakci a poskytují pokyny na obrazovce a zpětnou vazbu o výkonu, mohou je lidé častěji volit k cvičení. Mají je prostě radši, než klasické cvičební pomůcky a nářadí.

Výzkum je tedy povzbudivý.

„Cokoliv, co udržuje lidi aktivní a v pohybu, bude úspěšné v tom, jak zvládnout bolesti v zádech,“ řekl vedoucí studie. A lékaři a fyzioterapeuti souhlasně pokyvují hlavami.

Nicméně, i vedoucí této studie poznamenává, že označení „Wii Fit U cvičení“ je velmi „obecné“, říká, že by měl být vyvinut opravdu konkrétní typ cvičebního programu na této konzoli založený na konkrétním hodnocení. Pak může být studie opravdu konkrétně provedena a vyhodnocena.

Další způsoby, jak bojovat s bolestí zad

Existují však způsoby, jak zvládnout bolest doma. Jsou to způsoby, které nevyžadují individualizované léčebné plány (nebo nákladné herní systémy). Jak na to?

Hýbejte se: Je důležité se hýbat, alespoň trochu. Zvedněte se od počítače každých 30 minut, i když to bude jen na 10 sekund.

Zaměřte se na svůj postoj a sed: I kdybyste drželi dokonalou pozici po celé hodiny nepomohlo by to, protože vaše tělo nebylo navrženo tak, aby sedělo v dokonalé pozici po dlouhou dobu. Jen seďte dobře a každých 30 minut se protáhněte.

Vyberte si dobrou židli: Lékaři doporučuji vybrat si židli, která podporuje zakřivení dolní části páteře.

Pečlivě cvičte: Většina druhů cvičení na záda by měla být kontrolována profesionálem. Zajděte si za někým, ať vám ukáže jak na to.

A poslední slovo pro ty, kteří trpí chronickou bolesti dolní části zad? „Čím dříve se budete pohybovat, tím dřív se budete cítit lépe. Čím více máte sedavý způsob života a vyhýbáte se takovým pohybům, tím déle odstranění bolestí zad trvá. A čím dřív se na tento problém zaměříte, tím lépe.“

Sponzorováno

Nicméně pokud najdete videohry, u kterých se hýbete (typicky třeba hry na Nintendo Wii), tak i ty mohou pomoci vašim zádům.

Co si dále o videohrách přečíst?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva