Jak se dá fakt rychle snížit vysoký krevní tlak? 4.56/5 (16)

Sponzorováno

Krevní tlak se nedá velmi rychle snížit, ale můžete změnit životní styl.

Krevní tlak se nedá velmi rychle snížit, ale můžete změnit životní styl.

Někdy pro člověka nemusí být možné okamžitě snížit svůj krevní tlak. Změnou určitých návyků chování však člověk může být schopen udržet svůj krevní tlak na nízké úrovni a vyhnout se skokům krevního tlaku.

Asi 45 % dospělých v Evropě má vysoký krevní tlak, známý také jako hypertenze.

Lidé s vysokým krevním tlakem budou mít systolický údaj 130 milimetrů rtuti (mm Hg) nebo vyšší nebo diastolický údaj 80 mm Hg nebo vyšší. Systolický krevní tlak je tlak, když srdce bije, zatímco diastolický tlak je tlak mezi srdečními tepy.

Vysoký krevní tlak je běžnou příčinou srdečních onemocnění, která je zodpovědná za 1 ze 4 úmrtí v Evropě, což z něj činí hlavní příčinu úmrtí. Vysoký krevní tlak může také zvýšit riziko dalších komplikací, jako je mozková mrtvice.

Tento článek popisuje opatření, která mohou pomoci osobě snížit krevní tlak. Vysvětlíme i rizika vysokého krevního tlaku.

Jaký je nejrychlejší způsob, jak bezpečně snížit krevní tlak?

Mezi nejrychlejší způsoby, jak bezpečně snížit krevní tlak, patří tyto metody:

 • Provádění dechových cvičení, která zpomalují srdeční frekvenci a podporují relaxaci
 • Lehněte si a odpočívejte 10 minut
 • Konzumace zdravé stravy
 • Hubnutí (v případě potřeby)
 • Pravidelné cvičení
 • Omezení alkoholu
 • Přestat kouřit
 • Užívejte léky podle pokynů
 • Omezování soli
 • Pití více vody
 • Jezte 1 banán denně
 • Snížení stresu.

Snížení krevního tlaku vyžaduje čas a neexistují žádná rychlá řešení nebo triky, které by jej rychle snížily; ve skutečnosti může být příliš rychlé snížení krevního tlaku velmi nebezpečné. Většina změn životního stylu a léčby vyžaduje čas, ale držte se jich a váš krevní tlak se sníží.

Hodnoty krevního tlaku

Hodnoty krevního tlaku

Pojďme se podívat na jednotlivé metody snížení vysokého krevního tlaku:

1. Dechová cvičení

Japonští odborníci doporučují šest hlubokých nádechů během 30 sekund, aby takový dech pomohl snížit krevní tlak. Najděte si klidné místo, kde si můžete pohodlně odpočinout a nastavte časovač na 30 sekund. Zavřete oči a pomalu se nadechněte nosem a vydechněte ústy. Každý nádech by měl trvat asi pět sekund. Udělejte to ideálně šestkrát, nebo alespoň jednou denně. Snažte se držet páteř rovně, abyste mohli pohodlně dýchat, aniž byste se namáhali.

Zkuste i tzv. brániční dýchání – to se zaměřuje na posílení vaší bránice. Lehněte si na záda, pokrčte kolena a podložte si krk polštářem tak, aby byl v úrovni zbytku vaší páteře. Položte si jednu ruku na hrudník a druhou přímo pod hrudní koš, poté se pomalu nadechněte nosem a představte si, jak si břicho naplníte vzduchem. Pomalu vydechněte. Měli byste cítit, jak vaše ruka na bránici stoupá a klesá. Opakujte tento postup po dobu pěti až 10 minut asi třikrát až čtyřikrát denně.

A dále dechové cvičení 4-7-8 – to znamená vyprázdnění plic a následný nádech nosem a tiše počítejte do čtyř. Při počítání do sedmi zadržte dech. Pak vydechněte ústy a počítejte do osmi. Tento postup opakujte třikrát nebo čtyřikrát za sebou.

Toto je nejefektivnější způsob, jak rychle snížit vysoký krevní tlak.

2. Lehněte si a odpočívejte 10 minut

Tento jednoduchý trik může snížit krevní tlak během několika minut. Studie v Archives of Medical Science ukázala, že krevní tlak byl nižší, když účastníci odpočívali v poloze na zádech po dobu 10 minut ve srovnání se sezením. K tomu přidejte dýchání z bodu 1 a je to super na rychlé snížení krevního tlaku.

3. Jezte stravu bohatou na zeleninu a celé potraviny

Zpracované nebo mastné potraviny, jako jsou klobásy, slanina, smažené kuře, hamburgery nebo hranolky, mohou ve vašem těle způsobit zánět, který může vést k vysokému krevnímu tlaku. Zelenina, ovoce a celozrnné výrobky mohou pomoci snížit tento zánět. Sloučeniny rostlinného původu zvané flavanoly mohou být zvláště užitečné při snižování krevního tlaku. Jedna studie na 25 000 lidech uvedla, že strava bohatá na flavanoly pomáhá snižovat krevní tlak. Čím vyšší je krevní tlak, tím větší jsou tyto výhody, tvrdí výzkum. Mezi potraviny bohaté na flavanoly patří:

 • Bobule jako borůvky, maliny, jahody
 • Jablka
 • Hrušky
 • Brokolice
 • Špenát
 • Kapusta
 • Cibule a jarní cibulka
 • Ořechy
 • Červené víno
 • Čaj
 • Kakao

4. Udržujte si normální váhu

Nadváha zvyšuje riziko vysokého krevního tlaku a srdečních onemocnění. Obecně odborníci a lékaři doporučují, abyste se zaměřili na index tělesné hmotnosti (BMI) mezi 18,5 a 24,9 – tak podpoříte zdravý krevní tlak. Doporučují, abyste dodržovali níže uvedená doporučení týkající se stravování a fyzické aktivity, která vám pomohou kontrolovat svou váhu.

Sponzorováno

Dalším způsobem, jak dosáhnout zdravé hmotnosti, je přerušovaný půst, forma časově omezeného stravování. To je, když jíte pouze v určitých hodinách dne, například mezi 10:00 a 18:00 nebo mezi 12:00 a 20:00 a zbytek dne nejíte. Toto stravování také prokázalo snížení krevního tlaku ve studiích na lidech.

5. Více se pohybujte

Zaměřte se na alespoň 90 až 150 minut mírné aerobní fyzické aktivity týdně. To může zahrnovat kardio činnosti, jako jsou:

 • Svižná chůze
 • Běhání
 • Jízda na kole
 • Veslování
 • Plavání

Úplně ideální je cvičit mírné kardio cvičení 30-40 minut každý den.

6. Omezte alkohol

Alkohol může zvýšit krevní tlak a přispět k dehydrataci. Mírná konzumace alkoholu znamená ne více než 1 nápoj denně pro ženy a ne více než 2 nápoje denně pro muže. Nepijte tvrdý alkohol, ale když už něco, tak mírně červené víno.

Alkohol pijte (hodně) s mírou. Pokud jste zdraví, dodržujte tyto obecné pokyny:

Muži: ne více než 2 nápoje denně
Ženy: ne více než 1 nápoj denně

7. Přestaňte kouřit, pokud kouříte

Kouření přispívá mimo jiné k vysokému krevnímu tlaku a srdečním onemocněním. Přestaňte kouřit a ni nevapujte. Tyto produkty také obsahují nikotin a mohou zvyšovat krevní tlak.

8. Užívejte léky podle pokynů

Léky na snížení krevního tlaku mohou pomoci kontrolovat krevní tlak a odvrátit jeho nepříznivé a škodlivé účinky.

Za normální se považuje krevní tlak nižší než 120 mm Hg systolický (horní číslo) a nižší než 80 mm Hg diastolický (nižší číslo). Systolický krevní tlak je tlak, kdy srdce bije při pumpování krve. Diastolický krevní tlak popisuje tlak, kdy je vaše srdce mezi údery v klidu.

Pokud se vysoký krevní tlak neléčí, zvyšuje riziko srdečního infarktu, mrtvice a dalších komplikací tím, že poškozuje krevní cévy v celém těle.

9. Omezte sůl

Zůstaňte v příjmu pod 1 500 mg sodíku denně. Více než 70 % sodíku ve stravě pochází ze zpracovaných, balených, připravených a restauračních jídel – nikoli ze skutečné soli. Zvažte stravovací plán DASH, který je navržen tak, aby snížil vysokAlkohol pijte s mírou. Pokud jste zdraví, dodržujte tyto obecné pokyny:

Muži: ne více než 2 nápoje denně
Ženy: ne více než 1 nápoj denněý krevní tlak.
Kromě omezení sodíku požaduje DASH méně červeného masa a méně přidaného cukru.

10. Pijte více čisté vody

Dehydratace přispívá k vysokému krevnímu tlaku, ale může pomoci zůstat hydratovaný konzumací velkého množství vody. Pijte dostatek čisté vody.

11. Jezte banán denně

Draslík snižuje účinky sodíku na krevní tlak. Střední banán má asi 420 mg draslíku.

Mezi další potraviny bohaté na draslík patří:

 • Meruňky
 • Avokádo
 • Cantaloupe a medový meloun
 • Mléko bez tuku nebo s nízkým obsahem tuku (1 %)
 • Jogurt bez tuku

12. Vyřešte si stres ve vašem životě

Stres může způsobit zvýšení krevního tlaku. Najděte si něco, co můžete udělat, abyste stres snížili. To může být tak jednoduché, jako jít na procházku nebo poslouchat hudbu.

Podle studie v Journal of Human Hypertension bylo prokázáno, že všímavost — praxe bytí v okamžiku — snižuje krevní tlak do 8 týdnů.

13. Dopřejte si dostatek spánku

Nedostatek spánku zvyšuje vaše šance na rozvoj zdravotních stavů, které způsobují vysoký krevní tlak. Snažte se každou noc získat 7-9 hodin kvalitního spánku.

14. Vyhněte se přílišnému množství cukru

Vyhněte se potravinám a nápojům, které obsahují přidané cukry, jako jsou nealkoholické nápoje, koláče, pečivo, sušenky a bonbóny.

15. Omezte kofein

Kofein může zvýšit krevní tlak. Pokud již trpíte vysokým krevním tlakem, vyhněte se před cvičením všemu, co obsahuje kofein.

Fáze hypertenze

Fáze hypertenze

A jak svůj tlak snižujete vy? Napište nám do komentářů. Budeme rádi.

O vysokém krevním tlaku si dále přečtěte

VIDEO: Jak snížit vysoký krevní tlak

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva