Sponzorováno

Jak správně doma měřit krevní tlak? 4.82/5 (11)

Nedělejte chyby při měření krevního tlaku

Nedělejte chyby při měření krevního tlaku

V tomto článku se podíváme blíže na to, jak správně a bez chyb doma měřit krevní tlak.

Než si změříte krevní tlak

Nejdříve se podíváme na základní věci.

  • Vyhněte se samozřejmě věcem, které mohou krátkodobě zvýšit váš krevní tlak. Neměřte si krevní tlak do půl hodiny po jídle, kouření, pití nápojů s kofeinem, jako je káva, nebo po cvičení. To vše může dočasně zvýšit váš krevní tlak. Pokud potřebujete použít toaletu, jděte před měřením krevního tlaku.
  • Noste volné oblečení. Noste třeba volnější tričko s krátkým rukávem nebo něco s rukávy, které můžete snadno vyhrnout, ale nic těsného. To proto, abyste si manžetu nasadili kolem paže.
  • Před měřením krevního tlaku si pět minut odpočiňte. Posaďte se někde v klidu, ideálně ke stolu nebo do křesla. Opřete si záda s paží položenou na pevném povrchu a chodidly na podlaze. Při měření krevního tlaku zůstaňte v této poloze. Seďte, obě nohy na zemi a buďte opření.
  • Ujistěte se, že vaše paže je podepřená a ve stejné úrovni jako vaše srdce. Sedněte si tak, aby vaše paže byla volně položená před vámi a byla ve stejné výšce jako vaše srdce. Udržujte paži a ruku uvolněnou, ne napjatou.
  • Ujistěte se, že se cítíte uvolněně a pohodlně. Pokud jste úzkostní nebo jste v nepohodlí, váš krevní tlak se dočasně zvýší.

Jak si změřit krevní tlak doma pomocí domácího tlakoměru

  1. Postupujte podle pokynů dodaných s tlakoměrem. Ujistěte se, že jste manžetu nasadili kolem paže, jak je popsáno v pokynech.
  2. Umístěte manžetu těsně nad loket. Manžeta by měla být asi 2 cm nad loktem, aby přístroj mohl detekovat tepnu na paži těsně pod kůží.
  3. Při měření krevního tlaku buďte v klidu a potichu. Pohyb, žvýkání, mluvení a smích může ovlivnit výsledek měření.
  4. Dávejte pozor, abyste nekřížili nohy, protože to také zvýší o něco váš tlak.
  5. Proveďte dvě nebo tři měření, každé s odstupem jedné až dvou minut. Pokud je vaše první měření mnohem vyšší než následující, ignorujte to a udělejte si další měření. Jakmile máte dvě až tři měření, můžete vypočítat průměr.
  6. Zaznamenejte si svá měření. Zaznamenejte si všechny naměřené hodnoty do paměti vašeho monitoru, do počítače nebo telefonu nebo na papír – podle toho, čemu dáváte přednost. Zapište si je přesně tak, jak se objeví na obrazovce.

Tipy pro měření krevního tlaku doma

  • Při prvním měření si změřte krevní tlak v obou pažích. Budou dávat trochu jiné hodnoty. Od té doby používejte paži, která vám pokaždé poskytla vyšší hodnotu.
  • Vždy pro měření tlaku používejte stejnou paži. Pokud je to možné, používejte paži, kterou používá váš lékař nebo sestra, když měří váš krevní tlak.
  • Měřte hodnoty každý den ve stejnou dobu. Například první věc ráno nebo poslední věc v noci. Váš krevní tlak se může měnit v průběhu dne a při různých aktivitách, takže to bude znamenat, že porovnáváte podobné s podobnými. Je dobré mít v tomto rutinu – jako měření krevního tlaku před snídaní.
  • Nezaokrouhlujte své míry nahoru ani dolů. Zaznamenejte si naměřené hodnoty tak, jak jsou zobrazeny, protože by to mohlo ovlivnit léčbu, kterou vám lékař nasadí.
  • Nedělejte si starosti, pokud budete mít naměřený hodně vysoký krevní tlak. Jednorázové vysoké naměření vysokého tlaku? Obvykle se není čeho bát, odpočiňte si pět minut a měřte znovu. Pokud je stále vysoký, změřte si krevní tlak znovu další den. Pokud zůstává vysoký po dlouhou dobu, přibližně dva nebo tři týdny, navštivte svého lékaře nebo zdravotní sestru.
  • Nebojte se malých změn. Je normální, že ve vašem krevním tlaku dochází k malým změnám.
  • Neměřte si krevní tlak příliš často. Někteří lidé zjišťují, že se znepokojují nebo jsou ve stresu z malých změn ve svých hodnotách, pokud měří tlak příliš často. Obavy mohou také krátkodobě zvýšit váš krevní tlak, takže vaše měření pak bude vyšší, než by mělo být.
  • Nepřestávejte užívat léky, pokud váš krevní tlak klesá. Vždy se poraďte se svým lékařem, než přestanete užívat léky, i když váš krevní tlak klesl na zdravou úroveň podle vašeho domácího monitoru.
  • Pokud máte obavy o naměřené hodnoty tlaku, promluvte si se svým lékařem nebo zdravotní sestrou. Máte-li pochybnosti nebo obavy ohledně naměřených hodnot nebo domácího sledování, promluvte si se svým lékařem nebo zdravotní sestrou. Pokud si myslíte, že můžete mít mrtvici nebo srdeční infarkt, okamžitě zavolejte na číslo 112.

Jak často byste si měli měřit krevní tlak?

Kdy a jak často budete měřit hodnoty, bude záviset na vašem krevním tlaku. Promluvte si se svým lékařem nebo sestrou o tom, co je pro vás vhodné.

Sponzorováno

Může být užitečné nejprve pečlivě sledovat krevní tlak, poté méně často, ale v pravidelných intervalech.

Když poprvé začnete používat svůj domácí tlakoměr

Když poprvé začnete používat domácí monitor krevního tlaku, měřte si krevní tlak ráno a večer, každý den po dobu jednoho týdne.

Proveďte tři měření ráno, s odstupem jedné až dvou minut, a to samé znovu večer a zaznamenejte všechny odečty. Vezměte průměr naměřených hodnot, ale zahoďte první, pokud je mnohem vyšší než ostatní. Chcete-li získat průměr, jednoduše sečtěte tyto dvě hodnoty a vydělte je dvěma. Pokud použijete všechny tři hodnoty, vydělte třemi.

Údaje z prvního dne úplně ignorujte, protože nemusí být přesné, protože ještě neznáte svůj monitor.

Na konci týdne budete mít užitečný obrázek o tom, jaký je váš krevní tlak normálně.

Váš lékař vás může požádat, abyste si vedli takový záznam, když si poprvé myslí, že byste mohli mít vysoký krevní tlak, a před stanovením diagnózy by se chtěl dozvědět více.

Fáze hypertenze

Fáze hypertenze

Po prvním týdnu

Jakmile budete mít záznam svého krevního tlaku za týden, můžete měřit méně často – možná jednou, dvakrát za jeden až dva týdny. Váš lékař nebo sestra s vámi o tom může mluvit, není třeba měřit příliš často.

Pokud je váš krevní tlak stabilní po dlouhou dobu, možná jej budete potřebovat měřit pouze jednou za čtyři až šest měsíců. Váš lékař nebo zdravotní sestra vám budou moci poradit.

Mohou nastat situace, kdy budete chtít měřit krevní tlak častěji. Pokud například dostanete nový lék nebo vyšší dávku léku, abyste zjistili, zda má změna účinek. Je také užitečné zaznamenat si svá čísla čtyři až sedm dní před návštěvou lékaře, abyste je mohli ukázat svému lékaři.

Vedení záznamů o vašem krevním tlaku

Vedení záznamu vám a vašemu lékaři pomůže zjistit, jak váš krevní tlak reaguje na léčbu a změny životního stylu a zda potřebujete změnu ve své léčbě. Vezměte si svůj záznam s sebou na schůzky s lékařem.

Své naměřené hodnoty můžete zaznamenat do paměti monitoru, do počítače nebo telefonu nebo na papír – podle toho, co chcete. Pokud svůj monitor sdílíte s někým jiným, zaznamenejte si záznam jinde, aby nedošlo k záměně naměřených hodnot.

Je užitečné vést si deník s hodnotami krevního tlaku. Zapište si všechny hodnoty, i ty, které nezahrnujete do průměru. Ideálně si zapište čas, datum a čas, kdy jste si vzali léky na krevní tlak. Je také užitečné poznamenat si cokoli, co mohlo ovlivnit váš krevní tlak, například změny v léčbě, epizody onemocnění, příznaky, které v tu chvíli máte, jako jsou bolesti hlavy nebo pocit závratě.

Spolupráce se svým lékařem nebo sestrou

Obvykle se lékař nebude rozhodovat o léčbě pouze na základě údajů, které jste si udělali doma. Ale může být užitečné vědět, jaký je váš krevní tlak, když jste mimo ordinaci.

Než začnete měřit krevní tlak doma, poraďte se se svým lékařem nebo zdravotní sestrou. Poradí vám, kdy a jak často si měřit krevní tlak, a to vám oběma může pomoci mít jasno v tom, co a proč děláte.

Přineste si své záznamy s sebou na schůzky, aby je mohli použít ke kontrole vaší léčby.

Ujistěte se, že je váš monitor krevního tlaku vhodný a víte, jak jej používat

Je dobré si na schůzku přinést svůj tlakoměr, aby váš lékař nebo sestra mohli zkontrolovat, zda je ověřený a přesný, zda správně sedí a zda víte, jak jej používat. Mohou vám vše ukázat, pokud si nejste jisti s používáním tlakoměru.

Sponzorováno

A co vy? Měříte si doma občas krevní tlak? Napište nám do komentářů.

A dále si na toto téma přečtěte

Studie a zdroje článku

  • Zdroj obrázku ve článku: Hriana / depositphotos.com
  • What is blood pressure and how is it measured? Cologne, Germany: Institute for Quality and Efficiency in Health Care (IQWiG); 2006-.
  • Zdroj obrázku ve článku: stockdevil_666 / depositphotos.com

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva