Obsah článku
Silvestr je často poměrně bujarou oslavou konce roku. S ní logicky souvisí nejenom dostatek jídla, ale souvisí s tím také mnoho skleniček alkoholu. A právě ten může mít následky spojené nejenom s morální, ale hlavně klasickou kocovinou. Pokud si alkohol neodpustíte, podívejte se s námi, jak přežít silvestr ve zdraví.
1. Nepřehánějte to s alkoholem
První rada je samozřejmě klasická. A to nepřehánět to s alkoholem. V podstatě je pro naše tělo jedem a tak se jak během konzumace, tak hlavně druhý den mohou oběvovat příznaky podobné otravě. Hlavním znakem nadměrné konzumace je:
- Bolest hlavy
- Nevolnost
- Dehydratace
2. Buďte v pohodě
Alkohol má vliv i na psychickou stránku lidského těla. Proto je důležité vědět, že jeho negativní účinky může umocnit třeba velká únava, nebo psychické problémy. Zde nemáme na mysli ani tak problémy spojené s kocovinou, jako problémy spojené už se samotnou dobou pití. Alkohol může psychické problémy ještě umocnit, díky čemuž můžete začít reagovat iracionálně, ale i podrážděně. Pokud jste unavení, v lepším případě jenom usnete. V tom horším se může objevit dokonce i kolaps organismu. I proto zvažte, zda alkohol skutečně pít ve větším množství, nebo si jenom symbolicky přiťuknete.
3. Kromě alkoholu jezte a pijte
Pití alkoholu na prázdný žaludek přináší hned několik negativ. Nejenom, že můžete být rychleji opilí, ale může se dostavit i nepříjemná žaludeční nevolnost. Také platí, že pití na prázdný žaludek umocňuje problémy spojené s kocovinou. Proto je doporučováno během pití alkoholu jíst. To obvykle během Silvestra není problém, jelikož na stolech je různého občerstvení více než dost. Pokud budete během pití pravidelně ujídat dané pokrmy, následky na vaše zdraví tím zmírníte. Doporučují se také tučnější jídla, ale s těmi opatrně – sice vám promastí žaludek, ale také mohou váš organismus zatěžovat z důvodu náročnějšího trávení.
Kromě jídla nezapomínejte také na pití. A to nealkoholických nápojů. Ideální je běžná voda. Nejenom, že vám může pomoci dodat ztracené tekutiny, ale také každou sklenku alkoholu v žaludku naředí. Nejenom, že nepocítíte tak výraznou opilost, ale pozitivum pocítíte také ráno. I proto doporučujeme vypít ještě minimálně půl litru vody před tím, než půjdete spát.
Sponzorováno
4. Pamatujte, roli hraje i kvalita alkoholu a jeho druhy
Pozor dejte nejenom na množství alkoholu, ale také na to, o jaký druh se jedná. Není nic neobvyklého, že různé druhy mají na organismus jiný vliv. Nejhorší je segment levného alkoholu, najdeme kromě samotného lihu různé cukry, dochucovadla a podobné příměsi. Naopak nejlepší jsou takové druhy alkoholických nápoj, kde se z jedné základní suroviny vytvoří nápoj charakteristické chuti. Pokud se podíváme na to, co může patřit mezi kvalitnější formy nápojů, rozhodně sem patří:
- Ovocné destiláty – kvalitní slivovice atd.
- Whisky, whiskey a bourbony
- Rumy z cukrové třtiny
5. Druhy alkoholu nemíchejte
Důležitým pravidlem je také to, že byste se měli držet vždy jednoho, maximálně dvou druhů alkoholu. Obvykle tedy platí, že je správnou cestou držet se buď piva, nebo jenom vína. V případě tvrdého alkoholu zvolit také jenom jeden, ideálně výše zmíněný kvalitnější druh. Zatímco na počátku s tímto pravidlem není problém, ke konci už může hrozit to, že začnete míchat. A to je pro aktuální, ale i ranní stav to nejhorší.
6. Připravte se na ráno
Těžká jsou rána opilcova. To je stará známá pravda. Pokud se obáváte těžké kocoviny, je dobré se na ráno náležitě připravit už den předem. Správné je mít k dispozici dostatek jídla. Ideální jsou různé hutné polévky, kdy se nejenom najíte, ale také do těla dostanete další potřebné tekutiny. Mějte také připravenu lahev s vodou, do které lze vymačkat šťávu z čerstvého citronu, nebo limety. Nic nezkazíte ani připraveným šumivým vitamínovým, nebo minerálním nápojem, který vašemu tělu dodá vše, co alkohol vzal. Hodit se ale mohou i medikamenty v podobě prášků na bolesti hlavy.
Sponzorováno
Osvědčenou ranní radou může být třeba i sprcha, během které střídáte teplou a studenou vodu. Tělo a jeho metabolismus díky tomu lépe nastartujete. Pomocníkem je také čerstvý vzduch a fyzická aktivita. A naše zkušenost? Dvě hodiny pohybu venku udělají mnohem více, než celodenní ležení v posteli.
Co si přečíst dál?
- Jak na regeneraci těla po silvestrovské noci?
- Jak na alkoholový dech?
- Cvičení po pití alkoholu? Je to ok, nebo se něco může stát?
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Alkohol, Drogy
Přečtěte si také naše další články