Sponzorováno

Průlomová léčba závislosti na alkoholu 4.83/5 (6)

Průlomová léčba závislosti na alkoholuV Evropě je více než 14 milionů lidí závislých na alkoholu, z toho téměř 90% se neléčí. V Česku je na alkoholu závislých zhruba 700 tisíc lidí a drtivá většina z nich se ze závislosti neléčí. Česká republika je zemí pijáků a má i nejvíc teenagerů v Evropě, kteří ochutnali alkohol. Nelze se divit, že alkohol stojí za desetinou úmrtí mladých. Podle ČSÚ nejvíc osob závislých na alkoholu podle krajů je v Olomouckém, na druhém místě je Zlínský kraj, Praha, Moravskoslezský, Jihomoravský atd.

Chronický alkoholismus

Chronický alkoholik je osoba, která dlouhodobě pije alkoholické nápoje, čímž se u ní vyvinula vystupňovaná chorobná psychosomatická závislost, u níž pití alkoholických nápojů vyvolalo některé psychické nebo somatické poruchy (paměti, pozornosti, úsudku), snížilo výkonnost, oslabilo vůli, chorobně změnilo psychiku a narušilo celkový způsob života. Alkoholik není schopen kontrolovat se; když nemá možnost pít, objeví se u něj chorobné abstinenční příznaky. Vznikají většinou velmi pomalu a nenápadně, často v průběhu 10 – 20 let, takže varovné příznaky většinou okolí nepostřehne.

Vliv alkoholu na tělesné zdraví

Působení organismu na různé části těla dělíme na přímé a nepřímé.

Přímé působení alkoholu na naše tělo

  • Trávicí systém – dochází ke změnám na žaludeční a střevní sliznici a v složení žaludečních šťáv. Pijáci a alkoholici často trpí na vředovou chorobu žaludku.
  • Játra – narušena výživa a přímý účinek metabolismu alkoholu jsou dva faktory, které se podílejí na poškození jater.
  • Kardiovaskulární systém – vliv velkého množství přijímaných tekutin, narušení činnosti cév způsobuje, že se nacházejí i změny na srdci.
  • Dýchací systém – záněty plic a průdušek jsou u alkoholiků dvakrát častěji.
  • Zhoubné nádory – výskyt rakoviny v nosohltanu a ústní dutině je 2,5krát větší u alkoholiků, než u abstinentů.
  • Nervový systém – k hlavním příznakem jeho poškození patří: pocení, nespavost, zvýšená dráždivost, slabost, malátnost, bolesti hlavy a závratě, pomočování, neudržení stolice, oslabení paměti.
  • Ledviny – tento orgán je ve srovnání s centrální nervovou soustavou nejméně postižený.
  • Zrak – při pití ethylalkoholu se zrakové poškození nezjistili, ale při pití metylalkoholu je porušení zraku časté a často končí slepotou či dokonce smrtí.
  • Sexuální funkce – alkohol zatěžuje látkovou výměnu, mění funkci orgánů.

Nepřímé působení alkoholu na naše tělo

Alkohol poškozuje tělesné zdraví nepřímo, například tím, že snižuje odolnost vůči infekčním chorobám.

Sponzorováno

Nový léčebný přístup

Příležitost pro lidi závislé na alkoholu proto představuje nový léčebný přístup, jehož primárním cílem není úplná abstinence, jak tomu bylo doposud, ale snižování nadměrné konzumace alkoholu. Koncept nové terapie zahrnuje zcela novou farmakologickou léčbu s využitím účinné látky Nalmefen, kterou vyvinula společnost Lundbeck. Tento lék nabízí alternativní řešení těm pacientům, pro které je abstinence nepřekonatelným problémem. Přípravek s obsahem účinné látky Nalmefen je indikován ke snížení konzumace alkoholu u dospělých pacientů s diagnostikovanou závislostí na alkoholu, kteří mají vysoké riziko pití. Působí na mozkový motivační systém, který je u pacientů se závislostí na alkoholu poškozen. Snižuje posilující účinky alkoholu, čímž snižuje nutkání na pití.

Léčba je v rukou lékaře

Léčbu na bázi nalmefénu musí stanovit lékař – psychiatr, který pacienta pečlivě instruuje i ohledně dávkování léku. Pacient užívá lék podle potřeby, což znamená, že užije jednu tabletu, nejlépe 1 až 2 hodiny před očekávanou zátěží. Nedílnou součástí nové léčby je i stálá psychosociální péče zaměřená na dodržování terapie a tím na podporu snižování konzumace alkoholu. V klinických studiích bylo u pacientů léčených Nalmefen prokázáno snížení konzumace alkoholu během prvního měsíce o 40% a po šesti měsících přibližně o 60%.

Máte nějaké zkušenosti s léčbou alkoholismu? Budeme rádi za komentáře.

Kde si na toto téma přečíst více?

VIDEO: Závislosti – Závislost na alkoholu

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: , ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva