Jak nejlépe chránit ledviny? 4.88/5 (8)

Sponzorováno

Jak pečovat o ledviny?

Jak pečovat o ledviny?

Problémy s ledvinami nejsou u celé řady žen ničím výjimečným. Pokud i vy máte obavy z problémů, budou se vám hodit naše tipy na to, jak je nejlépe chránit. A hned začneme.

Dobře se oblečte

A začít musíme hned tím nejdůležitějším, což je samozřejmě oblečení. Je sice trendy nosit spíše outfit, který je kratší, ale rozhodně se nejedná o směr, který je ideální. Je tomu právě naopak. Pokud takto chodíte, a to i nyní, v době chladných dnů, můžete si zadělat na pořádné problémy. Proto doporučujeme vždy teplé oblečení, a to i dostatečně dlouhé. Stejně tak by neměla chybět kvalitní spodní vrstva, třeba ve formě tílka.

S jakoukoliv bolestí v oblasti ledvin jděte k lékaři

Problémy s ledvinami se mohou projevit i více či méně intenzivní bolestí. Faktem zůstává, že pokud tato konkrétní bolest nastane, je ideální navštívit lékaře. Z jakého důvodu? Jelikož je to právě on, kdo bude moci provést diagnózu a zjistit, jakým problémem trpíte. Pokud budete jeho návštěvu odkládat, může dojít i k tomu, že daný problém poměrně výrazně zhoršíte. A to jistě nechce žádná z vás. Navíc je dobré pamatovat i na to, že příznakem nemusí být nutně jenom bolest. Mezi další projevy může patřit:

 • Neschopnost udržet moč
 • Slabší proud moči
 • Nucení na močení

Nezapomeňte na dostatek tekutin

Třetí rada spojená s bezproblémovou funkcí ledvin se týká dnes už v podstatě klasiky. Tedy jednoho z nejzákladnějších doporučení, které v tomto ohledu jsou. Jedná se o to, že je nutné dodržovat dostatečný pitný režim. Pokud se podíváme na obecná doporučení, je rozhodně dobré vypít alespoň dva litry tekutin. Jedná se o doporučení, které není spojeno s žádným fyzickým vydáním. Pokud sportujeme, nebo se naopak více potíme, je více než jasné, že tekutiny musí být mnohem více.

TIP: Co mohou značit problémy s močením?

Tekutiny pijte rovnoměrně po celý den

Připomenout je třeba také to, že daná dávka nápojů by měla být rozdělena rovnoměrně do celého dne. Ideální je pít postupně, v menším množství. Také je třeba myslet na to, že zhruba 0,3 – 0,5 litrů vody je ideální vypít těsně před spaním. I na toto doporučujeme myslet.

Pozor na to, co pijete

Pitný režim je sice důležitý, ale rozhodně nelze říci, že může přijít vhod naprosto každá tekutina. Právě naopak. Ideální volbou, a to i na dlouhodobé pití je čistá voda z kohoutku. Co naopak není doporučováno vůbec, to jsou chemické a slazené nápoje. Na mysli máme přirozeně různé prodávané limonády, které obsahují velké množství cukru a také řadu éček. Nejenom, že s nimi nijak neprospějete vašim ledvinám, ale neprospějete jimi ani celkově vašemu zdraví.

Sponzorováno

Podívejme se také na minerální vody, které určitě nejsou špatné. Pokud se jedná o ty, které jsou jenom slabě mineralizované, není problém pít je i dlouhodobě. U těch silně mineralizovaných spíše nárazově. Co však dodáme v rámci obou případů, to je rada ohledně střídání. Není dobré zůstávat stále jenom u jedné jediné značky.

Jezte to správné

Na ledviny neplatí jenom dostatek správných tekutin, ale rozhodně s jejich zdravím souvisí také správná strava. Ani té se nedoporučujeme vyhýbat. A to už proto, že dodržovat předpisy spojené se zdravým stravováním není zase až tak složité, jak si mnoho lidí myslí. Pokud se podíváme na to, co by v jídelníčku nemělo chybět, jedná se rozhodně o:

 • Dostatek ryb
 • Ovoce a zelenina
 • Bílkoviny, vláknina, sacharidy

Eliminujte nekvalitní jídlo

Dále je třeba myslet na eliminaci nadměrného množství jednoduchých cukrů, na eliminaci nadměrného množství tuků, ale i na eliminaci nadměrného množství soli. Pozor také na to, kolik kalorií během celého dne přijmete. Je optimální držet se předepsaných hodnot u dospělého člověka.

Ty hlavní problémové složky potravy jsme již zmínili. Nejsou ale jedinými, kterým je dobré se vyhnout. Jelikož mluvíme o vašich ledvinách a o tom, jak je co nejvíce ochránit, je určitě třeba říci, že jsou i takové potraviny, které pro ně nejsou vždy ideální. Máme na mysli hlavně živočišné bílkoviny, které přijímáte například z masa, stejně jako je můžete přijímat i z vajec, nebo třeba z mléčných výrobků. Maximálně by měl denní příjem do hodnoty jednoho gramu na 80 kilogramů vaší hmotnosti.

TIP: Vše o transplantaci ledvin

Alkoholu opravdu stop

Co jsme ještě nezmínili, to jsou alkoholické nápoje. Nejenom, že jsou škodlivé pro játra, ale nepřispívají nijak ani ledvinám. I proto je dobré myslet na jejich vyřazení z jídelníčku. Na mysli máme hlavně tvrdý alkohol, nebo nezřízené pití. Pokud jde spíše o sklenku vína nebo piva, není zase až tak velký problém. Zvláště, pokud ji zapijete klasickou vodou, nebo třeba bylinným čajem, popřípadě ovocnou šťávou z čerstvého vymačkaného ovoce.

Co dále si o ledvinách přečíst?

VIDEO: Nemocné ledviny nebolí

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva