Diagnostika a vyšetření ledvin 4.83/5 (6)

Sponzorováno

Diagnostika ledvinových onemocnění patří do rukou odborného lékaře – nefrologa. Při určování typu onemocnění může využít několik vyšetřovacích metod. Po zjištění osobní anamnézy následují testy krve a moči. Podle potřeby mohou provést další vyšetření.

Vyšetření ledvin

Ultrazvuk – Sonografie

Pomohou potvrdit nebo vyloučit přítomnost překážky v močových cestách. Velikost ledvin pomůže lékaři určit, zda je onemocnění akutní nebo chronické.

Cystoskopie

Cystoskopie je vyšetření močového měchýře pomocí cystoskopie – kamery zavedené do měchýře. Pacient leží na zádech s pokrčenými koleny. Chodidla se opírají o postel. Lékař zavede cystoskop (nástroj tvaru trubice silný asi jako tužka) do močové trubice a pokračuje do močového měchýře. Na konci cystoskopu je malá kamera, která umožňuje pozorovat močový měchýř na obrazovce. Vyšetření trvá několik minut. Při vyšetření je možné odebrat vzorek tkáně na histologické vyšetření (tzv. biopsie).

Sponzorováno

Biopsie ledvin

Toto vyšetření vyvolává u mnohých pacientů velké obavy, ale většinou probíhá bez komplikací a je jen málo bolestivé. Lékař ho doporučí, pokud jiné vyšetřovací metody neurčily dostatečně spolehlivě typ ledvinového onemocnění. Při biopsii ledvin se odebere malý vzorek plstní tkáně, která se pak vyšetří pod mikroskopem, což umožní definitivně stanovit diagnózu. Vzorek se odebírá při místní anestezii a vždy jen z jedné ledviny. Přesnost a spolehlivost vyšetření umožňují lékaři zvolit nejvhodnější cílenou léčbu, což zvyšuje šance na vyléčení nebo alespoň zpomalení onemocnění.

Angiografické vyšetření ledvin

Vyšetření cév, které pomáhá vyloučit zúžení cév v ledvinách. Více o angiogramu zde.

EKG

Jelikož onemocnění ledvin postihují sekundární i srdce, EKG odhalí jeho stav a případné poškození.

RTG vyšetření plic

Hromadění tekutin v důsledku onemocnění ledvin může způsobit poškození plic, které pomůže odhalit rentgenové vyšetření.

Pro zajímavost: Kontrastní vyšetření ledvn

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva