Dialýza ledvin – co je to a jak probíhá? 4.76/5 (21)

Sponzorováno

Pokud ledviny nepracují správně, vzniká v krvi odpad. Nakonec to může vést ke kómatu a smrti. Dialýza brání tomu, aby odpadní produkty v krvi dosáhly nebezpečných úrovní.

Pokud ledviny nepracují správně, vzniká v krvi odpad. Nakonec to může vést ke kómatu a smrti. Dialýza brání tomu, aby odpadní produkty v krvi dosáhly nebezpečných úrovní.

Dialýza je potřeba, když se vaše vlastní ledviny již nemohou starat o potřeby vašeho těla. Vaše ledviny jsou dva orgány ve tvaru fazolí, které leží pod hrudním košem na každé straně vaší páteře. Odstraňují odpad z těla, vyrovnávají váš krevní tlak a udržují silné kosti. Také zajistí, že máte v krvi správné množství látek, jako je draslík a sodík (sůl). A konečně také tvoří hormon, který způsobuje, že vaše tělo vytváří červené krvinky.

Co je dialýza?

Dialýza je tedy léčba, která přebírá funkce ledvin, pokud tyto orgány přestanou dělat svou práci. Existují dva typy dialýzy:

  1. Hemodialýza: Vaše krev je filtrována přes filtr mimo tělo, je vyčištěna a pak se vám vrátí do těla. To se provádí buď v nějakém speciálním zařízení nebo i doma.
  2. Peritoneální dialýza: Vaše krev je čištěna uvnitř těla. Zvláštní tekutina se aplikuje do břicha, aby absorbovala odpad z krve, která prochází malými cévami v břišní dutině. Kapalina je potom vypuštěna. Tento typ dialýzy se obvykle provádí doma. Peritoneální dialýza využívá pobřišnici jako membránu, skrze niž dochází k výměně tekutin a rozpuštěných látek z krve
  3. kontinuální renální substituční terapie (CRRT)

Kdy je nutná dialýza?

Když se objeví selhání ledvin (např. v posledním stupni) potřebujete dialýzu – obvykle v době, kdy ztratíte přibližně 85 až 90 procent funkce vašich ledvin a máte GFR < 15. GFR je glomerulární filtrace - měření glomerulární filtrace, tedy množství krve profiltrované v ledvinných klubíčkách (glomerulech) za určitý časový úsek. Pokud trpíte chronickým onemocněním ledvin, v určitém okamžiku budete potřebovat dialýzu nebo transplantaci ledvin. "Chronická" znamená, že jste pomalu ztráceli funkci ledvin po určitou dobu. Někteří lidé se rozhodli zahájit dialýzu předtím, než mají příznaky selhání ledvin, jako je nevolnost, únava, otok. Dokonce i když nemáte příznaky selhání ledvin, můžete si zvolit zahájení léčby dialýzou, pokud laboratorní testy ukazují toxické hladiny odpadu v krvi.

Pokud byste měli zahájit dialýzu, záleží na vašem věku, energetické hladině, celkovém zdravotním stavu a na tom, jak jste ochotni se zavázat k plánu léčby. Přestože se pak můžete cítit lépe a žít déle, znamená to spoustu obětovaného času.

Váš lékař vám sdělí, kdy máte začít léčbu. Bude vám také vysvětlovat, který typ vám nejlépe vyhovuje.

Co dělá dialýza?

Když vaše ledviny selhávají, dialýza udržuje vaše tělo v rovnováze:

  • odstraňuje odpad, sůl a extra vodu, aby se zabránilo jejich shromažďování v těle
  • pomáhá udržování bezpečného množství určitých chemických látek v krvi, jako je draslík, sodík a bikarbonát
  • pomáhá s kontrolou krevního tlaku

Pokud ledviny nepracují správně, vzniká v krvi odpad. Nakonec to může vést ke kómatu a smrti. Dialýza brání tomu, aby odpadní produkty v krvi dosáhly nebezpečných úrovní. Může také odstraňovat toxiny nebo léky z krve (např. v nouzovém prostředí).

Jak funguje hemodialýza?

Za prvé, budete potřebovat menší a drobné operace k vytvoření přímého přístupu k vašemu krevnímu řečišti. To lze provést několika způsoby:

  • Fistula (známá také jako arteriovenózní píštěl): Tepna a žíla jsou spojeny pod kůží (ve vaší ruce). Většinou se zákrok udělá v té ruce, s níž nepíšete. A-V fistula potřebuje pouze asi 6 týdnů k regeneraci, než může být použita k hemodialýze. Pak může být používána po mnoho let.
  • Štěp (arteriovenózní štěp nebo štěp A-V): plastová trubička se používá k propojení tepny a žíly pod kůži. V tomto případě regenerace probíhá cca pouze za 2 týdny, takže můžete začít hemodialýzu rychleji. Pravděpodobně budete potřebovat další štěp po několika letech. Riziko infekce je větší. Budete také muset častěji navštěvovat svého lékaře, aby se ujistil, že štěp zůstává otevřený.
  • Katetr (žilní katetr): Tato metoda je volitelná, pokud potřebujete zahájit hemodialýzu velmi rychle. Ohebná trubice (katetr) se vloží do žíly na krku, pod klíční kostí nebo v oblasti slabin. Je určen pouze na krátkou dobu.

Během hemodialýzy můžete sedět nebo ležet. Technik umístí dvě jehly do ruky, kde se nachází píštěl nebo štěp. Čerpadlo v hemodialyzačním přístroji pomalu vytáhne vaši krev a pak ji odešle do jiného přístroje nazývaného dialyzátor. Ten funguje jako ledvina a odfiltruje extra sůl, toxický odpad a tekutinu. Vyčištěná krev je zaslána zpět do vašeho těla druhou jehlou v paži.

Můžete podstoupit hemodialýzu v nemocnici nebo doma. Pokud ji podstupujete v nemocnici (nebo v nějakém centru), trvá asi 3 až 5 hodin a pravděpodobně budete potřebovat chodit třikrát týdně. Pokud podstupujete hemodialýzu doma, budete potřebovat léčbu 6 nebo 7 dní po dobu 2 až 3 hodin.

Někteří lidé si čtou nebo sledují televizi během léčby. Pokud máte hemodialýzu doma, můžete být schopni ji podstoupit v noci, zatímco spíte.

Jak funguje peritoneální dialýza?

Využívá výstelku vašeho břicha k filtrování krve. Několik týdnů před zahájením léčby je umístěn katetr blízko vašeho pupku. Později musíte trénovat to, jak dělat peritoneální dialýzu, protože ji děláte sami sobě.

Sponzorováno

Použijete katetr k přenosu dialyzačního roztoku z vaku do břicha. Tato speciální kapalina obsahuje vodu se solí a dalšími přísadami. Odvádí odpad a další tekutiny uvnitř těla. Po několika hodinách to vypustíte do samostatného vaku. Tento proces se nazývá „výměna“.

Existují dva druhy peritoneální dialýzy:

– CAPD – kontinuální ambulantní peritoneální dialýza – Tato metoda je velmi zajímavá ve své jednoduchosti. Pacient při ní nepotřebuje žádný přístroj, využívá pouze systém dvojvaků a katétru.

– APD – automatizovaná peritoneální dialýza – Při tomto typu se roztok v břišní dutině vyměňuje pomocí jednoduchého přístroje – cycleru.

Budete pravděpodobně dělat čtyři až šest výměn každý den. Váš lékař vám může pomoci rozhodnout, který typ vyhovuje vašemu životnímu stylu.

Jak funguje kontinuální renální substituční terapie (CRRT)

Tato terapie se používá především na jednotce intenzivní péče pro osoby s akutním selháním ledvin. Je také znám jako hemofiltrace. Kontinuální v tomto případě znamená, že terapie trvá téměř bez přerušení. Stroj filtruje krev. Filtr pak odstraňuje odpadní produkty a vodu. Krev se vrací do těla spolu s náhradní tekutinou. Tento postup se provádí 12 až 24 hodin denně, obvykle každý den.

Co očekávat, když jdete na dialýzu?

Nemělo by to bolet. Pokud máte bolest během léčby nebo po ní, okamžitě o tom informujte svého lékaře. Můžete mít ale vedlejší účinky. Nízký krevní tlak je třeba docela častý. Mohli byste také mít nevolnosti, zvracení, suchou nebo svědící kůži, svalové křeče nebo se můžete cítit velmi unaveni.

Můžete snižovat nežádoucí účinky tím, že si budete hlídat co jíte a pijete. Váš lékař vám může poradit, kolik tekutin, bílkovin a soli byste měli přijmout. Snažte se samozřejmě držet hodně daleko od věcí, které mohou poškodit vaše ledviny, například alkohol, kouření nebo nelegální drogy. To bereme jako samozřejmost.

Pacienti s hemodialýzou jsou také vystaveni zvýšenému riziku infekcí. Vyzkoušejte tyto tipy, abyste zůstali zdraví:

  • Pravidelně kontrolujte přístupové místo – zčervenání, hnis a otoky. Pokud toto uvidíte, zavolejte svého lékaře. Mohlo by to být nebezpečné.
  • Udržujte obvaz, který pokrývá váš katetr, čistý a suchý.
  • Ujistěte se, že každý, kdo pomáhá s vaší léčbou, si důkladně umývá ruce mýdlem a vodou.

Můžete mít nějaké potíže, když jsou jehly vloženy do píštěle nebo štěpu, ale většina pacientů nemá žádné další problémy. Samotná dialyzační léčba je bezbolestná. Někteří pacienti však mohou mít pokles krevního tlaku. Pokud se tak stane, můžete se cítit špatně, zvracet, mít bolesti hlavy nebo křeče. Při častých léčbách tyto problémy většinou zmizí.

Jak dlouho můžete žít na dialýze?

Pokud vaše ledviny kompletně selhaly, budete potřebovat léčbu dialýzou po celý život, pokud nepodstoupíte transplantaci ledvin. Průměrná délka života na dialýze se může lišit v závislosti na vašich dalších zdravotních stavech a jak dobře se řídíte plánem léčby. Průměrná délka života na dialýze je 5-10 let, nicméně mnoho pacientů žije dobře na dialýze po dobu 20 nebo dokonce 30 let. Poraďte se svým lékařem o tom, jak se o sebe starat a zůstat zdravý i na dialýze.

Nahradí dialýza ledviny na 100%?

Dialýza pomáhá pacientům, jejichž ledviny selhaly, ale není tak efektivní jako normální ledvina. Pacienti, kteří dostávají dialýzu, musí být opatrní, co a jak moc pijí a jaké berou léky. Mnoho lidí, kteří podstupují dialýzu, může pracovat, mohou vést normální životy a cestovat, pokud je na místě určení možná dialyzační léčba.

Dialýza a otěhotnění či plodost

Ženy, které podstupují dialýzu, mají obvykle potíže s otěhotněním. V těle totiž mají vyšší množství odpadních produktů než u normálních ledvin. To narušuje plodnost. Ženy, které otěhotní během dialýzy, budou pravděpodobně během těhotenství potřebovat více dialýzy. Pokud podstoupila žena úspěšnou transplantaci ledvin, měla by její plodnost vrátit do normálu.

Dialýza má také určitý vliv na plodnost u mužů, ale ne tak mnoho, jako je tomu u žen.

Jak se připravím na dialýzu?

Před první dialyzační léčbou vám lékař chirurgicky implantuje trubici nebo zařízení, abyste takto získali přístup k vašemu krevnímu řečišti. Jedná se obvykle o rychlou operaci. Měli byste se vrátit domů ještě ve stejný den.

Nejlepší je nosit při průběhu dialýzy pohodlné oblečení. Dále postupujte podle pokynů svého lékaře.

Které typy dialýzy lze provádět doma?

Jak hemodialýza, tak peritoneální dialýza mohou být provedeny doma. Peritoneální dialýza může být provedena samostatně, zatímco hemodialýza vyžaduje partnera. Partner může být přítelem nebo rodinným příslušníkem.

Při každém druhu této léčby dostanete důkladnou odbornou přípravu od svého lékaře. Pak to jistě zvládnete.

Co si dále přečíst o dialýze?

VIDEO: Hemodialýza neboli krevní dialýza – čištění krve při selhání ledvin

VIDEO: Dialýza peritoneální – čištění krve napouštění dialyzační tekutiny do břicha

VIDEO: Jak na oslabené ledviny – co prospívá ledvinám

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva