Sponzorováno

Jak a kde bolí ledviny? A co znamená bolest ledvin? 4.62/5 (26)

 • Bolest ledvin pociťujete v bocích, zádech, břiše nebo tříslech. Často se zaměňuje za bolesti zad.
 • Bolest ledvin může být způsobena ledvinovými kameny, infekcí ledvin, úrazem nebo rakovinou ledvin. Léčba bolesti ledvin závisí na základní příčině.
 • Bolest ledvin nemusí vždy znamenat, že máte problém konkrétně s ledvinami – ale obvykle to naznačuje problém někde ve vašem močovém systému.

Umístění ledvin v těle

Ledviny jsou orgány o velikosti pěsti ve tvaru fazolí. Jsou umístěny vzadu uprostřed vašeho trupu, v oblasti vašeho boku bok. Jsou pod spodní částí vašeho hrudního koše na pravé a levé straně vaší páteře, v oblasti boku.

Umístění ledvin v těle

Umístění ledvin v těle

PRO ZOBRAZENÍ OBRÁZKU NAJEĎTE MYŠÍ NA OBRÁZEK

 

Hlavním úkolem ledvin je filtrovat odpad z vaší krve a produkovat moč, aby odstranily tento odpad – spolu s nadbytečnou tekutinou – z vašeho těla.

Když vás bolí ledvina, obvykle to znamená, že s ní není něco v pořádku. Je důležité určit, zda vaše bolest pochází z ledvin nebo odjinud, abyste mohli podstoupit správnou léčbu.

Kolem vaší ledviny jsou svaly, kosti a další orgány, takže je někdy těžké říct, zda vám bolest způsobuje ledvina nebo něco jiného. Typ a umístění bolesti a jakékoli další příznaky mohou pomoci ukázat na vaši ledvinu jako na zdroj vaší bolesti.

Příznaky bolesti ledvin

Bolest ledvin obvykle cítíte jako neustálou tupou bolest hluboko ve vašem pravém nebo levém boku nebo na obou stranách, která se často zhorší, když někdo jemně zatlačí na oblast.

Většina stavů obvykle postihuje pouze jednu ledvinu, takže obvykle cítíte bolest pouze na jedné straně zad. Pokud jsou postiženy obě ledviny, bolest se objeví na obou stranách.

Příznaky, které mohou doprovázet bolest ledvin, jsou tyto:

 • krev ve vaší moči
 • horečka a zimnice
 • časté močení
 • nevolnost a zvracení
 • bolest, která se šíří do třísel
 • pocit pálení nebo bolesti při močení
 • nedávná infekce močových cest

Příčiny bolesti ledvin

Bolest ledvin je známkou toho, že něco negativně ovlivňuje jednu nebo obě vaše ledviny. Vaše ledviny mohou bolet z těchto důvodů:

 • Ledvinové kameny. Ledvinové kameny se mohou vyskytovat v jedné nebo obou ledvinách a obvykle nebolí, dokud neprojdou trubicí spojující ledvinu a močový měchýř. Můžete mít malý ledvinový kámen, aniž byste si toho všimli, ale když to bolí, způsobuje silnou, ostrou bolest. Můžete také zaznamenat nevolnost nebo zvracení.
 • Pyelonefritida (infekce ledvin). Pyelonefritida je infekce, která se může objevit v jedné nebo obou ledvinách. Příčinou je infekce močových cest, která se rozšířila. Pyelonefritida může mít za následek horečku, nevolnost, pocit pálení při močení a bolest a citlivost v boku.
 • Krvácení. Krvácení do jedné nebo obou ledvin může mít různé příčiny, včetně poranění, infekce a některých onemocnění. Pravděpodobně budete mít krev v moči spolu s bolestí v břiše nebo dolní části zad.
 • Trombóza ledvinových žil. Při trombóze renálních žil je krevní sraženina v jedné nebo obou renálních žilách spojených s ledvinami. Pokud se sraženina vyvíjí pomalu, nemusí být žádné příznaky. Při náhlé sraženině můžete cítit extrémní bolest v boku a bolestivost kolem žeber.
 • Hydronefróza. Blokáda zvaná hydronefróza může způsobit, že se vaše moč hromadí a naplní jednu z vašich ledvin vodou, což způsobí její otoky. Hydronefróza obvykle postihuje pouze jednu ledvinu, ale v některých případech může postihnout obě. Můžete pociťovat přetrvávající tupou bolest s občasnými záchvaty silné bolesti. Příznaky mohou také zahrnovat nevolnost a bolestivé močení.
 • Rakovina. Můžete mít nezhoubný nález nebo rakovinu ledvin v jedné nebo obou ledvinách. Může způsobit únavu, otok v oblasti ledvin a přetrvávající bolest v dolní části zad nebo boku.
 • Cysta. V jedné nebo obou ledvinách se může vytvořit váček s tekutinou. Cysty ledvin obvykle nezpůsobují příznaky, ale někdy se cysty mohou zvětšit a tlačit na vaše orgány, což vede k bolesti břicha. Pokud cysta praskne, můžete cítit extrémní bolest v boku.
 • Polycystické onemocnění ledvin. V tomto dědičném stavu roste mnoho cyst v obou ledvinách a může je poškodit. Jak polycystické onemocnění ledvin postupuje a cysty rostou, můžete mít někdy období intenzivní bolesti v zádech a bocích. Můžete mít také ledvinové kameny, vysoký krevní tlak a krev v moči.
 • Aneuryzma renální tepny. V tomto celkem vzácném stavu je malá, oslabená část stěny tepny v jedné nebo obou ledvinách. Obvykle nejsou přítomny žádné příznaky. Pokud se aneuryzma roztrhne, můžete cítit bolest v boku.
 • Ledvinné ateroembolické postižení. Pokud se plak z větší tepny odlomí, může zablokovat malé tepny do obou ledvin. Můžete pociťovat bolest břicha spolu s dalšími příznaky, jako je průjem a horečka.

Léčba bolesti ledvin

V závislosti na stavu, který způsobuje bolest ledvin, můžete být schopni léčit ji domácími léky, léky nebo chirurgickým zákrokem.

Sponzorováno

Stavy, jako jsou ledvinové kameny a cysty, se někdy dokonce vyřeší samy.

Domácí prostředky na bolesti ledvin

Pití velkého množství vody je jedním z hlavních způsobů léčby menších ledvinových kamenů.

Léky na bolest ledvin

Lékař může předepsat léky k léčbě různých stavů. Mohou to být například tyto léky:

 • antibiotika na pyelonefritidu nebo jiné infekce ledvin
 • antikoagulancia nebo léky k prevenci krevních sraženin pro stavy, jako je trombóza ledvinových žil
 • cílené léky proti rakovině, jako je sunitinib (Sutent) a sorafenib (Nexavar), k zastavení růstu nádoru
 • léky na krevní tlak
 • léky na cholesterol, které pomáhají při ledvinném ateroembolickém postižení

Operace

V některých případech může být nutná operace k léčbě onemocnění ledvin. Například aneuryzmata renální tepny mohou vyžadovat chirurgický zákrok, pokud se oslabená část stěny tepny rozšiřuje nebo trhá.

Pomocí tenkého osvětleného mikroskopu může chirurg vytvořit malý řez a odstranit cysty ledvin. Při ureteroskopii prochází tenký teleskop vaším močovým měchýřem a do ledvin. Chirurg může tuto techniku ​​použít k odstranění větších ledvinových kamenů.

Pokud byla ledvina významně poškozena, například hydronefrózou nebo rakovinou, může být nutné ji zcela odstranit. Většině lidí stačí zbývající ledvina sama o sobě.

Chirurg může také odstranit pouze část ledviny s nádorem nebo použít kryoterapii k zmrazení a zničení samotného nádoru.

Tipy pro prevenci bolesti ledvin

Možná budete moci použít domácí prostředky k prevenci některých stavů, které způsobují bolest ledvin.

Chcete-li snížit riziko vzniku infekcí močového měchýře, které mohou vést k infekcím ledvin, je nejlepší provést tyto kroky:

 • Pít hodně vody.
 • Vymočte se, jakmile pocítíte nutkání jít.
 • Po pohlavním styku se vymočte.
 • Při použití toalety se otírejte zepředu dozadu, pokud jste žena.
 • Pamatujte, že pokud máte selhání ledvin, možná budete muset omezit množství vody, kterou pijete.

Riziko rakoviny ledvin můžete snížit také provedením těchto kroků:

 • Vyhněte se kouření nebo přestaňte kouřit.
 • Cvičte pravidelně.
 • Dodržujte zdravou a vyváženou stravu.
 • Udržujte si normální váhu.

Časté dotazy týkající se bolesti ledvin

Níže je uvedeno několik otázek, které lidé často mají ohledně bolesti ledvin.

Jak poznám, že je to bolest ledvin?

Může být celkem obtížné rozlišit mezi bolestí ledvin a bolestí zad.

Bolest zad je častější než bolest ledvin. Obecně platí, že bolest zad bude souviset s vašimi svaly, vyskytuje se níže v zádech a způsobuje stálou bolest.

Pokud je to bolest ledvin, bude pravděpodobně výše, než je bolest zad, poblíž vašich žeber. Můžete cítit vlny silné bolesti a případně mít k tomu i horečku. Bolest může být také silnější na jedné straně.

Co mám dělat, když mě bolí ledviny?

Pokud si myslíte, že trpíte bolestí ledvin, je důležité promluvit si s lékařem.

Sponzorováno

A co vy? Umíte rozpoznat bolest ledvin? Napište nám do komentářů.

Dále si o ledvinách přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva