Sponzorováno

Špatná obuv u dětí a její vliv na nefunkčnost chodidla 4.89/5 (9)

V raném věku by noha měla mít prostor objevovat svět.

V raném věku by noha měla mít prostor objevovat svět.

Dítě se narodí ve většině případů se zdravým chodidlem, které se postupem času ještě modeluje a vytváří si mezi 2-3 rokem systém dvou kleneb. Je tedy nanejvýš zarážející, že kolem 90% dětí, které nastupují do školní docházky, trpí nějakou deformitou nohy. Nejčastěji se jedná o plochonoží. Faktorů, jak k tomu může dojít je mnoho, nicméně problémy, které se týkají noh, se týkají celého pohybového aparátu. A taková nefunkční klenba rozhodí řetězení svalů a symetrii celého těla.

Nechte dětskou nohu objevovat, pracovat

V raném věku by noha měla mít prostor objevovat. Měla by mít možnost si „naboso“ osahat různé druhy terénu. Chůzi na pevném, kamenitém nebo kopcovitém terénu, koberci, kluzkém materiálu apod. Jde o to, vytvořit, co největší škálu podnětů, se kterými se nožka musí vypořádat. Platí také pravidlo, že čím více balančně náročnou situaci musí chodidlo řešit, tím lépe, protože právě v tu chvíli svaly pracují.

Nechte dítě běhat

Dalším faktorem, které způsobuje plochonoží, je vůbec nedostatek pohybu v batolecím a předškolním věku. Když děti většinu dne prosedí nebo se proválejí na gauči, nohy se jim příliš dobře vyvíjet nebudou, stejně jako svaly v dalších částech těla.

Vybírejte boty správně

Dalším negativním faktorem, který má vliv na špatný vývoj nožek je výběr nesprávných bot a jejich velikost. Při výběru botiček pro batole si botu osahejte, měla by být měkká a ohebná stejně jako noha vašeho dítěte. Ozřejměte si také, že má vaše dítě v botech volné prstíky, aby nebyly utlačované a mohly i v botě pracovat. Menší boty dětem utlačují jednotlivé kůstky a už sami o sobě deformují nožky. To samé platí o výběru ponožek, na které se zapomíná. Příliš těsná ponožka může zaškrcovat oblast nad kotníkem ale také přední čast nožky a prsty. A opět omezujete nohu ve spontánním vývoji. Celkově boty nasazujte pouze v nutných případech, kdy jdete po tvrdém terénu ve městě. Jinak jej nechejte v letních měsících zkoumat měkký terén naboso.

Sponzorováno

Právě dostatečná stimulace chodidla nejrůznějšími podněty nožku dobře rozvíjí. Pokud jste si všimli nebo řešíte u vašich dětí plochou nohu, doporučuji chodidlo stimulovat chůzí po různých malých předmetech, v létě po trávě, po kamínkách, písku. Sbírejte drobné předměty ze země nožkou. Kupte dětem raději barefoot obuv, která noze dovolí pohyb a nebrání jí ve své funkci. Vyhněte se tvrdým povrchům, kdy by mohlo dojít k ještě většímu zhoršení plochonoží.

Když klenby nohou nepracují správně

Zdravý jedinec má dvě funkční klenby – podélnou a příčnou. Obě fungují jako pružník. Snaží se odpružovat tvrdé dopady a doskoky našeho těla. Pokud jako pružník nepracují přenáší se otřesy do jiných částí těla, zejména zad.

Všechny tyto rady se dají použít nejem pro děti, ale také dospělé, které trápí plochá chodidla. Proto se raději zaměřte na aktivní podporu svalstva, než-li pasivní, v podobě vložek a ortopedických bot. Ideální je třeba vhodné cvičení na ploché nohy.

Co si dále přečíst na toto téma?

VIDEO: Jak vybrat vhodnou dětskou velikost bot

VIDEO: Vývoj dětských nohou

VIDEO: Děti a barefoot

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  1 komentář u článku “Špatná obuv u dětí a její vliv na nefunkčnost chodidla”

  1. Eliška napsal:

   Hezký den, děkuji za velice užitečný článek. Zrovna sbírám informace o tomto tématu. Snad nebude vadit, když vložím odkaz na článek s tímto související – je cenný hlavně pro množství fotek různých deformací nohou způsobených zejména nesprávným obutím http://www.modadeti.cz/nemoci-ohrozujici-detskou-nohu/?force_sid=d19d1d56bb856d8652f649e50cf13931 Myslím, že by se mohlo hodit :)

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva