Sponzorováno

Selhání ledvin – jaké jsou příznaky, léčba i prevence 4.88/5 (24)

Selhání ledvin - jaké jsou příznaky, léčba i prevencePřibližně 26 milionů dospělých Evropanů zažívá dlouhodobé, chronické selhání ledvin. Selhání ledvin může trvat jen několik dní, pokud je způsobené dehydratací. Vyžaduje dialýzu nebo transplantaci. Jen málokdy si všímáme příznaky onemocnění našich filtračních jednotek, jako je otok nebo únava. Pokud vám je diagnostikováno onemocnění ledvin, léčbu za žádných okolností neodkládejte.

Příznaky selhání ledvin má dvě formy: akutní a chronickou.

 1. Akutní selhání ledvin – snižuje se tvorba moči, objevuje se nevolnost, rozsáhlé otoky těla a obličeje.
 2. Chronické selhání ledvin – bolesti hlavy, tiky, křeče a brnění svalů, bolesti dolních končetin, nechutenství, hubnutí, nevolnost a zvracení, suchá a šupinatá kůže, nepříjemná pachuť v ústech

Jaké jsou příznaky selhání ledvin?

1. Otok

Při klesání funkce ledvin, klesá jejich schopnost filtrovat tělesný odpad a jiné tekutiny na moč. Výsledkem je, že se tekutina hromadí v tkáních. Obvykle jde o místa jako jsou nohy. Tekutina se také hromadí v břišní dutině. Pokud se shromažďuje v plicích, vede k dušnosti. Zhoršuje se dýchání hlavně, když si člověk lehne. Přebytek vody má často za následek srdeční selhání.

2. Únava

Když ledviny ztrácejí svou schopnost filtrovat odpad z krevního oběhu, hromadí se v krvi a vzniká stav nazvaný urémie. Běžné příznaky urémie jsou únava, snížená chuť k jídlu, nevolnost, zvracení a křeče v nohách. Únava může být také důsledkem anémie, což je nízký počet červených krvinek. Červené krvinky přenášejí kyslík do tkání v celém těle, takže když se sníží jejich počet, buňky mohou být zbaveny kyslíku, které potřebují k výrobě energie.

3. Omezené močení

Protože hlavní funkcí ledvin je produkce moči, jejich selhání se projevuje omezením močení. Ledviny jsou však stále schopny, i v té nejtěžší situaci produkovat nějakou moč, i když nemohou efektivně filtrovat toxiny z krevního řečiště. I proto snížená potřeba chodit na malou potřebu by měla být podnětem k návštěvě lékaře.

4. Další příznaky selhání ledvin

Ledviny jsou potřebné pro regulaci krevního tlaku. Když selhávají, krevní tlak obvykle stoupá, což může způsobit bolesti hlavy, rozmazané vidění, závratě nebo dokonce mrtvici. Běžné příznaky mrtvice jsou slabost nebo ochrnutí v obličeji, rukou nebo nohou, které se vyskytuje na jedné straně těla, plus nezřetelná řeč, slintání, zmatek, silné bolesti hlavy, náhlá změna vidění a špatná rovnováha.

Sponzorováno

Rizikové skupiny, které ohrožuje selhání ledvin

Akutní selhání ledvin nejčastěji vzniká jako komplikace velkého a dlouhodobého poklesu krevního tlaku při krvácení nebo jako komplikace vážného onemocnění, které vede k selhávání orgánů. Vyvolávající příčinou mohou být i otravy, závažné infekce, dehydratace, úpal, těžké popáleniny a úrazy způsobující šok, ale i preeklampsie (doprovodná onemocnění při těhotenství).
Chronické selhání ledvin často vzniká v souvislosti s neúspěšně léčenou cukrovkou a glomerulonefritidouzánětlivým onemocněním nefronů. K dalším častým příčinám chronického selhání patří vysoký krevní tlak a dědičné onemocnění polycystóza ledvin.

Průběh selhání ledvin

K akutnímu selhání ledvin přichází náhle, a přestože bezprostředně ohrožuje lidský život, při správné léčbě vyvolávající příčiny jej lze zvrátit. Příznaky jsou rychlý nárůst hmotnosti a vznik otoků (edémů) v důsledku hromadění tekutin. Z dechu lze cítit močovinu, častá je nevolnost a celková slabost. Naopak, chronické selhání se rozvíjí pomalu a první příznaky se projeví až v pokročilém stádiu. Selhání ledvinových funkcí v této fázi většinou bývá nevratné.

Co dělat při selhání ledvin

Při zjištění příznaků selhávání ledvin jděte ke svému lékaři nebo vyhledejte nefrologa (odborník na ledvinová onemocnění). Některé nepříjemné potíže však můžete zmírnit i svépomocí. Pokud máte suchou, šupinatou kůži, která se olupuje, kupte se pouze ve vlažné vodě a používejte pleťová mléka a krémy. Bolestem svalů někdy uleví horké obklady, nebo naopak led. Omezte solení, případně přejděte na neslanou dietu, kterou vám doporučí lékař.

Léčba selhání ledvin

Ledvinová dialýza akutní selhání ledvin si téměř vždy vyžaduje dialýzu (hemodialýzu). Krev se filtruje přes umělou ledvinu a očišťuje se od škodlivin. Po vyléčení vyvolávající příčiny nebo úrazu se funkce ledvin obvykle upraví a pacienti další dialýzu nepotřebují.

Léčba raného stadia chronicky selhání ledvin se soustředí na snížení aktivity zánětu nefronů a zlepšení jejich funkce. Když se nemoc začne zhoršovat, i zde nakonec bývá nutná dialýza, která trvá tři až osm hodin podle stupně poškození ledvin a typu přístroje.

Dialýza se neprovádí pouze v ambulantních zařízeních, ale i doma, a to pomocí přenosných přístojů, které na pročištění využívají krev pobřišnice a břišní dutinu.

Prevence

Nejlepší prevencí je správná léčba cukrovky, vysokého krevního tlaku a dalších onemocnění, které zvyšují riziko selhání ledvin.

Co si ještě přečíst o ledvinách?

VIDEO: Nemocné ledviny nebolí

VIDEO: Hemodialýza neboli krevní dialýza – čištění krve při selhání ledvin

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva