Nejčastější nemoci ledvin a jejich příznaky 4.83/5 (24)

Sponzorováno

Nejčastější nemoci ledvin a jejich příznakyOnemocnění ledvin se během posledních několika let dostaly do popředí zájmu lékařů i laiků, jelikož osvěta byla v tomto směru dost zanedbávána. Důsledkem je nárůst výskytu problémů s ledvinami. Z toho důvodu přinášíme výčet příznaků u nejčastějších druhů nemocí ledvin.

Nádory ledvin

Drtivou většinu nádorových onemocnění ledvin tvoří Grawitzův nádor, což je karcinom zasahující až 80% pacientů. Mezi nejvíce rizikové faktory vzniku karcinomu ledvin patří kouření, obezita (zejména břišní tuk) a genetické dispozice.

Mezi nejčastější příznaky nádorů ledvin patří krev v moči (viditelná pouhým okem, ale zrovna tak zjistitelná pouze při laboratorním rozboru moči), bolesti v bederní části zad, chudokrevnost, ztráta tělesné hmotnosti a vysoký výskyt vápníku v krvi, na což se přijde při vyšetření krve.

Ledvinové kameny

Ledvinové (močové) kameny se vyskytují u 4% české populace, přičemž více jsou diagnostikovány u mužů. Mezi časté příčiny vzniku ledvinových kamenů patří nedostatečný pitný režim, genetické dispozice a špatné složení jídelníčku (nevhodný je vysoký podíl proteinů, soli a nedostatek vápníku).

Ledvinové kameny se projevují výskytem krve v moči, zjistitelné obvykle pouze v laboratoři. Pokud dojde k ledvinové kolice, objevuje se silná bolest v boku a tříslu, můžou se objevit problémy s močením a další příznaky podle intenzity koliky a postupu močového kamene močovým systémem.

Zánět ledvin

Zánět ledvin (pyelonefritida) je závažné infekční onemocnění, které by nikdo neměl podceňovat. Příčinou vzniku zánětu ledvin jsou bakterie, které se do ledvin dostanou buď močovým systémem nebo krví a při oslabení imunitního systému propuká zánět, který při neléčení může vést až k selhání ledvin.

Hlavními příznaky zánětu ledvin jsou časté nucení na močení, pálení během močení, moč může zapáchat a být zakalená. Objevovat se může krev v moči, bolest či pocit tlaku břicha a v bederní oblasti. Pokud se zánět ledvin rozvine, objevují se teplota a další příznaky silné infekce v organismu.

Sponzorováno

Funkce ledvin v našem těle

Lidské tělo je velmi důmyslný „přístroj“, kde vše do všeho zapadá a plní přesně stanovené úkoly. Jakou funkci v těle vlastně plní ledviny? O žádném orgánu v těle se nedá říci, že je důležitější než některý jiný. Přesto je činnost některých více provázána. Takovými jsou i ledviny. Svědčí o tom například srdečně-ledvinové vztahy, neboť chronické srdeční onemocnění dlouhodobě negativně působí i na ledviny, a naopak, náhlé zhoršení ledvinných funkcí může způsobit například srdeční selhání. Základním úkolem ledvin je čistit organismus od toxických látek, přebytečných minerálů, regulují obsah vody v těle. Endokrinní funkci plní produkováním některých hormonů. Významně ovlivňují hladinu krevního tlaku, mineralizaci kostí, tvorbu červených krvinek, regulují imunitní systém, ovlivňují metabolismus.

Co se děje při selhání činnosti ledvin?

Bude to znít velmi krutě, ale jinak se to vyjádřit nedá: selhání ledvin vede k smrti člověka. Bez ledvin se žít nedá, protože pokud ztratí funkčnost, toxické látky, nadbytečné minerály a voda, jakož i jiné nežádoucí součásti zůstávají v těle, což je neslučitelné se životem.

TIP: Přečtěte si o transplantaci ledvin

Může být onemocnění ledvin dědičné?

Ano, může jít i o dědičné nebo vrozené onemocnění. Toto zjistí v útlém věku už pediatři, protože kontrola ledvin patří k základním vyšetřením při narození a pediatři ji provádějí v pravidelných intervalech. V dospělosti spíše dominují získané onemocnění, ale setkáváme se i s dědičnými, které propuknou, resp. se demaskují až v dospělém věku. V pozadí onemocnění může být i imunitní problém, akutní nebo chronický zánět. Zánětlivá onemocnění se častěji vyskytují u žen, což bývá způsobeno anatomickými poměry – kratší močovou troubicí. Ženy mohou zdola podstatně snadněji „získat“ bakterie. Zde je důležitá osobní hygiena od útlého věku, holčičky třeba vést k tomu, aby se správně utírali, oplachovali pouze čistou vlažnou vodou, nepoužívaly mýdla, které ničí přirozenou obranyschopnost, tedy kyselou flóru. Samozřejmostí by měly být správné návyky v sexuálním životě.

Jinak platí, že pokud pociťujete některé z výše uvedených příznaků, měli byste neprodleně navštívit obvodního lékaře nebo rovnou nefrologa, specialistu na choroby ledvin.

TIP: Jak chránit svoje ledviny?

VIDEO: Prevence a příznaky onemocnění ledvin

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva