Sponzorováno

Spánková apnoe & operace – může pomoci? 4.4/5 (15)

  • Operace může být opravdu hodně užitečnou možností pro léčbu spánkové apnoe u některých pacientů, zejména pokud jsou příčinou obturace horních dýchacích cest anatomické abnormality, jako jsou zvětšené mandle, nosní polypy, deviace septa nebo zúžení dýchacích cest.
  • V tomto článku si ukážeme několik druhů operací, které mohou pomoci se spánkovou apnoe.
  • Tonsilektomie: Odstranění zvětšených krčních mandlí může být účinné u pacientů, u kterých jsou zvětšené mandle hlavní příčinou obturace (tj. ucpání, uzavření.) dýchacích cest.
  • Adenotomie: Podobně jako tonsilektomie, adenotomie se provádí za účelem odstranění zvětšených adenoidních tkání (adenoidů), které mohou způsobovat obturaci dýchacích cest.
  • Septoplastika: Tento chirurgický zákrok se provádí k opravě deviace nosní přepážky, což může přispět k lepšímu proudění vzduchu skrz nosní průchody.
  • Uvolnění horní čelisti: U některých pacientů může být proveden chirurgický zákrok k uvolnění horní čelisti a rozšíření dýchacích cest.
  • Chirurgie horního patra hltanu: To může zahrnovat různé techniky, jako je uvulopalatofaryngoplastika (UPPP), chirurgický zákrok, který snižuje objem měkkého patra a uvuly, a další postupy zaměřené na zlepšení průtoku vzduchu.
  • Operace může být účinná pouze u některých pacientů se specifickými anatomickými abnormalitami a závažností jejich spánkové apnoe. Před rozhodnutím o chirurgickém zákroku je důležité konzultovat vše s lékařem, který provede důkladné vyšetření a zváží všechny možnosti léčby.

Operace nosu, patra úst, mandlí a dalších oblastí může pomoci zlepšit některé případy obstrukční spánkové apnoe. Cílem operace je odstranit nebo snížit jakoukoli překážku. Spánková apnoe je vlastně celkem běžný stav. Může pomoci několik potenciálních možností léčby, a to včetně chirurgického zákroku. Operace může zmenšit či odstranit překážku, která způsobuje, že osoba přestane dýchat, když spí.

V tomto článku se podíváme na to, co je spánková apnoe a na několik operací, které mohou pomoci zlepšit tento nepříjemný stav.

Co je spánková apnoe?

Spánková apnoe je stav, kdy se dýchání člověka během spánku zastaví na delší dobu. Je to tedy celkem závažná porucha, při níž dochází k opakovaným zástavám dechu během spánku a k následnému snížení saturace kyslíku v krvi. Spánková apnoe je celkem běžný stav, který může bránit přísunu dostatku kyslíku do těla.

Spánková apnoe - ilustrace a proudění vzduchu

Spánková apnoe – ilustrace a proudění vzduchu

 

Dva typy spánkové apnoe jsou:

  • Centrální spánková apnoe (CSA): K tomu dochází, když mozek nevysílá signály do plic, aby dýchaly. Často je důsledkem problémových zdravotních stavů, které ovlivňují mozek.
  • Obstrukční spánková apnoe (OSA): Toto je častější typ, kdy se dýchací cesty pravidelně ucpávají kvůli faktorům, jako jsou hormony, zvětšené mandle nebo obezita.

Jak se diagnostikuje příčina?

Lékař může diagnostikovat spánkovou apnoe pomocí spánkového deníku nebo studie spánku zvané polysomnografie. Během polysomnografie lékař připojí osobu k zařízení, které měří její dýchání a další funkce. Lékaři pak používají výsledky k vyloučení jiných poruch spánku před diagnostikou spánkové apnoe.

Typy operací pro spánkovou apnoe

Chirurgické řešení spánkové apnoe obvykle nepřichází v úvahu pro lidi s centrální spánkovou apnoe a lékaři ji doporučují pouze lidem s mírnou až středně těžkou OSA.

Výzkumníci však oznámili slibné výsledky pomocí „plně implantovatelného zařízení pro jednostrannou transvenózní stimulaci bráničního nervu (TPNS)“ ke zlepšení příznaků centrální spánkové apnoe. Výzkum této léčby pokračuje. Najdete ho třeba zde.

Lékaři mohou někdy léčit obstrukční spánkovou apnoe chirurgicky. Lékař ale potřebuje znát přesnou příčinu stavu, aby mohl provést jeden z následujících typů operací:

Operace nosu

Operace nosu může pomoci snížit překážky dýchacích cest v nose. Spánková apnoe se může objevit, pokud je ucpaná jedna z následujících částí nosu:

  • nosní chlopeň
  • septum (nosní přepážky)
  • turbináty

Nejběžnějšími operacemi nosu k řešení spánkové apnoe jsou septoplastika a redukce nosních kostních výrustků. Tyto ambulantní postupy jsou obecně bezpečné a celkem bezproblémové. Mohou zlepšit příznaky spánkové apnoe zvětšením přepážky nebo turbinátů, aby jimi mohl volně proudit vzduch.

Operace patra

U mírných případů spánkové apnoe může lékař doporučit operaci měkkého patra, známou také jako „Pilířový postup“. Tento ambulantní postup zahrnuje umístění tří plastových tyčinek do tkáně měkkého patra.

Tyčinky stimulují zánětlivou reakci ve tkáni, což napomáhá jejímu ztuhnutí. Když k tomu dojde, je méně pravděpodobné, že se pevná tkáň patra vtírá do hltanu, což může pomoci zlepšit spánkovou apnoe a chrápání.

Uvulopalatofaryngoplastika (UPPP)

Uvulopalatofaryngoplastika (UPPP) je nejčastější chirurgický zákrok prováděný u spánkové apnoe. Během procedury chirurg odstraní přebytečnou tkáň z hltanu a měkkého patra a také mandle, pokud jsou přítomny.

Ošetřená oblast je známá jako orofarynx a je zodpovědná za většinu případů spánkové apnoe. Postup vyžaduje pobyt v nemocnici přes noc a regenerace po něm může být i bolestivá.

Sponzorováno

Odstranění adenoidů neboli mandlí

U dětí se spánkovou apnoe lékaři často doporučují adenotonzilektomii. Při tomto postupu chirurg odstraní adenoidy a mandle. Odstranění těchto struktur může otevřít dýchací cesty a zlepšit spánkovou apnoe.

Podle studie z roku 2016 mohou rodiče dětí, které nejsou obézní a mají menší mandle, zjistit, že zotavení a riziko jsou nižší, pokud se odstraní pouze adenoidy. Pokud jsou však mandle větší, operace nemusí být tak účinná jako odstranění obou.

Chirurgie skeletu

Pokud došlo k malformaci maxilofaciálního skeletu, může lékař doporučit operaci skeletu k nápravě problému. Zákrok spočívá v rozšíření čelisti o cca 10–12 milimetrů (mm) a následné stabilizaci pomocí titanových destiček.

Zákrok je ve srovnání s jinými operacemi poměrně komplikovaný, protože je potřeba přesně řezat kost a správně zarovnat zuby. V rámci zotavení bude člověk potřebovat mít zavřená ústa a několik nocí si pobyde v nemocnici.

Postup má však téměř 90% úspěšnost, i když jen málo chirurgů nebo zařízení tuto operaci provádí kvůli jeho náročnosti.

Operace jazyka

Existují dva různé postupy zahrnující jazyk. Jsou to:

  • Posun jazyka: Při tomto postupu chirurg posune primární sval jazyka (sval genioglossus) dopředu. Lékaři udělají řez do čelistní kosti, posunou ji dopředu a pak ji pomocí titanové destičky udrží na místě. Ačkoli je obecně účinná, vyžaduje přenocování v nemocnici a je invazivnější než jiná řešení.
  • Redukce základny jazyka: Redukce základny jazyka je postup, který snižuje množství tkáně v základně jazyka. Chirurg to může udělat buď řezem, nebo pomocí radiofrekvenčních vln. Operace řezem je invazivnější a vyžaduje hospitalizaci přes noc. Radiofrekvenční metoda je neinvazivní, ale vyžaduje několik sezení. Obojí může zlepšit, ale ne nutně vyléčit, mírnou spánkovou apnoe asi u 60 % lidí.

Tracheostomie

U jedinců s obezitou může tracheostomie poskytnout účinnou úlevu od spánkové apnoe. Tento postup znamená vytvoření otvoru do průdušnice přes krk, aby kyslík měl přímou cestu do plic. Lékaři ji někdy doporučují lidem, kteří bez úspěchu vyzkoušeli jinou léčbu.

Rizika chirurgického řešení spánkové apnoe

Všechny chirurgické zákroky s sebou nesou určitá rizika. Pacient by si proto měl vždy promluvit s lékařem o rizicích spojených s možností léčby, kterou doporučuje.

Jakékoli postupy, které vyžadují celkovou anestezii, vystavují osobu většímu riziku. Je to kvůli jeho účinkům na dýchání, které může ztížit znovunabytí vědomí. Po proceduře může také člověku anestezie ztížit dýchání.

Lékaři budou pacienta během operace pečlivě sledovat, aby zabránili rizikům vyplývajícím z celkové anestezie.

Mezi další obecná rizika operace patří:

Často kladené otázky

Níže jsou uvedeny odpovědi na některé často kladené otázky o operaci spánkové apnoe.

Léčí operace spánkovou apnoe?

Ano, může. U některých může chirurgický zákrok vyléčit či zastavit spánkovou apnoe. Ačkoli má mnoho operací vysokou úspěšnost léčby, žádný postup nezaručuje vyléčení spánkové apnoe. Je to případ od případu.

Existují jiné způsoby léčby spánkové apnoe?

Léčba první linie spánkové apnoe je kontinuální pozitivní tlak v dýchacích cestách (CPAP). Při CPAP člověk nosí masku přes ústa a nos, která je připojena ke stroji. Stroj dodává konstantní proud vzduchu do dýchacích cest člověka, aby je pomohl udržet otevřené.

CPAP (Continuous positive airway pressure) je pozitivní tlak kontinuálně podávaný do dýchacích cest.

CPAP (Continuous positive airway pressure) je pozitivní tlak kontinuálně podávaný do dýchacích cest.

 

Lékaři spíše jen zřídka doporučují operaci k léčbě spánkové apnoe. Člověk může zlepšit svou spánkovou apnoe následujícími způsoby:

  • změny životního stylu, jako je udržení zdravé hmotnosti, omezení alkoholu, přestat kouřit, zůstat aktivní a jíst zdravou stravu
  • používání různých ústních zařízení k širšímu otevření úst
  • dělat cvičení pro oblast úst a čelistí

Člověk by měl promluvit s lékařem o svých očekáváních po zákroku. Většina postupů má vysokou úspěšnost, i když ne každý pacient zaznamená po operaci zlepšení. Je to hodně o příčinách spánkové apnoe daného pacienta.

Pokud jeden chirurgický zákrok nefunguje, lékař pravděpodobně doporučí další léčbu.

Sponzorováno

Máte s operačním řešením spánkové apnoe nějaké zkušenosti? Napište nám do komentářů.

A dále si u nás o spánku přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva