Sponzorováno

Jak zvlhčit nosní sliznici? Ideálně přírodní cestou…. 4.76/5 (25)

Zvlhčujte nosní slizinici

Zvlhčujte nosní slizinici

Na to, aby nos správně fungoval, potřebuje vlhko. Nos je vstupní branou do dýchacích cest. Zachycuje prach, mikroby, zvlhčuje a otepluje vdechovaný vzduch. Horní cesty dýchací i sliznici nosu pokrývá vícevrstvý epitel s řasinkami. Ty se ustavičně hýbou, čímž odstraňují cizorodé částečky. „Pod sliznicí je bohatě prokrvená podslizničné tkáň, která obsahuje hlenové žlázky. Právě v této vrstvě dochází při zánětech k otoku, který vede k vysušení sliznice nosu a zhoršení dýchán,“ vysvětluje Otolaryngoložka MUDr. Alena Staníková, PhD.

Klimatizace i hory

Pokud se vám v nosní dutině tvoří strupy a příškvary, někdy s hustým, pevně přilepeným hlenem, trápí vás suchý nos. Samostatnou kapitolou je krvácení vysušené, křehké sliznice nosu, která se v důsledku toho ztenčuje. Děti, ale i dospělí si prstem odstraňují strupy, často si při tom poraní sliznici, ta začne krvácet a začarovaný kruh se uzavírá. Pokud jste zdraví, suchý nos vás může překvapit při pobytu v klimatizovaném prostředí, v přetopených místnostech či vysoko nad mořem, kde je vzduch přirozeně velmi suchý.

Zvlhčujte nos!

Na to, aby nos správně fungoval, potřebuje vlhko. Ale vlhkost vzduchu v místnosti by neměla překročit padesát procent, aby se nemnožily roztoči. Sliznici si zvlhčíte i dostatečným přísunem tekutin a pobytem v parní sauně. Starý čínský recept řadí vyplachovat nos slanou vodou. Upřednostněte mírně hypertonický roztok mořské soli, který zmírňuje otok sliznice. Pokud vám nevoní vazelína z ropy, vytírejte si nos vatovou tyčinkou s gelem z aloe vera a oleji. Vyzkoušejte mandlový nebo kokosový olej. Suchému nosu prospěje zvlhčování kapkami, které obsahují látky s hojivým bisabololem a dexpanthenolem. Pomohou i kapky s kombinací éterických olejů a hypromelózy.

Pozor na konzervanty!

Rozhodli jste se pro nosní sprej? Sledujte, zda neobsahuje konzervační látky, které ještě více vysušují sliznici. Důležité je správné pH – příliš alkalické snižuje funkčnost žláz, kyselé znehybňuje řasinky. S kapkami a se spreji se stahujícím účinkem opatrně. Rychle odstraní otok, ale jsou návykové a hrozí vám medikamentózní, chronická rýma.

Kdy nos vysychá?

při akutní, alergické nebo autoimunní rýmě
po dlouhodobém užívání nosních kapek a sprejů a při závislosti na nich
● při atrofických změnách sliznice způsobených hormonálními změnami
● jako vedlejší účinek léků proti vysokému tlaku, cytostatik, kortikoidů
● při Sjögrenově syndromu
po úrazech nosu
● po operacích v nose a nosních dutinách

Sponzorováno

Vhodný je i zvlhčovač vzduchu

Aby vlhkost vzduchu v místnosti skutečně vzrostla na přijatelnou úroveň, musí se vzduch obohatit o několik litrů vody. A toho pomocí mokrých hadrů rozprostřených po radiátorech dosáhneme velmi obtížně. S příliš nízkou vlhkostí vzduchu nám příliš nepomůže ani odpařovač, tedy zvlhčovač vzduchu na radiátor. Jde sice o levné zařízení, které funguje bez přívodu proudu, avšak množství odpařené vody je i u největších z nich velmi nízké. Ve vlažné vodě odpařovače se navíc brzy začínají množit bakterie.

Na zvlhčování vzduchu skutečně neexistuje efektivnější řešení než elektrický zvlhčovač.

Rady pro správný výběr a používání zvlhčovačů vzduchu

1. Lékaři obecně doporučují optimální vlhkost 40 až 50 %. Jak už jsme psali, řada zdravotních problémů je způsobena suchým vzduchem. Například suchý dráždivý kašel, chronická rýma, pocit stále ucpaného nosu, chronické záněty nosohltanu, ranní škrábání v krku, časté onemocnění horních i dolních cest dýchacích, chronická bronchitida, opakovaná laryngitida zvláště u dětí, vysušená a podrážděná pokožka, často popraskané rty a zvýšená únava.

2. Zvlhčování je nezbytné především v topném období, kdy vlhkost často nedosahuje 20 %. V létě pouze krátkodobě při výše uvedených onemocněních.

3. Dáme přednost zvlhčování parnímu před odparem stojaté vody pokojové teploty. Vysoká teplota spolehlivě zlikviduje choroboplodné zárodky.

4. Ultrazvukové a mechanické zvlhčovače nejsou zcela schopny zničit mikroorganismy, které se za provozu ve vodě namnoží a na víc řada z nich vyžaduje použití demineralizované vody a desinfekčních prostředků.

5. Zvlhčovače vzduchu plní svoji funkci pouze v uzavřené místnosti.

6. Zvlhčovač vzduchu umístíme vždy na zem (nikdy ne na nábytek). Neumísťujeme ho v blízkosti oken a dveří, aby se kvůli většímu proudění vzduchu nesnižovala vlhkost v místnosti.

7. Abychom dosáhli optimální vlhkost, měli bychom zvlhčovat nepřetržitě a vlhkost průběžně kontrolovat.

8. Doporučujeme pokud možno zvlhčovač s regulací (tzv. humidistatem).

9. Současně se zvlhčovačem doporučujeme zakoupit kvalitní měřič vlhkosti popřípadě i teploty.

10. Při výběru zvlhčovačů a čističů vzduchu se poraďte s ošetřujícím lékařem.

Co si dále přečíst o nose z pohledu zdraví?

VIDEO: Jak na ucpaný nos bez kapek a spreje

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  8 Komentářů u článku “Jak zvlhčit nosní sliznici? Ideálně přírodní cestou….”

  1. majdalena napsal:

   já na zvlhčení nosu používám nejvíc asi quixx soft. funguje skvěle i jako prevence. doma nemám zvlhčovač a hlavně v zimním období máme doma hodně suchý vzduch. používám i pro malou, které dávám i normální quixx při rýmě..aby se jí nos uvolnil a líp odsával..je to dobrá prevence i na záněty středního ucha

  2. Samolga napsal:

   Na zvlhčení nosní sliznice se mi také nejlíp osvědčil Quixx Soft. Já si ho dávám průběžně pořád, máme doma totiž strašně suchý vzduch a nic na to nepomáhá.

   • Kajda napsal:

    My doma také používáme mořskou vodu – Quixx, i u miminka, protože pro ty se dá koupit Quixx Baby – kapičky, co se dají užívat od narození. V tomhle počasí k nezaplacení, jako prevence, když je všude puštěná klimoška.

    • Petra napsal:

     Letošní léto je opravdu horké a suché…a sucho či klimoška sliznicím neprospívá…takže když třeba vezu 3.měs. dcerku v autě s klimoškou, tak jí preventivně kapu do nosu mořskou vodu…mám ráda Quixx baby, má šikovné kapátko a může se už i pro novorozeňátka.
     Jinak zvlhčovat vzduch jakkoli, třeba mokrýmy ručníky.

  3. Dejna napsal:

   My už jsme si také zvykli pravidelně čistit nos mořskou vodou…vyplatí se to! protože o rýmu nikdo nestojí…takže stříkáme každý den sprej Quixx…pro malýho synka máme teda kapičky pro nejmenší Quixx baby…a fakt se držíme bez rýmiček :)

   • Allure napsal:

    Já mám pro mimčo stejné kapičky, Quixx Baby, doporučila mi je naše dětská doktorka. Vyhovuje mi, že jde o přírodní přípravek a dají se dávat hned od narození, i jako prevence. Jsem s nimi moc spokojená, malému jsou 4 měsíce a žádná rýma!

  4. Markéta napsal:

   Od narození pečujeme o nosánek pomocí kapiček Quixx baby…zvlhčený a čistý nos dokáže odolat bacilům :o) aspoň tak to říká naše dr….

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva