Obsah článku
- Operace pro odstranění nosní mandle, známé také jako adenotomie, je běžný chirurgický zákrok prováděný u dětí, který je obvykle považován za bezpečný a účinný.
- Adenotomie se obvykle provádí za účelem odstranění zvětšených nebo zánětlivých adenoidů, aby se zlepšilo dýchání a snížilo riziko opakovaných infekcí. Pro většinu dětí je tato operace rutinní a provádí se ambulantně, což znamená, že dítě může být propuštěno domů několik hodin po zákroku (nebo den).
- Přestože adenotomie je obecně považována za bezpečnou proceduru, jako u každé chirurgické intervence existuje určité riziko komplikací. Tyto komplikace jsou obvykle vzácné a mohou zahrnovat krvácení, infekci, otoky, změny hlasu nebo poruchy spánku.
- Je důležité, aby rodiče diskutovali s lékařem o všech rizicích a výhodách adenotomie a aby byli informováni o přípravě dítěte na operaci, průběhu zákroku a postupu rekonvalescence. Lékař bude schopen poskytnout individuální doporučení a odpovědět na veškeré otázky nebo obav týkající se této procedury.
Pokud lékař dítěti diagnostikuje zvětšenou nosní mandli a jako ideální řešení navrhne její chirurgické odstranění, mnoho rodičů znejistí.
Je opravdu nezbytné mandli odstranit a dítě zatěžovat operací? Vždyť z problémů, které potomkovi zvětšená nosní madle způsobuje, možná celkem rychle vyroste a sama mandle se před pubertou ztratí. Dětská lékařka ale říká, že operační řešení je dobrou volbou a zlepší zdraví i celkový život dítěte. V některých případech dítě zdravotně doslova rozkvete.
Nosní mandle (adenoidy) jsou lymfatické tkáně umístěné za nosem, které mohou způsobovat obtíže s dýcháním, opakované infekce dýchacích cest a další potíže, pokud jsou zvětšené.
Co všechno může způsobit zvětšená mandle?
Dítě s tímto zdravotním problémem má v podstatě neustále nepříjemnou rýmu často s hleny žlutozelené barvy, která je velmi obtěžující. Další zdravotní komplikací je dýchání ústy.
Vysušují se tím sliznice, které jsou tak ideálním místem pro množení dalších bakterií. Dítě se pak opakovaně trápí s infekcemi. Angíny, záněty průdušek a laryngitidy, to vše nosní mandle „zvládne“ levou zadní.
Dýchání ústy má i další zdravotní negativa. Možná vás překvapí, že ta pootevřená ústa mají na svědomí i špatný skus a růst zubů. A to jde často ruku v ruce se špatným vyslovováním jednotlivých hlásek. V noci dítě kvůli nemožnosti dýchat nosem trápí dráždivý kašel a když se mu už podaří usnout, nastupuje zase chrápání.
Zastavení dechu během spánku
Dokonce občas pravidelné chrupkání na pár vteřin přeruší náhle ticho. A všichni rodiče vědí, že ticho nikdy nevěstí nic dobrého. Toto ticho je po nekonečných sekundách přerušeno lapáním po dechu a často probuzením dítěte. Dítě pak je vyplašené, pláče, bojí se usnout. Jedná se o takzvané apnoické pauzy. Dítě je ráno unavené, povadlé, nesoustředěné, školáčkům začíná drhnout učení. V noci dítě může dokonce trápit i pomočování.
Sponzorováno
Zní to možná téměř až neuvěřitelně, ale zvětšená nosní mandle ovlivňuje i vzhled dítěte, a to ne pozitivním směrem. Zkušenému oku neujde typický výraz na tváři dítěte se zvětšenou mandlí. Je to unavená tvářička, s nepřítomným pohledem, pootevřenými ústy, ze kterých vykukují horní řezáky. Dítě s takovým „kukučem“ může mít také chybné držení těla a propadený hrudník, což souvisí se špatným dýcháním.
Zvětšená nosní mandle má vliv i na stav uší, které často trpí zánětlivými procesy. Dítě může časem trpět až poruchou sluchu.
jak vidíte, zvětšená nosní mandle toho umí napáchat na dítěti opravdu hodně.
Operace se není třeba bát
Operačního odstranění nosní mandle se není třeba bát, i když právě tento chirurgický zákrok vzbuzuje u rodičů velké rozpaky a snaží se mu často také bránit. Bohužel zatím nikdo nevymyslel žádnou účinnější léčbu zvětšené nosní mandle než její odstranění.
Ano, kdysi odstranění nosní mandle připomínalo formu středověkého mučení. Provádělo se pouze s lehkou narkózou, v lokální anestezii, s použití statného ošetřovatele. To bylo spojeno s vyšším rizikem komplikací, hlavně krvácení. Vzhledem k tomu, že takto se ne vždy podařilo odstranit celou tkáň, stalo se, že mandle občas opět rostla. Dnes se však už žádné mučení nekoná.
Operace se dnes vždy provádí v celkové anestezii, takže dítě si žádnou hrůzostrašnou vzpomínku neodnáší. Operuje se pod endoskopickou kontrolou – to znamená, že operatér používá kameru a na obrazovce vidí celý prostor, kde se se vším tím ostrým nářadím pohybuje.
Odstraní se tak celá tkáň zvětšené nosní mandle, která pak nedorůstá, a zároveň se kontroluje a ihned zastavuje krvácení.
Necelá hodinka a je po všem
Celá operace od začátku anestézie až po probuzení dítěte obvykle trvá jen necelou hodinu. Jsou pracoviště, kde malý pacient v nemocnici zůstává ještě den po operaci. Ale jsou také takové, kde dítě po kontrolním vyšetření ORL lékařem a bezproblémovém pooperačním průběhu propustí domů ještě večer v den operace.
Po propuštění musíte počítat ještě alespoň s týdnem klidného režimu, kdy budete muset dítě mít doma, protože do kolektivu nesmí.
Sponzorováno
Tělu nosní mandle zcela určitě chybět nebude. Spolu s ní se dítě ale zbaví věčných nachlazení a bude znovu volně dýchat.
Studie a zdroje článku
- When is tonsil surgery a good idea in adults? Cologne, Germany: Institute for Quality and Efficiency in Health Care (IQWiG); 2006-.
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Nos a zdraví, Operace
Přečtěte si také naše další články