Sponzorováno

Septoplastika – co je to a kdy se používá? 4.45/5 (20)

 • Septoplastika je chirurgický zákrok, při kterém se upravuje vybočená nosní přepážka, aby nebránila průchodnosti vzduchu.
 • Vybočení nosní přepážky může být příčinou různých problémů s dýcháním nosem, jako je obtížné dýchání jednou nebo oběma nozdrami, časté nachlazení, nosní kongesce, opakující se sinusitida nebo i chrápání.
 • Během septoplastiky chirurg odstraní část zkřivené nosní přepážky a případně upraví zbylou tkáň tak, aby byla přepážka co nejvíce rovná. Tím se vytváří širší a průchodnější nosní cesta, což může výrazně zlepšit dýchání a zmírnit příznaky spojené s deviací (tj. vychýlením) nosní přepážky.
 • Septoplastika se obvykle provádí pod celkovou anestezií nebo místní anestezií s intravenózní sedací. Po zákroku může být nosně překryt gázou nebo podobným materiálem, aby se minimalizovalo krvácení a podpořilo hojení.
 • Po zákroku mohou být pacientovi předepsány léky na bolest a následně jsou doporučeny postupné změny ve stravě a aktivitě během období rekonvalescence.
 • Septoplastika je běžně prováděným zákrokem a může být účinnou léčbou pro pacienty trpícími obtížným dýcháním způsobeným deviací nosní přepážky. Před provedením septoplastiky je důležité vše konzultovat s odborníkem na ORL (otorhinolaryngologem), který provede vyšetření a určí vhodnost a přínosy zákroku pro každého jednotlivého pacienta.

Septoplastika je chirurgický zákrok, který se provádí k opravě vychýlení nosní přepážky. Lékař může doporučit tento typ operace pro léčbu vychýlené nosní přepážky (tj. septa), dlouhodobé sinusitidy, odstranění nosních polypů a dalších stavů.

Vychýlená přepážka je posunutí stěny mezi nosními dírkami a často způsobuje tyto blokády nosu. Zvětšené kostní struktury mohou také blokovat části nosu.

Chirurg také může provést septoplastiku k léčbě dlouhodobé sinusitidy, odstranění nosních polypů a léčbu dalších stavů, které blokují nosní dýchací cesty. Lékaři také občas doporučí septoplastiku k zastavení opakovaného krvácení z nosu.

Septoplastika je vlastně jednou z nejběžnější operací v oblasti uší, nosu a krku v Evropě. Lékaři však často doporučí septoplastiku až poté, co vyloučí jiné způsoby léčby nosních blokád.

V tomto článku se podíváme na to, co můžete očekávat během septoplastiky, včetně rizik a důvodů, proč ji podstoupit.

Vychýlená nosní přepážka - ilustrace

Vychýlená nosní přepážka – ilustrace

 

Co čekat při septoplatice

Před operací si sestra a lékař prohlédnou detaily operace a zodpoví i vaše případné dotazy. Lékař také může požádat pacienta podstupujícího operaci, aby si nechal udělat některé rutinní testy, jako je krevní test, rentgen nebo aby si zašel na Kardiograf. Lékaři a sestry budou také pacientovi klást otázky týkající se celkového zdravotního stavu, současně užívaných léků nebo možných alergií.

Před operací se také anesteziolog setká s pacientem, který jde na operaci, aby vysvětlil všechny prvky anestezie.

Příprava

Septoplastika se často provádí pod celkovou anestezií. Anesteziolog tedy během operace pacienta uspává. Někdy se chirurgové rozhodnou místo toho použít lokální anestezii a intravenózní sedaci, ale nejprve to proberou s pacientem.

Stejně jako u jiných operací, které používají celkovou anestezii, by pacienti neměli před výkonem jíst, pít a dokonce ani žvýkat žvýkačku (to vám vše řekne anesteziolog). V případě potřeby vám lékař nebo sestra poskytnou další pokyny, kdy a jak vaše léky užívat.

Aby se snížilo riziko krvácení, lékař pravděpodobně požádá osobu, aby přestala užívat jakékoli perorální léky na ředění krve až týden před operací. Každý, kdo užívá léky na ředění krve nebo jiné léky, by je měl projednat s chirurgem.

Při septoplastice

Během septoplastiky se chirurg pokusí narovnat ohnuté chrupavky a kosti v přepážce. Za prvé, zvedne sliznici pokrývající chrupavku a kost. Chirurg poté přetváří chrupavku a kost, někdy odstraňuje části. Poté vloží sliznici zpět na své místo.

Pokud zvětšené kostní struktury způsobují blokádu, chirurg se může pokusit je zmenšit pomocí radiofrekvenční redukce. V některých jiných případech chirurg odstraní část kostní struktury.

Po operaci a regenerace

Dle studií, až 85 procent lidí zaznamenalo po operaci zlepšení ucpání nosu. Lidé se budou běžně cítit ospalí několik hodin po operaci. Někteří lidé možná pocítí nevolnost kvůli anestezii. Mohou také cítit bolest z operace samotné. Pacienti by měli jakékoli následky hlásit sestře. Mohou mu dát léky na zklidnění příznaků.

Lékař také pravděpodobně umístí nějakou výplň do obou nosních dírek. Tato výplň znamená, že jedinec musí ihned po zákroku dýchat ústy. Výplň je na místě, aby pomohla zastavit jakékoli krvácení, ke kterému dojde bezprostředně po operaci.

Sponzorováno

Jakmile lékař propustí pacienta z nemocnice, sestra výplň odstraní. Zřídkakdy lékař umístí dlahy do nosu. Pokud ano, obvykle si za 7 dní domluví další schůzku k odstranění dlahy.

Pokud nenastanou žádné komplikace, lékař obvykle pošle jednotlivce domů ve stejný den jako probíhá procedura. Měl by být přítomen člen rodiny nebo přítel, který pacienta doprovází a odveze ho.

Očekává se, že po propuštění z nemocnice dojde k určitému přetížení a krvácení, jak se vaše tělo zotavuje. Tyto příznaky by měly vymizet během následujících 2 týdnů. Častá je také bolest, kvůli které mohou lidé užívat léky proti bolesti – to podle rady svého lékaře.

Tipy co dělat a nedělat

Jak se nos léčí, pacienti by se měli vyhnout následujícímu, aby usnadnili zotavení:

 • být alespoň 2–3 dny bez smrkání
 • vyhnout se pití alkoholu
 • vyhnout se kouření
 • vyhnout se návratu do práce příliš brzy
 • vyhnout se davům lidí, zejména v oblastech, kde se lidé častěji setkávají s cigaretovým kouřem a jinými jedinci s nachlazením nebo kašlem, což zvyšuje pravděpodobnost onemocnění

Rizika

Přestože je septoplastika zákrokem s velmi nízkým rizikem, lidé by si měli být vědomi potenciálních komplikací a s jakýmikoli obavami se obrátit na svého lékaře.

Rizika septoplastiky jsou obecně:

 • Krvácení: Při operacích nosu je běžné malé krvácení a lidé je obecně dobře snášejí. Ve vzácných případech však může dojít k nadměrnému krvácení. V těchto situacích může chirurg muset zastavit postup, aby zabránil vystavení jednotlivce dalšímu riziku. Velmi vzácně bude nutná transfuze červených krvinek, ale lékař ji podá pouze v naléhavých případech.
 • Infekce: Protože v nose není sterilní prostředí, může po septoplastice dojít k infekci.
 • Syndrom toxického šoku: Jedná se o velmi vzácnou a život ohrožující infekci, která vyžaduje okamžitou léčbu.
 • Necitlivost zubů a nosu: Některé nervy, které vedou k dásním, předním zubům a horní čelisti, procházejí nosem. Septoplastika zvyšuje riziko poranění těchto nervů a pokračující necitlivost. Necitlivost obvykle odezní po několika měsících.
 • Perforace septa: V nosní přepážce se může někdy během nebo po operaci vytvořit malá dírka, zejména v případě pooperační infekce. Pokud perforace vede ke krvácení nebo jiným podobným komplikacím, může osoba vyžadovat další operaci.
 • Přetrvávající příznaky: Přestože velká většina lidí uvádí významné zlepšení symptomů nosní obstrukce, zůstává malé riziko, že operace nemusí symptomům pomoci.

Po operaci by si lidé a jejich rodiny měli dávat pozor na změny krevního tlaku nebo srdeční frekvence, horečku, změnu barvy nebo jiné neobvyklé příznaky.

Ve vzácných případech mohou lidé zaznamenat změnu chuti nebo čichu, přetrvávající bolest v obličeji, změny hlasu, zrakové vady nebo otoky a modřiny kolem oka.

Co je to septum? Nosní přepážka je struktura, která podpírá nos a odděluje pravé a rozděluje dvě nosní dírky. Sliznice je tenká vrstva tkáňové membrány, pokrývá přepážku. Sliznice chrání a kryje přepážku. Pomáhá také udržet vlhkost uvnitř nosu. Přepážka se může během dětství přirozeně ohnout jedním směrem. U většiny lidí je však přepážka rovná.

Důvody pro septoplastiku

Lékař může doporučit septoplastiku, pokud má člověk neustále ucpaný nos a příčinou je vychýlená přepážka. Hlavním důvodem pro septoplastiku je tedy korekce vychýlené přepážky, která nějak blokuje nos a ovlivňuje proudění vzduchu v nosu.

Vychýlená přepážka nastane, když se přepážka dostatečně ohne jedním směrem, aby se zkřivila. To pak může ztížit dýchání.

Někdy je septoplastika nezbytná během jiných postupů, jako je operace dutin nebo odstranění nádoru. Lékaři mohou také doporučit septoplastiku lidem, pokud nechirurgická léčba úspěšně nevyléčila obstrukční spánkovou apnoe nebo problémy s chrápáním.

Zvětšené kostní struktury v nose mohou u některých lidí také vést k problémům s dýcháním. Chirurgie zde může také pomoci.

Alternativy

Nechirurgická léčba nosních blokád může lidem pomoci lépe dýchat. Lidé by měli tyto možnosti před operací probrat s lékařem.

Pro lidi s přetížením souvisejícím s alergií jsou k dispozici volně prodejné léky a léky na předpis, stejně jako injekce proti alergii. K dispozici je také možnost vyzkoušet oplachy fyziologickým roztokem a dekongestanční spreje.

V případech bakteriální infekce může lékař také předepsat antibiotika, která pomohou vyčistit nosní dýchací cesty.

Lékař obvykle zváží septoplastiku pouze v případě, že tato opatření nejsou úspěšná.

Máte se septoplastikou zkušenosti? Napište nám do komentářů pod článkem.

VIDEO: Operace nosu a nosní přepážky v jedné době

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

 • Zdroj obrázku ve článku: mrs.bazilio.gmail.com / depositphotos.com
 • Septoplasty Autoři: Carolina Watters; Sabrina Brar; Sharinie Yapa.

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva