Sponzorováno

Jak na krásné nohy bez křečových žil? 4.84/5 (31)

Chcete krásné nohy bez křečových žil? Máme pro vás několik tipů.

Chcete krásné nohy bez křečových žil? Máme pro vás několik tipů.

Chcete se chlubit krásnými nohami? Chcete své nohy ukázat v kraťasech, v sukni či v šatech? Vaše nohy jsou různě zatěžovány – dlouhé stání, genetické dispozice a celkový zdravotní stav. Velmi často se ženy setkávají s křečovými žílami. Jaká je však prevence křečových žil? Jak jejich výskyt zmírnit? Přečtěte si několik osvědčených tipů.

1. Pohyb pomáhá

Velmi účinný je pravidelný pohyb. Choďte na procházky, nebo sportujte. Budete-li dlouho stát na místě, nebo sedět na židli, rozhodně tím svým nohám neprospějete. Dlouhým stáním zatěžujete oběhový systém, kvůli čemuž potom vznikají křečové žíly. Pokud je to možné, každé dvě hodiny se projděte a protáhněte. Vaše nohy to určitě uvítají.

2. Sprchujte své nohy

Na křečové žíly blahodárně působí sprchování chladnou vodou. Nízké teploty zmírňují výskyt křečových žil, protože se žíly smršťují. Studená voda pomáhá také při mravenčení, pocitu těžkých nohou a při nepříjemných pocitech v lýtkách. Při každodenním sprchování byste měli svým nohám dopřát balzám v podobě studené sprchy.

3. Mast na křečové žíly

Další záchranou je mast na křečové žíly, kterou byste měli používat nejen při prvních příznacích, ale také při bolestech nohou. Pociťujete-li, že jsou nohy unavené a nateklé, natřete je speciální mastí. V lékárnách jsou volně dostupné různé přípravky přímo na křečové žíly.

4. Dejte si nohy na stůl

Myslíte si, že si z vás děláme srandu? Neděláme. Opravdu si dejte nohy na stůl, prospějete tak svým nohám. Pokud vás trápí křečové žíly, léčba je žádoucí. Ale je potřeba dodržovat také preventivní opatření, jako je relaxace. Cévy a žíly jsou během dne zatěžovány. Aby se krev vrátila zpět do srdce, musí překonat gravitaci. Jakmile si dáte nohy na stůl, oběhovému systému tím rozhodně neuškodíte, ba naopak.

5. Vyvarujte se podpatkům

Pozor na podpatky. Možná budete s podpatky vypadat dobře, ale nohám tím jen uškodíte. Podpatky vyšší než pět centimetrů zvyšují výskyt křečových žil.

6. Běhejte

běhání je perfektní proti křečovým žilám. Běh pomáhá pumpovat krev z nohou, rozptýlí toxiny a sílu vašemu srdci. A věřte, že silnější srdce pomůže zlepšit váš celkový oběh! Stačí běhat 20 minut denně. Makejte!

7. Jóga

S jógou byste se měli skamarádit. Proč? Pomůže vám protáhnout svaly, což je skvělé, pokud jsou po celém pracovním dni vaše nohy ztuhlé a pozice se snadno přizpůsobí různým úrovním zdraví. Rychlejší formy jógy, jako je Vinyasa nebo Ashtanga, mohou opravdu krásně rozproudit krev (zlepší celkovou cirkulaci krve v těle). Nicméně, i pomalejší formy mohou být také prospěšné, pokud zahrnují několik póz, kde vaše nohy jsou vztyčeny nad vaše srdce, protože to pomáhá krev odstranit z vašich dolních končetin.

Sponzorováno

8. Cvik horolezec

Pokud hledáte jednoduché domácí cvičení, které je super na křečové žíly je cvik horolezec (anglicky je to Mountain Climber). Začněte v poloze prkna, přitahujte jedno koleno nahoru k hrudi, pak nohu vraťte a udělejte to stejně s druhou nohou.

Cvik "Horolezec" je super na rozproudění krve v nohách.

Cvik „Horolezec“ je super na rozproudění krve v nohách.

9. Vyvarujte se dlouhodobému sezení nebo stání

Dlouhotrvající stání nebo sezení může významně oslabovat stěny krevních cév ve vašich dolních končetinách po dlouhou dobu, což vede k dysfunkci žil a zvýšenému venóznímu tlaku jak na nohou, tak na chodidlech. Dlouho sedíte? Dělejte si v sezení přestávky a choďte se projít. Dlouho stojíte na jednom místě? Sem tam se posaďte a ulevte vaším nohám.

Obecně se zaměřte na správné držení těla. Studie ukázaly, že správné držení těla může také zlepšit váš krevní oběh.

TIP: Pozor na sedění se zkříženýma nohama, protože křížení nohou omezuje správný průtok krve v nohách.

10. Nekuřte nebo ukončete kouření

Jedním z mnoha důsledků kouření je vysoký krevní tlak, který přispívá k rozvoji křečových žil. Takže nekuřte! Opravdu nejste in.

11. Změny v šatníku

Vyhněte se oblečení, které je mimořádně těsné kolem pasu a nohou, to vám také může pomoci zlepšit krevní oběh. Zaměřte se tedy na oblečení, které je měkké a volné, to oblečení, které vás nestahuje.

12. Udržujte si zdravou hmotnost

Existuje vysoká korelace mezi vývojem obezity a křečových žil. Nadváha zvyšuje tlak na nohy, což zvyšuje pravděpodobnost křečových žil. Zachování zdravé váhy významně snižuje riziko vzniku křečových žil.

Operace křečových žil se vám může vyhnout, pokud budete dodržovat základní preventivní opatření. Zkuste je!

A co si dále přečíst o křečových žilách?

VIDEO: Varixy křečové žíly, MUDr. Robert Vlachovský

VIDEO: Křečové žíly, MUDr. Jaroslav Kliment

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva