Invazivní kandidóza (kandidémie) – příznaky, příčiny a léčba 4.73/5 (11)

Sponzorováno

Co je to invazivní kandidóza?

Plísňová infekce, k níž dochází, když Candida (druh kvasinky) vstupuje do krevního řečiště a pak se šíří skrz tělo. Candida je čtvrtá nejčastější příčina infekce v krevním oběhu u hospitalizovaných pacientů v USA. Průzkum zjistil, že kandidémie (infekce krevního oběhu Candidou) se vyskytuje u 8 z každých 100 000 osob. Osoby s vysokým rizikem kandidémie jsou zejména děti s nízkou porodní hmotností, pacienti po chirurgickém zákroku a osoby, jejichž imunitní systém je z nějakého důvodu oslaben.

Candidová infekce může zaútočit téměř v každé části těla. Obvykle se vyvíjí na sliznici (v ústech, genitálie atd.), ale infekce může být také v krevním řečišti. Když se Candida objeví v krevním oběhu, je to podmínka tzv. kandidémie.

Příznaky invazivní kandidózy (kandidémie)

Příznaky invazivní kandidózy nejsou specifické. Horečka a zimnice, které se ani po antibiotické léčbě nezlepšují, jsou nejčastější příznaky. Pokud se infekce šíří do hlubokých orgánů, jako jsou ledviny, játra, kosti, svaly, klouby, slezina nebo oči, mohou se vyvinout další specifické příznaky, které se liší v závislosti na místě infekce. Pokud infekce nereaguje na léčbu, orgány pacienta mohou selhat a způsobit dokonce jeho úmrtí.

Jak kandidémie vzniká?

Invazivní kandidóza může vzniknout, když se organismy Candida, které se obvykle nacházejí v zažívacím traktu, dostávají do krevního řečiště. Ve vzácných případech se může také objevit, když se různá lékařská zařízení stanou kontaminovanými Candidou. V obou případech se infekce může takto šířit po celém těle.

Jak probíhá diagnóza?

Invazivní kandidóza je obvykle diagnostikována vyšetřením vzorků infikované tkáně nebo krve pod mikroskopem. Diagnóza může také být provedena detekcí antigenů Candidy v krvi.

Candida je kvasinka, která je odpovědná za většinu systémových invazivních plísňových infekcí u lidí.

Léčba kandidózy

Vysoká mortalita spojená s kandidémií může být snížena okamžitou vhodnou antifungální léčbou.

Sponzorováno

Invazivní kandidóza je obvykle léčena antifungální látkou nazývanou amfotericin B (antimykotikum), která se podává intravenózně (do žíly) nebo může být léčena azolovými léky užívanými ústy nebo IV.

Dále se používá flukonazol.

Pokyny pro léčbu naznačují, že echinokandiny (echinokandiny jsou novou skupinou antimykotik se širokým spektrem účinku a s velmi dobrou toleranc) jsou v současné době nejlepší volbou pro pacienty, kteří jsou těžce nemocní nebo mohou být infikováni kmeny rezistentními na flukonazol.

Další léky mohou být anidulafungin, kaspofungin nebo micagungin.

Typ použitého léku bude záviset na tom, jak jste nemocní nebo jaké druhy Candida způsobují vaši infekci.

Kde v mém těle dostat může zaútočit Candida?

Candidová infekce se může šířit z krevního oběhu do ostatních částí vašeho tělo (jako jsou vaše oči, ledviny, játra a mozek).
Pokud k tomu dojde, nazývá se tato podmínka invazivní kandidemie.

Lidé, kteří jsou zdraví obvykle nedostávají kandidémii. Zdraví lidé však mohou dostat Candidovou infekci v ústech (nazývaná drozd) z některých léků, jako jsou inhalační kortikosteroidy používaný k léčbě astmatu.

Sponzorováno

Pokud jste velmi nemocní nebo máte oslabený imunitní systém (například z chemoterapie nebo orgánu transplantace), nebo jste diabetici, dostanete kortikosteroidy, širokospektrální antibiotika nebo žilní katétr. Centrální žilní katétr je trubice, která je vložena do jedné z hlavních tepen, které vedou k srdci a které se používají k aplikaci léků, chemoterapie nebo doplňků výživy.

A co si dále o kandidóze přečíst?

Zdroj článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva