Obsah článku
My lidé si ve své bezbřehé namyšlenosti často připadáme jako páni tvorstva, neohrožení, nepřemožitelní. Nic však nemůže být vzdálenější pravdě. Jak jsme se mohli v nedávné době sami přesvědčit, důstojné soupeře najdeme v daleko jednodušších organismech. Ano, jde především o viry a bakterie. A rozhodně teď nemáme na mysli pouze aktuálně mediálně populární onemocnění COVID-19.
K největším zdravotním hrozbám současnosti, patří podle odborníků superodolné bakterie a kvasinky, proti kterým nezabírají dostupné léky. Tyto mikroorganismy jsou čím dál víc odolné proti stále více antibiotikům a bohužel jsou také stále běžnější v nemocnicích i mezi lidmi. V nemocnicích po celé planetě se šíří nejen superbakterie, ale i superkvasinky.
Nemocných zatím naštěstí nebylo mnoho, ale pro některé z nich byly následky fatální. Samotná léčba kvasinkových infekcí je už tak sama o sobě problematická. Se superkvasinkami, které jsou rezistentní na stále více antimykotik, se zdá být situace až děsivá.
Prestižní americký deník New York Times přišel s alarmující zprávou, že se v posledních letech objevil nový nenápadný zabiják, vražedná superkvasinka Candida auris. Podle New York Times je to nová globální hrozba pro veřejné zdraví, která doposud zájmu médií i veřejnosti spíše unikala. Přesto, že se do Česka tato zákeřná kvasinka prozatím nedostala, podle profesorky Zuzany Bílkové, imunoložky z pardubické univerzity, se tomu nijak nedá zabránit. Pojďme se tedy s touto hrozbou seznámit.
Candida auris, seznamte se
Tato superkvasinka byla objevená teprve asi před desetiletím v Japonsku. Od té doby se už stihla objevit téměř na všech kontinentech s výjimkou Antarktidy. Tento jednobuněčný houbový mikroorganismus může být původcem velmi závažných invazivních infekcí. Ohrožuje pak zejména dlouhodobě hospitalizované pacienty s invazivními vstupy (jako jsou například centrální žilní katetry) či s předchozí antibiotickou či antimykotickou léčbou.
Onemocnění touto kvasinkou může být pro tyto pacienty mnohdy až osudové. Infekce byla diagnostikována u všech věkových skupin, od nedonošených novorozenců po seniory.
Proč je kvasinka Candida auris považována za celosvětovou hrozbu?
Aneb měli bychom se tohoto mikroorganismu bát?
- velmi často je rezistentní vůči běžným antimykotikům
- je obtížně identifikovatelná běžnými laboratorními metodami, a tak může snadno dojít k záměně s jinými kvasinkami
- ve zdravotnických zařízeních se šíří snadno, může se přenášet přímo z člověka na člověka nebo stykem s kontaminovanými povrchy či předměty
- nejčastěji vyvolává kožní infekci, ale způsobuje také infekce krevního řečiště (či sepse), ranné infekce a infekce ucha. Byla izolována i z dýchacího traktu a z moči, ale prozatím není zřejmé, zda se jedná pouze o kolonizaci nebo zda způsobuje infekce plic či močového měchýře
- tato houba je nejnebezpečnější pro lidi s oslabenou imunitou, ale je pro zdravé jedince je téměř neškodná
- přestože si lidé, kteří jsou zdraví, nemusí dělat s Candidou starosti s nákazou, je zřejmé, že v důsledku nadměrného používání antibiotik mohou podobné invazivní organismy růst rychleji a být odolnější vůči léčbě
Proč kvasinka Candida auris vyskytuje zrovna ve zdravotnických zařízeních?
V nemocnicích a zdravotních střediscích se provádí pravidelné stěry v ordinacích, čekárnách i na pokojích, a přestože by se mělo pravidelně kontrolovat znečištění prostředí, není to vždy stoprocentní. Navíc specializované oddělení na tyto zákroky mají až nemocnice od určité velikosti.
V každém takovém zařízení se pak shromažďují lidé s oslabenou imunitou, a právě ti jsou k takovým agresivním infekcím velmi náchylní. Hrozí jim i smrt. Právě Candida auris, tato multirezistentní a vysoce přenosná houba, byla zodpovědná za nedávná ohniska v několika zdravotnických zařízeních ve Washingtonu D.C. a Texasu.
Poznámka pod čarou: Kvasinky mají navíc schopnost přežívat i v nehostinném prostředí – zapouzdří se, a když se naskytne příležitost vyklíčí a znovu se množí. Proto je těžké je porazit. I Candida auris má velmi pravděpodobně tuto schopnost. A zřejmě se jí daří přežívat i v prostředí, ve kterém ostatní mikroorganismy nepřežijí.
Candida auris versus antibiotika
Invazivnější případy jsou obvykle důsledkem jiného základního onemocnění nebo rezistence na antibiotika. Problém, který působí právě Candida byl v posledních několika desetiletích způsoben vznikající antimikrobiální rezistencí, která je obecně výsledkem nadměrného širokospektrálního používání antibiotik.
Sponzorováno
Lékaři přesně nevědí, který organismus nemocnému způsobuje infekci, a tak jsou často nasazena širokospektrální antibiotika, což je problém, který má za následek právě tyto nově se objevující organismy, které mají vysokou odolnost vůči nám známým lékům.
Dalším problémem také je, že tito noví nebo neznámí původci nejsou včas odhalení, a tím pádem se nezavede efektivní léčba. Když už pak lékař zjistí, že jde o takto rezistentní druh, nasadí kombinaci léků – například několika antibiotik nebo u kvasinkových infekcí několika antimykotik. Aby bylo možné těmto potížím předcházet, je opravdu velmi zásadní zacházet s antibiotiky opatrně, s rozmyslem a předepisovat je pouze v opodstatněných případech. Zbytečným nadužíváním antibiotik se dává velký prostor právě těmto odolným mikroorganismům. Existuje totiž obava, že právě Candida auris má velkou schopnost vyvinout si rychle odolnost vůči nasazené léčbě a to i při opakovaných léčbách.
Obecně se tedy vyzdvihuje a zdůrazňuje význam efektivní léčby antibiotiky a upozorňuje se na to, že například i některé současné léčby onemocnění COVID-19 mohou zvýšit odolnost jiných mikroorganismů vůči antibiotikům. Mnoho hospitalizovaných pacientů s COVID-19 dostalo širokospektrální antibiotika, přestože je míra bakteriální superinfekce, zvláště na začátku onemocnění COVID-1 velmi, nízká.
V srpnu 2020 byla Candida auris nalezena v jednotce COVID-19 na Floridě. Přestože neexistuje přímá souvislost mezi virem COVID-19 a houbou Candida auris zdá se, že účinek onemocnění COVID-19 na oslabení imunitního systém může učinit pacienta zranitelnějšího právě vůči jiným infekcím, jako způsobuje například Candida auris.
Candida auris a příznaky
Lékaři často považují symptomy infekce C. auris za obtížně identifikovatelné, protože se obvykle vyskytují u lidí, kteří již jsou nemocní.
Příznaky infekce se mohou lišit podle toho, kde je Candida auris v těle. Může se vyvinout na různých místech, včetně otevřené rány, krevního oběhu nebo ucha.
Mezi běžné příznaky patří horečka a zimnice, které nemizí, a to ani poté, co osoba užila antibiotika pro podezření na bakteriální infekci.
Jediným zaručeným způsobem diagnostiky C. auris je speciální laboratorní test, který dokáže houbu identifikovat.
Včasná diagnostika je životně důležitá. Infekce C. auris, které se šíří po celém těle nebo do krevního oběhu, mohou způsobit závažné příznaky a mohou být život ohrožující.
Léčba a rezistence
Zatímco infekce C. auris jsou závažné, většina z nich je léčitelná. Léčba obvykle začíná antifungálními léky nazývanými echinokandiny.
Některé kmeny C. auris se však staly rezistentními vůči jedné nebo dokonce všem třídám antifungálních léků určených k jejich odstranění. To samozřejmě hodně ztěžuje léčbu.
Kmeny, které se stanou odolnými vůči léčbě, mohou vést k závažnějším infekcím. V těchto případech lékaři obecně doporučují kombinaci antimykotik ve velmi vysokých dávkách k eliminaci infekce.
Neporazitelný mikroorganismus – ano nebo ne?
Sečteno a podtrženo – existuje tedy bakterie, která by byla odolná vůči všem existujícím lékům? Velmi pravděpodobně ano. Avšak i takové bakterie je možné porazit kombinací některých antibiotik, která se pak nechávají působit mnohem déle. A to je také důvod, proč tyto bakterie působí potíže právě nemocným.
Pacienti oslabení nějakou nemocí nebo jinou invazivní léčbou nemusí takovou terapii, potřebnou na poražení superbakterie vydržet. Organismus napadeného člověka musí zahubené bakterie zlikvidovat a pacient, který to nezvládne, většinou zemře na selhání orgánů. Dobrou zprávou na závěr ale je, že podobné případy jsou prozatím stále vzácné.
Sponzorováno
Máte nějaké zkušenosti s kvalinkou Candida auris? Budeme rádi za komentáře pod článkem.
A dále si přečtěte na podobná témata
- Můžete použít kokosový olej k léčbě kvasinek a kvasinkové infekce?
- Jak bojovat s kvasinkami a kvasinkovou infekcí? Babské rady a domácí metody léčby
- Kvasinková infekce v těhotenství (vulvovaginální kandidóza) – jak na ni?
- Přírodní léčba kvasinek + babské rady – 8 tipů, jak na to
Studie a zdroje článku
- Candida auris: Epidemiology, biology, antifungal resistance, and virulence Autor: Han Du
- Candida Auris a ohniska v nemocnicích Autor: Raquel Sabino
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Kvasinky
Přečtěte si také naše další články
Dobrý ddn,moc děkuji za Váš článek.Je,bohužel,až neuvěřitelné,že seo kvasinkách-kandidóze,ví minimálně s hlavně mezi lékaři.Už 14 dní se snažím přesvědčit lékaře k udělání testů na candidu mojí 10leté dceři.Mame 9týdnů po covidu,nové potíže začaly před 14dny.Třes rukou,svalová slabost,nevolnosti,bolesti břicha,motání hlavy a velké bolesti hlavy,oteklá víčka..dětskou lékařku jsem přesvědčila na odběr krve,zjistěna minimální hranice železa,lehce štítná žláza,Po 3dnech naskočily horečky,tlak naměřen během půl hodiny velmi kolísavý,tep 108.jely jsme do dětské nemocnice,kde se mi mudr „vysmála,že hodnoty měřené na dospěláckém tlakoměru jsou k ničemu.Ovšem na pohotovosti ji tlak nezměřila.Pořád jsem opakovala,jestlj to nemůže být pims nebo kandidóza.Pry ne,viróza.Dceru poslechla,na moji žadost udělala crp,to v pořádku,tak nas poslala domů.Stav se horšil,v krku puchýře,horečky nechtěly ustoupit.Takto dcerku viděla opět dětska mudr,další den opět pohotovost.Zas bez čehokoliv poslaní domů.viróza.Všem jsem opakovala kandidóza.Jak by byli hluší.Další den détská mudr zhodnotila zhoršený stav a nasadila prednison.Vzala stěr z krku,ale u výsledků jsem se dozvěděla,že pouze bakteriologický,ten ok,i kdyz jsem chtěla kvasinky..kortikosteroidy dcerka měla naštěsti jen 4dny..i když pro kvasinky super oběd.Zároveň jsem nam nasadila protikvasinkovou dietu.Ne,jak mudr doporučila hodně sladit,protože měla aceton v moči.Predpokladám,ze i to bude dilo kvasinek.Dala jsem na můj selský rozum..když jsem si vše spojila,i to,že už od mimknka trpěla gyn.potížemi,vždy to svedli na bakterie.Nesnašela mléko a mlečné výrobky,vzdy byla šílená po sladkém,vždy byla moooc hubená,při nastupu do školy začala bolívat hlava a břicho,občss vyrážky v týlu;lechtání uší a pod nehty,bolesti hlavy se zhoršili po 1.covidu 2020;začalo motání hlavy,slabosti,třesy,nevolnosti.Na neurologii vše ok.Ani jeden ze všech 6 lékaŕů,co jsem s nimi jakkoliv konzultovala její zdravotní stav,mi doktorka z mikrobiologické laboratoře, mi neřekli možné řešení.Naopak,všichni tuto možnost odmítají,někteří dceru ani neviděli.Když se dožaduji odběru krve,tvrdí,že se nedělá.Nerozumím tomu.Ráda jej zaplatím jako samoplátce,jde mi přece o moje dítě!Prosím Vás,můžete mi poradit,které přesně vyšetření mám vyžadovat a určuje se z krve,je to tak?Pokud pro mě máte radu,na koho se obrátit,kdo je scholný tyto potíže řešit,budu Vám velmi vděçna.Pocházíme z Brna.Děkuji moc za Váš čas!Andrea Machalová p.s.Je těžké bojovat,když vám nikdo nevěří,ani v rodině..děkuji moc!
Dobrý den, rád bych s Vámi konzultoval nemoc Vaší dcery prosím kontaktujte mě na email metyu.wonder@gmail.com diky.
Candida auris byla objevena ve zvukovodu, proto ten název. Už několik let mě obtěžuje svědění v levém zvukovodu, rozšiřuje se až na boltec. Nechtěl jsem s tím chodit na ORL, říkal jsem si, že s takovou maličkostí by se asi nezabývali. V lékárně mi poradili nějaký olej do ucha, známá ušařka mi doporučila nalít tam slivovici – ale moc to nepomáhalo.
Po Vánocích jsem dostal hrozný kašel a z plicního mě poslali na ORL na výtěr z nosu a z krku. Tak jsem při té příležitosti zmínil i to stálé svědění v uchu.
Aerobní kultivace: Nález: Staphylococcus aureus hojně
Pomnožení: Nález: dtto
Mykologická kultivace: Nález: Negativní
Tak nevím, co by to mohlo být?
Na základě poskytnutých informací je obtížné přesně určit příčinu svědění v uchu. Staphylococcus aureus je bakterie, která se často vyskytuje na kůži a sliznicích a může způsobit infekce. Avšak obvykle způsobuje infekce mimo zvukovod, například na kůži, v nose nebo v krku. Mykologická kultivace byla negativní, takže není pravděpodobné, že by způsobila svědění v uchu.
Je možné, že svědění v uchu je způsobeno jinou bakterií, plísní nebo dokonce houbou Candida auris. Proto by bylo užitečné požádat o odborné vyšetření u otorhinolaryngologa (ORL lékaře), který může provést důkladné vyšetření zvukovodu a vyloučit případné infekce. ORL lékař také může doporučit vhodnou léčbu, která může pomoci zmírnit svědění a další příznaky.