Sponzorováno

Když se rakovina rozšíří do lymfatických uzlin – co pak? 4.83/5 (6)

  • Rychlost šíření rakoviny do lymfatických uzlin člověka může záviset na typu rakoviny. Některé se rychle šíří do lymfatických uzlin, zatímco jiné se vyvíjejí lokálně a šíří se pomaleji.
  • Ne všechny druhy rakoviny postihují lymfatické uzliny. Výzkum ukazuje, že osteosarkomy, forma rakoviny kostí, postihují lymfatické uzliny pouze ve 4–11 % případů.

Rakovina může začít kdekoli v těle, když se problémové buňky množí mimo kontrolu a vytlačují normální, zdravé buňky.

Typ rakoviny – jako je rakovina prsu, plic nebo tlustého střeva – ukazuje, kde rakovina začala. Jak však nemoc postupuje, rakovinné buňky se mohou šířit do jiných částí těla a růst do nových nádorů. Toto je označováno jako metastáza.

Rakovinné buňky mohou po odtržení od původního nádoru cestovat lymfatickým systémem a vést je do lymfatických uzlin.

Lymfatické uzliny jsou orgány oválného tvaru, které se nacházejí v mnoha částech těla, včetně podpaží, krku a třísel. Jako součást imunitního systému napadají viry filtrováním lymfy, než pošlou tekutinu zpět lymfatickým systémem.

Lymfatický systém těla - obrázek

Lymfatický systém těla – obrázek

 

Rakovina se šíří do lymfatických uzlin

Rakovina objevující se v lymfatických uzlinách je indikátorem toho, jak se rakovina šíří. Pokud se rakovinné buňky nacházejí pouze v lymfatických uzlinách poblíž původního nádoru, může to znamenat, že rakovina je v časnějším stadiu a nerozšířila se daleko za svou primární oblast.

Na druhou stranu, pokud váš lékař zjistí, že rakovinné buňky putovaly do lymfatických uzlin daleko od původního nádoru, rakovina se může šířit rychleji a mohla by být v pozdější fázi.

Kromě toho je důležité vědět, kolik rakovinných buněk cestovalo do příslušné lymfatické uzliny. Pokud je v lymfatických uzlinách viditelná nebo hmatatelná rakovina nebo rakovina vyrostla mimo stěny lymfatických uzlin, rakovina může postoupit dále a může vyžadovat jiný léčebný plán.

Příznaky šíření rakoviny do lymfatických uzlin

Pokud se rakovinné buňky rozšířily do vašich lymfatických uzlin (nebo mimo vaše lymfatické uzliny do jiné části těla), příznaky mohou být tyto:

  • bulka nebo otok na krku, pod paží nebo v tříslech
  • otok žaludku (pokud se rakovina rozšíří do jater)
  • dušnost (pokud se rakovina šíří do plic)
  • bolest
  • bolesti hlavy
  • záchvaty nebo závratě

Nemusíte zaznamenat znatelné příznaky šíření rakovinných buněk do lymfatických uzlin, proto je tak důležitá diagnóza od vašeho lékaře. Mohou určit, zda je rakovina izolována v jedné oblasti nebo zda metastázuje dále.

Sponzorováno

Diagnostika a léčba

Lékaři často klasifikují stadia rakoviny pomocí systému TNM:

  • T (nádor) označuje velikost nebo rozsah nádoru
  • N (číslo) označuje počet lymfatických uzlin, které obsahují rakovinu
  • M (metastáza) označuje rakovinu šířící se do vzdálených částí těla

Diagnostické postupy – jako je biopsie nebo zobrazovací testy – pomohou lékaři určit rozsah rakoviny a počet postižených lymfatických uzlin.

Léčba bude ovlivněna faktory:

  1. kolik rakoviny je ve vašich lymfatických uzlinách
  2. zda se rakovina rozšířila daleko za původní místo

Výhled pacientů

Rakovinové buňky, které se rozšířily do lymfatických uzlin – ať už blízko původního umístění nebo jinde – mohou naznačovat, že rakovina postupuje.

Je důležité získat diagnózu od svého lékaře. Lékař může určit, do jaké míry se rakovina potenciálně rozšířila, a může i doporučit vhodný léčebný plán.

Rakovinové buňky v lymfatických uzlinách obvykle naznačují, že se rakovina šíří.

Výhled rakoviny, která se rozšířila do lymfatických uzlin, bude záviset na typu rakoviny.

Například American Cancer Society (ACS) definuje 5letou relativní míru přežití takto pro rakovinu, která je regionálně pokročilá, včetně rozšíření do blízkých lymfatických uzlin:

  • 86% pro rakovinu prsu
  • 37% pro nemalobuněčnou rakovinu plic
  • 18% pro malobuněčnou rakovinu plic
  • 68% pro melanom

Relativní míra přežití pomáhá lidem pochopit, jakou šanci má člověk žít určitý počet let po obdržení diagnózy ve srovnání s lidmi bez tohoto onemocnění.

Co znamená míra přežití? Pokud je 5letá relativní míra přežití u rakoviny prsu s postižením lymfatických uzlin 86 %, znamená to, že u osoby s touto diagnózou je o 86 % pravděpodobnější, že bude žít 5 let než u někoho bez ní. Míra přežití často klesá, jakmile rakovina dosáhne lymfatických uzlin. Míra přežití rakoviny tlustého střeva 91%, pokud je člověk diagnostikován v raných stádiích. Pokud se však rakovina rozšíří do lymfatických uzlin, klesne na 72 %.

Tato čísla jsou odhady na základě výsledků předchozích studií a možností léčby. Lékař může vysvětlit, jak rakovina pravděpodobně postihne daného jednotlivce.

Sponzorováno

Včasná diagnostika a léčba mohou zvýšit šance na přežití a snížit riziko šíření rakoviny.

A dále si na toto téma přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva