Sponzorováno

Guarana – perfektní přírodní zdroj energie 4.57/5 (7)

Guarana - perfektní přírodní zdroj energieJak se píše v nadpise, Guarana je opravdu perfektní přírodní zdroj energie. Zásluhu na tomto efektu na lidský organismus má Guaranin (nebo se mu také říká guarin), látka, kterou guarana obsahuje. Dokonce dvakrát tolik než je obsah kofeinu v kávě. Guaranin má podobné účinky jako kofein s tím rozdílem, že účinky kofeinu se projeví rychle, ale i odejdou rychle. Guaranin uvolňuje energii postupně a jeho účinek je podstatně delší, takže tělo je povzbuzováno během celého dne. Což je nesporně výhoda oproti kofeinu.

Guarana je prostě lepší než káva

Guaranin je vázán na třísloviny, čímž dochází k jeho pomalejšímu uvolňování a vstřebávání do krevního oběhu. Účinek kávy pocítíme za 20-30 minut, u guarany se dostavuje až za 60 minut. Guarana dokáže povzbudit nervovou soustavu až na 4-6 hodin, má šetrnější vliv na trávicí trakt jak káva. Nedochází k překyselení žaludku a dráždění žaludku. Je všeobecně známo, že káva organismus překyseluje. Guarana ne.

Semena obsahují i ​​jiné látky se stimulačními účinky. Theofylin a Theobromin. Díky polyfenolům má antioxidační účinky a tříslovina pomáhá při průjmech. Mimochodem tříslovina se nachází i ve víně (díky těmto látkám je víno označováno za zdravé – v malém množství samozřejmě).

Co je vlastně guarana?

Jde o rostlinu s názvem Paulinie nápojná nebo z latiny „Paullinia cupana“. Je to popínavý keř, původem z amazonské oblasti jižní Ameriky. Plody guarany vypadají velmi komicky. Červené bobule, z nichž „vykukuje“ černé oko. Díky vzhledu se ke guaraně vážou indiánské mýty a báje. Podle jedné z nich vznikl keř, jehož plody připomínaly otevřené oči, z očí božského dítěte, které zabil had. Indiáni věřili, že síla a energie, kterou plody guarana dávají, jsou darem božského dítěte lidem.

Sponzorováno

Guarana = vitalita + výdrž + koncentrace

Guarana je známá a populární pro své povzbuzující účinky. Dodává energii, zvyšuje koncentraci, vitalitu a výdrž. Potlačuje únavu, zlepšuje činnost srdce a krevní oběh, působí na nervový systém, stimuluje mozkové funkce. Je vhodná při nervovém vypětí, depresích, může tišit i menstruační bolesti. Je ideální při psychické a fyzické zátěži. V Brazílii se používá jako přírodní afrodiziakum. Je využívána hlavně studenty, sportovci, manažery, dálkovými řidiči, nebo i na diskotékách.

Guarana a vědecké studie

Povzbuzující účinek není jediným plusem užívání guarany. V roce 2004 se skupina vědců z Velké Británie zaměřila na studium vlivu guarany na schopnosti uvažování lidí. Byla provedena studie na 28 dobrovolnících ve věku 18 – 24 let. Úkolem bylo vyhodnotit vliv směsi guarany a ženšenu na uvažování a psychiku člověka. Výsledky ukázaly, že konzumace guarany může zlepšit rychlost v uvažování a plnění zadaných úkolů. Zjistili se tedy příznivé účinky na mozek a schopnost koncentrace, jakož i na dlouhodobou paměť.

Pozitivní účinky guarany na organismus

 • podpora imunitního systému a obranyschopnosti organismu díky vitamínu C a vitamínů skupiny B, které guarana obsahuje
 • pomáhá při průjmu
 • uvolňuje dýchací cesty
 • zvyšuje vylučování vody z těla
 • pomáhá při zánětech
 • tlumí bolest
 • pomáhá lépe snášet horka
 • již zmíněné afrodiziakum
 • pomáhá při spalování tuků

Využití guarany při dietě

Pokud se snažíte držet redukční dietu, guarana vám dokáže pomoci. Tlumí totiž pocit hladu, mírně zvyšuje rychlost metabolismu, zefektivňuje oxidaci tuků.

Doporučenou denní dávku nepřekračujte

Avšak i při užívání guarany může nastat předávkování. Stejně jako u kávy. Otrava hrozí v případě požití přibližně 20 gramů guaranového prášku. Doporučená dávka jsou 2 gramy denně.

Jak guaranu konzumovat?

Sponzorováno

Nejčastěji se setkáme s guaranou ve formě prášku, který je možný přidat do jakéhokoliv jídla. Nejčastěji se však mísí do nápojů, s citronem nebo limetkou, které zvyšují její stimulační účinky. Takový nápoj můžete pít během celého dne.

Co dále si o Guaraně přečíst?

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva