Sponzorováno

Kryochirurgie – kdy se dá použít? 4.83/5 (18)

 • Kryochirurgie je lékařský postup, který využívá extrémní nízké teploty k ničení nebo odstranění patologického tkáně, jako jsou nádory, nežádoucí léze nebo atypické buňky. Tento termín zahrnuje několik různých metod, které používají chlad k léčbě různých zdravotních problémů.
 • Kryodestrukce: Tato metoda využívá extrémně nízké teploty, obvykle v rozmezí -20 °C až -196 °C (pomocí kapalného dusíku nebo argonu), k zničení nádorů nebo jiných nežádoucích tkání. Postupný chlad způsobuje zmrazení buněk, což vede k jejich smrti. Kryodestrukce se často používá k léčbě malých nádorů na kůži nebo vnitřních orgánech.
 • Kryochirurgický nůž: Tato technika využívá kryochirurgický nástroj podobný skalpelu, který mrazí tkáň, když se dotkne. To umožňuje přesné a řízené odstranění nádorů nebo jiných lézí s minimálním poškozením okolní tkáně.
 • Kryostatika: To jsou léky, které obsahují látky, které mohou způsobit zmrznutí nebo destrukci nádorových buněk. Tyto léky mohou být podávány pacientovi intravenózně nebo aplikovány přímo na postiženou oblast.
 • Kryochirurgie má několik výhod, jako je minimální invazivita, krátká doba zotavení a nižší riziko infekce. Může být použita k léčbě různých stavů, včetně nádorů kůže, retinoblastomu (nádor oka), prostatického hyperplazie (zvětšení prostaty) a dalších.
 • Přestože má kryochirurgie několik výhod, není vhodná pro všechny pacienty a všechny typy nádorů. Rozhodnutí o použití této metody a konkrétní technika závisí na typu onemocnění, jeho stadiu a individuálních zdravotních faktorech pacienta. Je důležité konzultovat s lékařem, který vám může poskytnout informace a doporučení ohledně vhodnosti kryochirurgie pro vaši konkrétní situaci.

Kryochirurgie - kdy se dá použít?Kryochirurgie je metoda léčby, při ní se využívá zmrazení tkáně extrémně nízkou teplotou (kryodestrukce) přístrojem zvaným kryokauter. Kryochirurgie je tedy obor chirurgie využívající velmi nízké teploty (při operaci) na destrukci patologické tkáně. Používá se třeba při odstraňování nádorů.

Použití metody kryochirurgie

Kryochirurgie se využívá v případech, kdy léčba je velmi komplikovaná a použití klasické chirurgie je nedostačující. V současné době se ke kryochirurgickému zákroku přistupuje v případech kožních nádorů, jejich odstranění tímto způsobem je jednodušší a přijatelnější.

Výhody kryochirurgických zákroků

Mezi největší výhody počítáme:

 • velmi malá bolestivost, což umožňuje operovat v lokální anestezii, nebo dokonce úplně bez anestezie.
 • nulová krvácivost,
 • jednoduché provedení zákroku,
 • příznivá reakce imunitního systému,
 • opakování procedury,
 • možnost kombinace s jinými metodami léčby,
 • velmi dobře dosahování kosmetického efektu, bez nežádoucích vedlejších účinků.

Kdy se používá?

Kryochirurgie se obvykle používá při práci s nádory nebo prekancerózními lézemi nacházející se na kůži. Nicméně, také některé nádory uvnitř těla mohou být tímto způsobem ošetřeny. Pokroky v technologii kryochirurgie výrazně snížily dlouhodobé vedlejší účinky.

Jak probíhá kryochirurgie

Lékař umístí tekutý dusík na kůži pomocí bavlněného tampónu nebo spreje. Na prevenci jakékoli bolesti nebo nepohodlí může být použito anestezie. Je-li ošetřena vnitřní oblast, chirurg bude používat různé flexibilní trubice, které se mohou vejít do různých otvorů ve vašem těle, jako je močová trubice, konečník nebo chirurgický řez. Tekutý dusík se přivádí do ošetřované oblasti a aplikuje se na cílené buňky. Buňky zmrznou, zemřou a pak budou v těle pomalu absorbovány.

Jaké druhy rakoviny lze ošetřit kryochirurgií?

Kryochirurgie se používá k léčbě několika typů rakoviny a některých prekancerózních nebo i nekancerózních stavů. Kromě nádorů prostaty a jater může být kryochirurgie účinnou léčbou například pro:

Sponzorováno

 • Retinoblastom (dětská rakovina, která postihuje sítnici oka). Lékaři zjistili, že kryochirurgie je nejúčinnější, pokud je nádor malý a pouze v určitých částech sítnice.
 • Ranní stadia rakoviny kůže (karcinomy bazocelulárních a dlaždicových buněk).
 • Prekancerózní růst kůže známý jako aktinická keratóza.
 • Prekancerózní stavy děložního čípku známé jako cervikální intraepiteliální neoplázie (abnormální buněčné změny v děložním čípku, které se mohou vyvinout na rakovinu děložního čípku).

Kryochirurgie se také používá k léčbě některých typů rakovinných a nekarcinogenních nádorů kostní hmoty nízkého stupně. Může výrazně snížit riziko poškození kloubu ve srovnání s rozsáhlejším chirurgickým zákrokem a pomůže snížit potřebu amputace. Tato léčba se také používá k léčbě Kaposiho sarkomu spojeného s AIDS, pokud jsou kožní léze malé a lokalizované.

Výzkumníci hodnotí kryochirurgii jako léčbu mnoha rakovin, včetně rakoviny prsu, tlustého střeva a ledvin. Také zkoumají kryoterapii v kombinaci s jinými léčbami rakoviny, jako je hormonální terapie, chemoterapie, radiační terapie nebo chirurgie.

Kryochirurgie a rakovina prostaty

V jakých situacích může být kryochirurgie použita k léčbě rakoviny prostaty? Kryochirurgie může být použita k léčbě mužů, kteří mají rannou fázi rakoviny prostaty, která je omezena prostatickou žlázou. Je však méně dobře zavedená než standardní prostatektomie a různé typy radiační terapie. Dlouhodobé výsledky moc nejsou známy. Protože je účinná pouze v malých oblastech, kryochirurgie se nepoužívá k léčbě rakoviny prostaty, která se rozšířila mimo žlázu nebo do vzdálených částí těla.

Výhody kryochirurgie spočívají v tom, že postup může být opakován a může být použit k léčbě mužů, kteří nemohou použít chirurgii nebo radioterapii z důvodu jejich věku nebo jiných zdravotních problémů.

Jaké jsou nevýhody kryochirurgie?

Největší nevýhodou kryochirurgie je nejistota týkající se její dlouhodobé účinnosti. Kryokirurgie může být účinná při léčbě nádorů, které lékaři mohou vidět pomocí zobrazovacích testů (testy, které vytvářejí obrazy oblastí uvnitř těla), může dojít k tomu, že se vyskytne mikroskopická rakovina. Dále, vzhledem k tomu, že není stále ještě hodnocena účinnost této techniky, mohou vzniknout problémy s pojištěním.

Kryochirurgie má jen velmi malé vedlejší účinky, navíc mohou být méně závažné než ty, které jsou spojeny s chirurgickým zákrokem nebo radiační terapií. Účinky závisí na umístění nádoru. Kryochirurgie pro cervikální intraepiteliální neoplaziu neovlivňuje fertilitu ženy, ale může způsobit křeče, bolest nebo krvácení.

Máte s kryochirurgií nějaké zkušenosti? Napište nám do komentářů. My i naši čtenáři budeme rádi.

Co si přečíst dále na téma kryochirurgie?

VIDEO: Jak probíhá kryochirurgie? (anglicky)

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva