Sponzorováno

Neoehrlichióza – příznaky, příčiny a léčba 4.8/5 (25)

 • Neoehrlichioza je infekční onemocnění způsobené bakterií Neoehrlichia, konkrétně druhem Neoehrlichia mikurensis. Tato bakterie se přenáší kousnutím infikovaného klíštěte. Neoehrlichioza je podobná jiným onemocněním přenášeným klíšťaty, jako je Lymská borrelióza.
 • Příznaky neoehrlichiózy mohou zahrnovat horečku, bolesti svalů a kloubů, únava, bolesti hlavy, nevolnost a vyrážky. Tyto příznaky se mohou objevit několik týdnů po kousnutí infikovaného klíštěte. U některých jedinců může neoehrlichióza probíhat asymptomaticky nebo s mírnými příznaky.
 • Diagnóza neoehrlichiózy se obvykle provádí na základě klinických příznaků a potvrzení přítomnosti bakterie Neoehrlichia mikurensis v krevním vzorku pacienta pomocí laboratorních testů.
 • Léčba neoehrlichiózy zahrnuje obvykle užívání antibiotik, jako jsou doxycyklin nebo rifampin, po dobu 10 až 21 dní. U těžších případů může být nutná hospitalizace a intravenózní podávání antibiotik.
 • Prevence neoehrlichiózy zahrnuje používání repelentů proti klíšťatům, nošení ochranných oděvů v oblastech s vysokou koncentrací klíšťat, pravidelné kontroly těla po pobytu v rizikových oblastech a odstranění klíšťat co nejdříve, pokud se na těle naleznou.

Hlavním přenašečem je klíště.

Hlavním přenašečem je klíště.

Infekční nemoci přenášené klíšťaty jsou rozšířeny takřka po celém světě. Dnes se ve článku zaměříme na nemoc zvanou neoehrlichióza. Candidatus Neoehrlichiamikurensis je patogen, který způsobuje případy lidské neoehrlichiózy.

Ačkoli tato intracelulární (nitrobuněčná) bakterie byla izolována a analyzována už v roce 1999, zůstává stále v souvislosti s ní mnoho nezodpovězených otázek. Navíc se v posledních letech projevuje rostoucí prevalence infikovaných klíšťat patogenem Candidatus Neoehrlichiamikurensis, na rozdíl od stabilní prevalence ostatních klíšťat patogenů.

Neoehrlichióza závažné horečnaté onemocnění.

Proto se zdá, že potřeba povědomí o této vznikající infekční nemoci je oprávněná. Cílem tohoto článku je shrnutí současných poznatků a poskytnutí některých návodů pro diagnózu neoherlichiózy u lidí a odpovídající léčbu infikovaných pacientů.

Příznaky (symptomy) neoehrlichiózy

V minulosti byla neoehrlichióza považována za postihující pouze imunokompromitované pacienty (tito pacienti mají poškozené přirozené obranné mechanismy). Zatímco hlavní závažnost onemocnění se objevuje u subjektů s nedostatečným imunitním systémem, je stále více důkazů, že bakterie může také infikovat imunokompetentní a jinak zdánlivě zdravé jedince.

Charakteristickýi příznaky jsou:

 • zimnice
 • noční pocení s vysokou a remitující horečkou
 • bolest hlavy, bolest těla
 • zvracení, nevolnost, myalgie (bolesti svalstva)
 • ztuhlost krku
 • migrující bolest postihující klouby, krk, kolena, lokty, kotníky, svaly trupu nebo končetin
 • kožní vyrážky připomínající erythema nodosum nebo erysipelas (lidově též růže nebo Oheň svatého Antonína)
 • dlouhodobý systémový zánět může způsobit úbytek hmotnosti

Vysoká incidence tromboembolických a vaskulárních příhod byla hlášena u pacientů trpících lidskou neoherlichiózou, není však zřejmé, zda jsou tyto komplikace způsobeny infikovanými vaskulárními endoteliálními buňkami.

Sponzorováno

Mezi faktory spojené se závažností onemocnění patří:

 • Vyšší věk
 • Imunodeficience
 • Hematologická malignita
 • Autoimunitní / revmatické onemocnění
 • Nedávná léčba kortikosteroidy nebo chemoterapie
 • Splenektomie

Původ patogenu

Patogenem lidské neoehrlichiózy je Candidatus Neoehrlichiamikurensis (CNM), což je bakterie rodu Neoehrlichia, který patří do rodiny Anaplasmataceae. Tato rodina zahrnuje šest rodů: Ehrlichia, Anaplasma, Wolbachia, Neorickettsia, Aegyptianella a Neoehrlichia.

Bakterie byla původně izolována na japonském ostrově Mikura a je úzce spjata s C. Neoehrlichia lotoris, který byl izolován pouze od mývalů.

Termín Candidatus naznačuje, že tato bakterie ještě nebyla úspěšně kultivována ani v endotelových buňkách, ani v jiných buněčných liniích nebo kultivačních systémech.

Stejně jako všichni ostatní členové rodiny Anaplasmataceae, CNM je gramnegativní intracelulární bakterie a byla detekována u leukocytů infikovaných osob, ale přesné cílové buňky u lidí nebyly s jistotou identifikovány. CNM se vyskytuje u klíšťat a hlodavců v Evropě a Asii, ale ne v USA, Velké Británii a Austrálii. V Rakousku byla prevalence infikovaných klíšťat CNM zachycená v letech 2002 a 2003 4,2%.

Jak již bylo uvedeno výše, vektory CNM jsou klíšťata, které přenášejí patogen na jejich hostitele, tj. hlodavce a lidi, klasiky skusem. Navíc existuje rozdíl mezi asijskými a evropskými genotypy CNM.

Vzhledem k tomu, že v blízkosti velkých měst, jako je Berlín, Budapešť, Guangzhou a Curych byly také zjištěny infikované klíšťata a hlodavci, mohou být také velké populace ohroženy infekcemi způsobenými CNM.

Diagnóza neoehrlichiózy

Vzhledem k různým diagnostickým omezením se předpokládá, že ve statistikách chybí velký počet infekcí způsobených CNM.

Polymerázová řetězová reakce (PCR) je jediným spolehlivým diagnostickým nástrojem pro detekci patogenu.

C. Neoehrlichia mikurensis by mohla být detekována v krvi a kostní dřeni, ale ne v mozkomíšní tekutině nebo v moči. Kromě toho genom bakterie ještě nebyl sekvenován a antigeny jsou dosud neznámé, takže ve skutečnosti neexistují spolehlivé sérologické testy.

Léčba neoehrlichiózy

Doporučená terapie pro lidskou neoehrlichiózu je doxycyklin (100 mg dvakrát denně), činidlo účinné proti intracelulárním bakteriím. Navíc bylo v některých případech hlášeno použití rifampicinu (300 mg dvakrát denně) v případě intolerance vůči doxycyklinům.

Sponzorováno

I když byla definována nejlepší látka proti neoehrlichióze, není optimální délka léčby známa. V případové zprávě z Rakouska popisující léčbu infekce druhu Candidatus Neoehrlichia u imunokompetentního hostitele byl úspěšný 10-denní průběh dávky 300 mg doxycykinu jednou denně.

Co dále si o klíštěti a nemocech přečíst?

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva