Obsah článku
Sponzorováno

Hlavním přenašečem je klíště.
Ačkoli tato intracelulární (nitrobuněčná) bakterie byla izolována a analyzována už v roce 1999, zůstává stále v souvislosti s ní mnoho nezodpovězených otázek. Navíc se v posledních letech projevuje rostoucí prevalence infikovaných klíšťat patogenem Candidatus Neoehrlichiamikurensis, na rozdíl od stabilní prevalence ostatních klíšťat patogenů.
Neoehrlichióza závažné horečnaté onemocnění.
Proto se zdá, že potřeba povědomí o této vznikající infekční nemoci je oprávněná. Cílem tohoto článku je shrnutí současných poznatků a poskytnutí některých návodů pro diagnózu neoherlichiózy u lidí a odpovídající léčbu infikovaných pacientů.
Příznaky (symptomy) neoehrlichiózy
V minulosti byla neoehrlichióza považována za postihující pouze imunokompromitované pacienty (tito pacienti mají poškozené přirozené obranné mechanismy). Zatímco hlavní závažnost onemocnění se objevuje u subjektů s nedostatečným imunitním systémem, je stále více důkazů, že bakterie může také infikovat imunokompetentní a jinak zdánlivě zdravé jedince.
Charakteristickýi příznaky jsou:
- zimnice
- noční pocení s vysokou a remitující horečkou
- bolest hlavy, bolest těla
- zvracení, nevolnost, myalgie (bolesti svalstva)
- ztuhlost krku
- migrující bolest postihující klouby, krk, kolena, lokty, kotníky, svaly trupu nebo končetin
- kožní vyrážky připomínající erythema nodosum nebo erysipelas (lidově též růže nebo Oheň svatého Antonína)
- dlouhodobý systémový zánět může způsobit úbytek hmotnosti
Vysoká incidence tromboembolických a vaskulárních příhod byla hlášena u pacientů trpících lidskou neoherlichiózou, není však zřejmé, zda jsou tyto komplikace způsobeny infikovanými vaskulárními endoteliálními buňkami.
Mezi faktory spojené se závažností onemocnění patří:
- Vyšší věk
- Imunodeficience
- Hematologická malignita
- Autoimunitní / revmatické onemocnění
- Nedávná léčba kortikosteroidy nebo chemoterapie
- Splenektomie
Původ patogenu
Patogenem lidské neoehrlichiózy je Candidatus Neoehrlichiamikurensis (CNM), což je bakterie rodu Neoehrlichia, který patří do rodiny Anaplasmataceae. Tato rodina zahrnuje šest rodů: Ehrlichia, Anaplasma, Wolbachia, Neorickettsia, Aegyptianella a Neoehrlichia.
Sponzorováno
Bakterie byla původně izolována na japonském ostrově Mikura a je úzce spjata s C. Neoehrlichia lotoris, který byl izolován pouze od mývalů.
Termín Candidatus naznačuje, že tato bakterie ještě nebyla úspěšně kultivována ani v endotelových buňkách, ani v jiných buněčných liniích nebo kultivačních systémech.
Stejně jako všichni ostatní členové rodiny Anaplasmataceae, CNM je gramnegativní intracelulární bakterie a byla detekována u leukocytů infikovaných osob, ale přesné cílové buňky u lidí nebyly s jistotou identifikovány. CNM se vyskytuje u klíšťat a hlodavců v Evropě a Asii, ale ne v USA, Velké Británii a Austrálii. V Rakousku byla prevalence infikovaných klíšťat CNM zachycená v letech 2002 a 2003 4,2%.
Jak již bylo uvedeno výše, vektory CNM jsou klíšťata, které přenášejí patogen na jejich hostitele, tj. hlodavce a lidi, klasiky skusem. Navíc existuje rozdíl mezi asijskými a evropskými genotypy CNM.
Vzhledem k tomu, že v blízkosti velkých měst, jako je Berlín, Budapešť, Guangzhou a Curych byly také zjištěny infikované klíšťata a hlodavci, mohou být také velké populace ohroženy infekcemi způsobenými CNM.
Diagnóza neoehrlichiózy
Vzhledem k různým diagnostickým omezením se předpokládá, že ve statistikách chybí velký počet infekcí způsobených CNM.
Polymerázová řetězová reakce (PCR) je jediným spolehlivým diagnostickým nástrojem pro detekci patogenu.
C. Neoehrlichia mikurensis by mohla být detekována v krvi a kostní dřeni, ale ne v mozkomíšní tekutině nebo v moči. Kromě toho genom bakterie ještě nebyl sekvenován a antigeny jsou dosud neznámé, takže ve skutečnosti neexistují spolehlivé sérologické testy.
Léčba neoehrlichiózy
Doporučená terapie pro lidskou neoehrlichiózu je doxycyklin (100 mg dvakrát denně), činidlo účinné proti intracelulárním bakteriím. Navíc bylo v některých případech hlášeno použití rifampicinu (300 mg dvakrát denně) v případě intolerance vůči doxycyklinům.
Sponzorováno
I když byla definována nejlepší látka proti neoehrlichióze, není optimální délka léčby známa. V případové zprávě z Rakouska popisující léčbu infekce druhu Candidatus Neoehrlichia u imunokompetentního hostitele byl úspěšný 10-denní průběh dávky 300 mg doxycykinu jednou denně.
Co dále si o klíštěti a nemocech přečíst?
Autorem článku je naše redakce
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Klíště