Sponzorováno

Atopický ekzém – příznaky a jeho léčba 4.56/5 (27)

Co funguje na atopický ekzém?

Co funguje na atopický ekzém?

Atopická dermatitida neboli atopický ekzém je velmi častým autoimunitním onemocněním. Projevuje se zejména vyrážkou, která nepříjemně svědí, a její výskyt je ve velké míře ovlivněn působícími alergeny, ale též třeba stresem a aktuálním psychickým stavem jedince. Bohužel se jedná často o dlouhodobé, někdy i celoživotní onemocnění, které dovede svého nositele nepříjemně potrápit. Dle dostupných dat jím v České republice trpí až 10% populace.

Atopický ekzém – neadekvátní imunitní odpověď organismu

Atopický ekzém vzniká jako neadekvátní imunitní odpověď organismu. Velkou roli zde sehrávají vrozené dispozice a vlivy okolního prostředí. U člověka je větší riziko vzniku nemoci, pokud se rodině u někoho dalšího vyskytují alergie, astma nebo jiné autoimunitní choroby. Někdy se hovoří o tzv. atopickém syndromu, kdy se ekzém pojí se sennou rýmou, alergií na potraviny či astmatem. Projevy nemoci mohou spustit potraviny (ořechy, kořeněná jídla, mléčné výrobky), ale třeba i saponáty, vlněné látky, prach, zvířecí srst nebo pyl rostlin.

Obvyklé příznaky atopického ekzému

Nejtypičtějším příznakem nemoci jsou záněty kůže, které mohou nabývat různého rozsahu. Někdy se vyskytuje červená vyrážka, suchá olupující se kůže, jindy mokvavé záněty. Nejčastějšími místy výskytu jsou lokty, zápěstí, nárty, ale též obličej. Při těžším průběhu je možné téměř kompletní pokrytí těla. Nepříjemnou součástí života se stává úporné svědění.

Nemoc se může objevit v dětském věku, dokonce i u kojenců, ale též v dospělosti. Pokud se nemoc objeví u dětí, obvykle je to kolem třetího měsíce věku. Prvotně je možné si všimnout vyrážky na tvářích, na čele, postupně na celé hlavičce i na končetinách. Dítě je velmi neklidné a plačtivé, má potíže s usínáním. Projevy se zhoršují v době, kdy se dítě začíná více pohybovat. Velmi důležité je u dětí (ostatně i u dospělých) ložiska ekzému neškrábat. Může tak dojít jedině ke zhoršení průběhu a k možnému zanesení infekce.

Atopický ekzém má individuální průběh

Nemoc má individuální průběh. Někdy dojde kolem druhého roku k naprostému vymizení, jindy jen k přesunu ložisek a nemoc má následně dlouhodobý charakter. Někdy se projevy prvně vyskytnou až v dospělosti.

Ovlivnění průběhu nemoci

Nemoc se může zhoršovat v určitém období roku (nejčastěji v létě). Průběh může být horší též v době, kdy je tělo nějak oslabeno – nemocí, dlouhodobým stresem či nedostatkem odpočinku. U žen ovlivňují nemoc i změny v hladinách hormonů, kterými ženy v průběhu života prochází. Je možné sledovat zhoršení po použití určité kosmetiky či při nošení umělých a nevzdušných oděvů.

Atopický ekzém – dlouhodobá léčba

Hlavní snahou léčby je zmírnění příznaků onemocnění a udržení jej pod kontrolou. Pro zlepšení stavu je nutné eliminovat co nejvíce vlivů, které provokují tuto nepříjemnou reakci organismu. Na místě je konzultace s dermatologem a alergologem, kteří mohou doporučit vhodnou léčbu, a zjistit, kdy dochází ke vzniku potíží, jaké jsou hlavní alergeny.

Sponzorováno

1. Lokálně užívané přípravky

Ve většině případů jsou lokálně užívány masti, krémy nebo mléka – s obsahem kortikoidů či bez nich. Hormonální přípravky jsou vždy přepisovány lékařem a není vhodné jejich dlouhodobé použití, jelikož s sebou nesou mnoho možných vedlejších účinků. Pokud je ekzém stabilizovaný, lze vystačit s mastí s obsahem zinku či s hydratačními krémy. U dětí bývá doporučována též genciánová violeť.

2. Úprava stravy

U malých dětí, které jsou kojené, je třeba, aby dítě i matka ve stravě omezili nejčastější alergeny. U dětí krmených umělým mlékem se obvykle přechází na druhy mlék s plně štěpenými bílkovinami. Je vhodné eliminovat dráždivé látky ze stravy a celkově se zaměřit na vyvážený a zdravý jídelníček. Vhodné je užívání probiotik, někdo nedá dopustit na zelené potraviny či různé doplňky stravy na podporu správné funkce trávicího systému a posílení imunity organismu.

TIP: Pozor na věci, které zhoršují ekzém

3. Domácí prostředí

Nemoc se může zlepšit též při úpravě prostředí, v němž se člověk nejvíce pohybuje. Při reakci na prach a roztoče může pomoci důkladný úklid bytu, zejména ložního prádla, matrace, polštáře, koberců a všeho dalšího, do čeho se mohou alergeny ve velké míře zachytávat. Z materiálů je obvykle nejlépe snášena bavlna, dráždivá bývá vlna či umělé materiály. Jako náplň polštářů a dek se hodí duté vlákno – ideálně s použitím protiroztočových povlaků. Může pomoci též užívání domácí čističky vzduchu.

4. Další možnosti

Vnitřně bývají doporučována antihistaminika ke snížení svědění. Může být využita též světloléčba, psychoterapie, různé relaxační techniky nebo jiné alternativní metody – akupunktura, homeopatie nebo aromaterapie. Zde nelze bohužel jednoznačně říci, co člověku na léčbu obtíží nejlépe zabere. Je třeba opatrně vyzkoušet, jak na průběh nemoci daná léčba působí, a dle toho volit své další kroky.

Co si přečíst dál na toto téma?

VIDEO: Akné a atopický ekzém – 10 tipů jak se jich zbavit

VIDEO: Atopický ekzém neboli atopická dermatitida

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva