Obsah článku
Atopický ekzém – neadekvátní imunitní odpověď organismu
Atopický ekzém vzniká jako neadekvátní imunitní odpověď organismu. Velkou roli zde sehrávají vrozené dispozice a vlivy okolního prostředí. U člověka je větší riziko vzniku nemoci, pokud se rodině u někoho dalšího vyskytují alergie, astma nebo jiné autoimunitní choroby. Někdy se hovoří o tzv. atopickém syndromu, kdy se ekzém pojí se sennou rýmou, alergií na potraviny či astmatem. Projevy nemoci mohou spustit potraviny (ořechy, kořeněná jídla, mléčné výrobky), ale třeba i saponáty, vlněné látky, prach, zvířecí srst nebo pyl rostlin.
Obvyklé příznaky atopického ekzému
Nejtypičtějším příznakem nemoci jsou záněty kůže, které mohou nabývat různého rozsahu. Někdy se vyskytuje červená vyrážka, suchá olupující se kůže, jindy mokvavé záněty. Nejčastějšími místy výskytu jsou lokty, zápěstí, nárty, ale též obličej. Při těžším průběhu je možné téměř kompletní pokrytí těla. Nepříjemnou součástí života se stává úporné svědění.
Nemoc se může objevit v dětském věku, dokonce i u kojenců, ale též v dospělosti. Pokud se nemoc objeví u dětí, obvykle je to kolem třetího měsíce věku. Prvotně je možné si všimnout vyrážky na tvářích, na čele, postupně na celé hlavičce i na končetinách. Dítě je velmi neklidné a plačtivé, má potíže s usínáním. Projevy se zhoršují v době, kdy se dítě začíná více pohybovat. Velmi důležité je u dětí (ostatně i u dospělých) ložiska ekzému neškrábat. Může tak dojít jedině ke zhoršení průběhu a k možnému zanesení infekce.
Atopický ekzém má individuální průběh
Nemoc má individuální průběh. Někdy dojde kolem druhého roku k naprostému vymizení, jindy jen k přesunu ložisek a nemoc má následně dlouhodobý charakter. Někdy se projevy prvně vyskytnou až v dospělosti.
Ovlivnění průběhu nemoci
Nemoc se může zhoršovat v určitém období roku (nejčastěji v létě). Průběh může být horší též v době, kdy je tělo nějak oslabeno – nemocí, dlouhodobým stresem či nedostatkem odpočinku. U žen ovlivňují nemoc i změny v hladinách hormonů, kterými ženy v průběhu života prochází. Je možné sledovat zhoršení po použití určité kosmetiky či při nošení umělých a nevzdušných oděvů.
Atopický ekzém – dlouhodobá léčba
Hlavní snahou léčby je zmírnění příznaků onemocnění a udržení jej pod kontrolou. Pro zlepšení stavu je nutné eliminovat co nejvíce vlivů, které provokují tuto nepříjemnou reakci organismu. Na místě je konzultace s dermatologem a alergologem, kteří mohou doporučit vhodnou léčbu, a zjistit, kdy dochází ke vzniku potíží, jaké jsou hlavní alergeny.
Sponzorováno
1. Lokálně užívané přípravky
Ve většině případů jsou lokálně užívány masti, krémy nebo mléka – s obsahem kortikoidů či bez nich. Hormonální přípravky jsou vždy přepisovány lékařem a není vhodné jejich dlouhodobé použití, jelikož s sebou nesou mnoho možných vedlejších účinků. Pokud je ekzém stabilizovaný, lze vystačit s mastí s obsahem zinku či s hydratačními krémy. U dětí bývá doporučována též genciánová violeť.
2. Úprava stravy
U malých dětí, které jsou kojené, je třeba, aby dítě i matka ve stravě omezili nejčastější alergeny. U dětí krmených umělým mlékem se obvykle přechází na druhy mlék s plně štěpenými bílkovinami. Je vhodné eliminovat dráždivé látky ze stravy a celkově se zaměřit na vyvážený a zdravý jídelníček. Vhodné je užívání probiotik, někdo nedá dopustit na zelené potraviny či různé doplňky stravy na podporu správné funkce trávicího systému a posílení imunity organismu.
TIP: Pozor na věci, které zhoršují ekzém
3. Domácí prostředí
Nemoc se může zlepšit též při úpravě prostředí, v němž se člověk nejvíce pohybuje. Při reakci na prach a roztoče může pomoci důkladný úklid bytu, zejména ložního prádla, matrace, polštáře, koberců a všeho dalšího, do čeho se mohou alergeny ve velké míře zachytávat. Z materiálů je obvykle nejlépe snášena bavlna, dráždivá bývá vlna či umělé materiály. Jako náplň polštářů a dek se hodí duté vlákno – ideálně s použitím protiroztočových povlaků. Může pomoci též užívání domácí čističky vzduchu.
4. Další možnosti
Vnitřně bývají doporučována antihistaminika ke snížení svědění. Může být využita též světloléčba, psychoterapie, různé relaxační techniky nebo jiné alternativní metody – akupunktura, homeopatie nebo aromaterapie. Zde nelze bohužel jednoznačně říci, co člověku na léčbu obtíží nejlépe zabere. Je třeba opatrně vyzkoušet, jak na průběh nemoci daná léčba působí, a dle toho volit své další kroky.
Co si přečíst dál na toto téma?
- Na atopickou dermatitidu pomáhá i ledová voda
- Jak pomoci dítěti s atopickým ekzémem?
- TOP oleje pro vaši pleť
- 20 přírodních metod ekzému
- 7 nejčastějších příčin atopického ekzému
VIDEO: Akné a atopický ekzém – 10 tipů jak se jich zbavit
VIDEO: Atopický ekzém neboli atopická dermatitida
Sponzorováno
Studie a zdroje článku
- A new era of atopic eczema research: Advances and highlights Autor: Claudia Hülpüsch
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Ekzém
Přečtěte si také naše další články