Léčivé mandaly – jaké jsou jejich účinky a benefity pro naši mysl? 4.83/5 (12)

Řekněte sami. Neláká tato mandala k vybarvení?

Řekněte sami. Neláká tato mandala k vybarvení?

Slovo mandala pochází ze sanskrtu a znamená „posvátný kruh“. Mandaly jsou kruhové symboly, které jsou součástí mnoha různých kultur. Buddhismus, hinduismus, křesťanství a některé domorodé kmeny – tyto všechny je používají jako jakýsi umělecký výstup, který pomáhá lidem nalézt sami sebe.

Mandaly jsou obrázky se složitými geometrickými vzory. Vybarvování mandal se může zdát jako triviální činnost, ale má stovky léčivých a relaxačních účinků na tělo.

Mandaly jsou staré nástroje sebeuvědomění. Tyto kresby také slouží k vyjádření emocí. Říká se, že mandaly nám umožňují dosáhnout emoční rovnováhy, mohou nám přinášet klid a odvrátit stres. I když je vybarvování dětinské, faktem je, že mnohé z našich problémů by se vyřešily, kdybychom si půjčili pastelky od našich dětí.

Některé kultury dokonce věří, že mandaly jsou spojeny s naší životní energií. Například ve východních kulturách se lidé domnívají, že každá barva má určitou čakru. Čakry jsou energetické síly spojené s tělem a prostředím, pomáhají nám. To je jeden z důvodů, proč jsou mandaly dobré pro vaši pohodu, protože vyjadřují čakry. Nakonec, mandaly jsou něco mýtickou technikou, která vám může přinést mnoho různých výhod. Podívejme se na účinky a benefity mandal v našem článku.

Mandaly přinášejí pocit uvolnění

Vytváření a barvení mandal vám pomůže zaměřit vaši pozornost. To je důvod, proč jsou skvělou metodou pro uklidnění, když jste stresovaní. Jsou super na probuzení mysli. Zde jsou některé výhody mandal:

 • Pomáhají s rovnováhou mysli.
 • Přinášejí klid do vaší mysli.
 • Při pohledu na ně se v hlavě navodí pocit klidu.
 • Pomáhají s koncentrací.
 • Ulehčují uvědomění a relaxaci mysli.
 • Mají moc odvrátit negativní myšlenky, umí nechat vaši kreativitu plynout.

Způsob, jakým jsou tvarovány všechny tvary a vzory mandal, přináší pocit rovnováhy.

Mandaly jsou navrženy tak, aby vám pomohly zbavit se vašich starostí. Je to proto, že usnadňují soustředění se na aktuální okamžik. A to je ve finále také důvod, proč jsou tak silným relaxačním nástrojem.

Hluboké propojení s naším vnitřkem

Mandaly usnadňují spojení s nejintimnějšími částmi sebe sama. To vám pomůže při cestě sebepoznání. Jsou úžasným nástrojem pro přemýšlení o vašem místě ve světě a o vašem vztahu k jiným lidem.

Tyto umělecké obrazy vám pomáhají prolínat se s nejsilnějšími energiemi ve vás a ve vesmíru. Dělají to pomocí všech energií, které jakoby „vytékají“ z každého tvaru a barvy.

Mandaly jsou také jakýmsi druhem meditace, který vám pomůže zaměřit vaši pozornost. Přinášejí harmonii, protože energie protékají všemi tvary a barvami. Tyto energie mohou přeměnit negativní věci na pozitivní a přinést rovnováhu do vašeho života. Měli byste také vzít na vědomí, že mandaly jdou ze středu a ven. To je to, co vám pomůže spojit se se sebou, osvobodit se, znovu se postavit a vytvořit vztah se sebou samým. To vše se děje díky různým barvám a tvarům, které si pro mandalu vyberete.

Podporují vaši kreativitu

Mandaly jsou umělecký druh svobodného projevu. Jinými slovy, můžete je nakreslit, jak se vám líbí. Samozřejmě, pokud nechcete vytvářet tvary sami, můžete si zakoupit knihy a časopisy a zaměřit se na jejich zabarvení. To je také super. Jak vidíte, existuje spousta možností, jak s mandalami nakládat a jak využít jejich sílu.

Jedna zajímavá věc o mandalách je jejich silná vazba na kreativitu. Dávají vám absolutní svobodu s barvami a tvary. Jinými slovy, usnadňují kreativitu a jsou skvělým zdrojem nových myšlenek. Navíc každý tvar a barva symbolizuje nevědomé aspekty o vás samých. Zde jsou některé z jejich významů:

 • Červená barva. Vášeň, smyslnost, síla, agresivita. První čakra.
 • Oranžová. Rozkoš, sláva, marnost, pokrok a energie. Druhá čakra.
 • Žlutá. Štěstí, vůle a novost. Třetí čakra.
 • Zelená. Naděje, lehkost a přirozenost. Čtvrtá čakra.
 • Modrá. Klid, vážnost, respekt a komunikace. Pátá čakra.
 • Nachová. Meditace, tvořivost. Šestá čakra.
 • Bílá. Mír, harmonie, dobrota, jemnost a plachost. Sedmá čakra.
 • Černá. Hloubka, tajemství, autorita, důstojnost, bezpečnost, smutek.
 • Kruhy. Dynamika a spojení s kosmem (vesmírem).
 • Křížky. Vědomé a nevědomé, sloučení nebe a země.
 • Trojúhelníky. Transformace a vitalita.
 • Čtverce. Stabilita a rovnováha.
 • Bludiště. Hledáte své osobní já.

Mandaly jako dekorace

Můžete také použít mandaly k vyzdobení svého domu nebo vašeho pracoviště. Zde je několik nápadů, jak je použít jako dekorace:

 • Vymalujte mandaly, zarámujte je a používejte je jako obrazy na zdi.
 • Šité mandaly můžete použít jako deku nebo dekoraci na zeď.
 • Dejte si na stěnu mandalové tapiserie.

Terapeutické výhody mandal

Mandaly jsou také jakýmsi terapeutickým nástrojem. Švýcarský psycholog Carl Jung řekl, že mandaly jsou něco jako reprezentace naší mysli. Měl takovou domněnku, že nám usnadňují soustředit se.

Existuje také několik různých odvětví psychologie, které se zmínily výhodách mandal. Transpersonální psychologie vidí mandaly jako druh cvičení pro hluboké spojení s myslí. Kognitivní a behaviorální psychologie vidí mandaly jako nástroj ke zlepšení věcí jako je paměť, pozornost, vnímání a vizuálně-motorická koordinace.

Existuje několik dalších druhů použití, jak lidé používají mandaly. Například se používají v pracovní terapii, protože kognitivní stimulace pomáhá lidem provádět své každodenní aktivity. Lidé je také používají ve vzdělávacím prostředí, aby pomohli studentům se soustředěním, pozorností a disciplínou.

Zdravotní výhody mandal

vybarvování mandal vede k relaxační odezvě kvůli opakujícím se pohybům. Vymalovávání také vyžaduje, abychom odložili negativní myšlenky. Dále se uvádí, že relaxační odezva vybarvování mandal vede k těmto zdravotním benefitů:

 • Nižší srdeční frekvence a krevní tlak
 • Snížená tepová frekvence
 • Snížená spotřeba kyslíku
 • Nižší tvorba kortizolu (kortizol je stresový hormon)
 • Zvýšení uvolňování pocitů dobrých hormonů

Vybarvování mandal má výhody i pro děti

Existuje mnoho způsobů, jak mohou být naše emoce vyjádřeny. Mnoho lidí nějak potřebuje vyjádřit, co cítí. Někteří se rozhodnou plakat, jiní emoce vykřičí a jiní se spoléhají na umění, aby demonstrovali své vnitřní pocity.

Abychom dosáhli stavu souladu se sebou a se všemi kolem nás, mandaly jsou vynikající volbou bez ohledu na věk. Ale jak je to u dětí? Zbarvení mandal souvisí s lepším vývojem ve třech oblastech: emoční, kognitivní a behaviorální. Podněty, které malý člověk přijímá, jsou různé a jsou prospěšné pro jejich růst! Nejdůležitějšími výhodami mandal pro děti jsou:

 1. Posilují pozornost a koncentraci
 2. Zlepšují jemnou psychomotoriku v prstech
 3. Snižují stres a úzkost
 4. Pomáhají rozvíjet trpělivost, vytrvalost
 5. Mandaly umožňují dětem získat znalosti o geometrických formách a pomáhají myslet prostorově
 6. Přinášejí pohodu, zvyšují kreativitu a představivost, umožní jim kombinovat barvy a tvary
 7. Zvyšují sebeúctu a stimulují estetický smysl

Pokud by děti pravidelně malovaly (vymalovávaly) mandaly, mohli by se v budoucnu vyhnout mnoha hádkám, argumentům a nevhodnému chování. Z tohoto důvodu stále více a více škol zahrnuje tyto kresby i do hodin výtvarné výchovy. Následuji tak stopy Marie Prévaud, která byla průkopníkem v této oblasti. Ale už před ní Carl Jung použil mandaly jako terapii k interpretaci snů nebo k poznání osobnosti svých pacientů.

Jak můžete vidět, existuje mnoho výhod, které můžete z mandal čerpat. Jsou jako umělecká díla, která vám pomohou uvolnit se a osvobodit vaši mysl. Mají také obrovský tvůrčí potenciál. Zkuste je také a uvidíte sami.

A co vy? Vybarvujete si mandaly? Jak konkrétně vám pomáhají? Budeme rádi za komentáře.

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva