Sponzorováno

Jak na ranní únavu? Víme, jak na ni vyzrát 4.72/5 (18)

Za ranní únavu často může kvalita / nekvalita nočního spánku. Na tu se zaměřte.

Za ranní únavu často může kvalita / nekvalita nočního spánku. Na tu se zaměřte.

Trápí vás ranní únava a dělá vám skutečně obrovský problém ráno vstát z postele? Pokud ano, může za to dost pravděpodobně nekvalita vašeho spánku. Pokud na ni potřebujete vyzrát, přinášíme vám několik tipů, se kterými to bude maximálně jednoduché. Na samotném začátku musíme uvést hlavně to, že za ranní únavu může špatný spánek. Když zlepšíte ten, budete se ráno probouzet zaručeně a dokonale odpočatí.

Před spaním nejezte těžká jídla

Máte před spaním chuť na pořádnou porci těžkého jídla? Pokud této touze neodoláte, buďte si jisti, že ranní vstávání bude velmi komplikované. Nejenom, že už samotné usnutí bude problém, ale během noci se zcela jistě probudíte s plným žaludkem, který vás bude tížit. Nehledě na množství vydané energie, kterou bude moci vynaložit vaše tělo, aby si s takovou zátěží bez problémů poradilo.

Pokud se máme podívat i do kategorie tučných a těžkých jídel, rozhodně sem patří:

 • Hodně tučné druhy masa – bůček
 • Jídla připravovaná smažením – řízek, hranolky
 • Extrémně velké porce

Vstávejte a spěte pravidelně

Přesný denní režim je něco, co dokáže vaši ranní únavu spolehlivě odbourat. Po několika dnech si vaše tělo zvykne na to, v kolik zhruba stáváte a svůj spánek tomu přizpůsobí. Neopomíjejte ale ani to, že byste měli chodit také ve stejný čas spát. I to prospívá vašemu dennímu režimu. Vaše tělo se tedy postupně naučí to, že usínáte v určitou dobu a ve stejnou také vstáváte. Pokud spíte dostatečně, budete se probouzet nejenom odpočatí, ale velmi často může dojít i k tomu, že se budete budit sami od sebe, o pár minut dříve, než budík. Ani to rozhodně není na škodu. Ráno bude hned příjemnější, uvidíte.

Zajistěte si dokonalé prostředí pro spánek

Není nic horšího, když se během noci několikrát vzbudíte, a to hlavně vlivem prostředí, ve kterém spíte. To, že se vzbudíte, totiž celkem výrazně naruší jednotlivé fáze vašeho spánku. A to má pochopitelně za následek ranní únavu. Proto by vaším cílem měl být spánek v naprosto dokonalém a klidném prostředí. Jak na něj a co dělat? Mezi naše hlavní tipy, které byste měli primárně omezit, pochopitelně patří:

Mnoha lidem dokonce velmi pomáhá i to, pokud svou ložnici provoní příjemnou vůní. Ta by rozhodně neměla být ani těžká, ani příliš intenzivní. Měla by být spíše lehká a svěží, což může spánek skutečně velmi dobře podpořit. Podívejte se v tomto článku na nejlepší vůně pro váš spánek.

Sponzorováno

Během dne nechte postel prázdnou

Problémem ranní únavy může být dokonce i to, že si přes den do své postele také vlezete. Pokud se tak stane, může to vést k tomu, že si během dne i zdřímnete, nebo se budete jenom tak povalovat. Tělo tak v budoucnu jenom těžko rozezná, zda se chystáte ke skutečnému spánku, nebo se jedná jenom o situaci, kdy si chcete odpočinout během dne. Pokud dané situace zamění, může dojít k tomu, že během dne skutečně tvrdě usnete, zatímco během noci bude váš spánek jenom lehký, bude přerušovaný a ráno se probudíte tak, jako byste téměř nespali.

Vyhněte se nevyzkoušeným lékům

Léky na spaní jsou poměrně žádaným artiklem mnoha žen i mužů. Je to pochopitelné, jelikož mohou zajistit nejenom to, že lépe usnete, ale mohou pochopitelně zajistit také to, že se vám bude po celou noc bezproblémově spát. Na trhu je ale velké množství druhů a začít s těmi neznámými a neosvědčenými není ta pravá volba. Správné prášky na spaní by měly zajistit nejenom bezproblémový spánek, ale i to, že se probudíte čilí a plní energie. Ty špatné naopak způsobí to, že když se ráno probudíte, budete stále lehce otupělí a malátní, což rozhodně není ten stav, který by pro vás byl žádoucí. I když po fyzické stránce budete odpočinutí, stále budete zažívat podobné pocity, jako byste byla unavení. S prášky na spaní vám poradí lékař.

TIP: Jaké jsou nejčastější příčiny únavy?

Pozor na tmu

Tma je důležitá během samotné noci, kdy je třeba, abyste opravdu spali a vaše tělo regenerovalo. Ráno, kdy však vstáváte, by měla být vaše ložnice prosvětlená sluncem. Pomoci může, když ihned po zazvonění budíku roztáhnete žaluzie, nebo rozsvítíte. Dostatek světla dokáže nastartovat vaše tělo a eliminovat tak jeho únavu. Stejně tak ale může pomoci i situace, kdy máte ložnici, která má okna na východ. I přes zatažené žaluzie bude tento prostor dokonale prosvětlený, díky čemuž se vám bude vstávat podstatně lépe a vaše ranní únava bude minulostí.

Spěte dostatečně dlouhou dobu

Sponzorováno

Dlouhodobě nespíte a vaše tělo má takzvaný spánkový deficit? Pokud ano, je pochopitelné, že se budíte unavení. Pomoc je v tomto případě celkem jasná. Nejprve si vyčleňte několik dní, po které budete spát skutečně tak, jak tělo potřebuje. Potom už stačí dodržovat výše popsaný denní a pravidelný režim. Ten by měl souviset i s doporučovanou délkou vašeho spánku. Ta je u mnohých lidí velmi individuální. U někoho může trvat po dobu deseti hodin, jinému stačí šest. Vy už jistě víte, co je pro vás optimální. Pokud chcete zatočit s ranní únavou, snažte se spát tolik, kolik potřebujete.

Co si ještě přečíst na toto téma?

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva