Obsah článku
Zdá se vám, že jste neustále unavení? A to i přesto, že jíte zdravě, stejně jako se snažíte spát doporučený počet hodin? Pokud tomu tak je, podívejte se s námi na několik dalších příčin, které mohu za vaši únavu. Jak se dozvíte, mnohé z nich můžeme považovat za skutečné drobnosti.
Trpíte alergií?
Alergie jsou dnes považovány za civilizační choroby a současná medicína v podstatě stále neví, jak se s nimi dokonale vypořádat. To jediné, co zvládne, je zmírnit jejich příznaky. A to příslušnými medikamenty. Pokud i vy některou z alergií trpíte, pamatujte na to, že právě zde může být problém s vaší únavou. Ne, že by ji přinášela přímo alergie, ale často ji přináší léky, které vám pomáhají. Ty mají tlumící účinek, který se zcela přirozeně podepíše také na vašem elánu do života a na tom, kolik energie budete mít. Určitě nedoporučujeme léky vysazovat. Lepší je prokonzultovat svůj problém s lékařem.
Žijete v nepořádku?
Máte doma nepořádek, který neuklízíte? Pouze vždy jednou za čas realizujete velký generální úklid? I toto může souviset právě s vaší únavou. Lidský organismus, konkrétně jeho hlavu totiž ovlivňuje celá řada různých podnětů. A čím více jich je, tím více je v lidské hlavě pomyslného nepořádku. Pokud nežijete v čistém a dokonale vypadajícím prostředí, promítají se tyto faktory právě do vaší hlavy. Aniž byste si to uvědomovali, i toto má vliv na vaši následnou únavu. Co je řešení? Pravidelný úklid. A pokud na něho nemáte čas, zkuste hospodyni.
Dodržujete pitný režim?
Mnoho z nás si myslí, že během dne pijí více než dost. Je to káva, nějaký ten nápoj během dne, další káva a na konci dne třeba sklenka vína. Pokud pomineme to, že káva jako alkohol může dehydrovat, stále se jedná o poměrně výrazný nedostatek tekutin. Lidské tělo by mělo během dne přijmout zhruba 1,5 – 2,5 litru tekutin. Jedině tak je zajištěno, že bude fungovat skutečně správně. Nedostatek může být strůjcem hned několika problémů. Jaké to jsou konkrétně? Rozhodně je to:
Sponzorováno
- Dehydratace
- Nevolnosti a bolesti hlavy
- Únava
Jak máte nastavený termostat?
I teplota ovlivňuje to, kolik máte energie a jak se cítíte unavení. Není nic nového, že čím je vyšší teplo, tím větší jsou příznaky únavy. I proto je například při delších cestách vozem doporučováno v něm příliš nevytápět. A tento poznatek si přeneste i do svého běžného života a domova. Navíc myslete na to, že čím více topíte, tím více se vaše tělo zahřívá, tím více se potí a tím více ztrácíte vody. A jsme opět u zmíněné dehydratace. Proto doporučujeme snížit teplotu v bytě na zhruba 20 stupňů, což je hodnota celkem adekvátní.
Stále nad něčím přemýšlíte?
Máte hlavu plnou různých starostí? Během dne to může znamenat, že vám klesá výkonnost a schopnost se soustředit na ostatní věci. Pokud jde naopak o večerní čas, může to znamenat, že se vám nedaří usnout. Pokud po ulehnutí ještě 1-2 hodiny nad něčím přemýšlíte, je více než jasné, že právě o tento konkrétní čas se vám zkracuje i doba spánku. Když už nad něčím musíte přemýšlet, je dobré danou věc ještě před spaním vyřešit. Jedině tak budete mít jistotu, že budete usínat s čistou hlavou.
Nechybí vám železo?
Tělo by mělo dostávat vyvážený příjem vitamínů i minerálů. Pokud něco chybí, logicky se to projeví právě na zdravotním stavu. Pokud jde o únavu, tak mluvíme primárně o nedostatku železa. To je proto dobré co nejdříve doplnit. Pomoci mohou nejenom doplňky stravy, ale pomoci mohou i potraviny, které ho obsahují. Výběr je dnes více než velký a každou z nich dnes už bez jakýchkoliv problémů koupíte v obchodě. Jak už se zjistilo, ideální volbou není špenát, jelikož důvodem jeho chvály nebylo nic jiného, než pouhá chyba při výpočtu toho, kolik železa obsahuje. Naopak místo něho doporučíme:
- Játra
- Hovězí maso
- Ovesné vločky a pšeničné klíčky
- Melasa
Přečtěte si také článek o zdrojích železa v potravinách.
Jaké je venku počasí?
Chýlíme se ke konci. Konkrétně k faktu, že množství vaší energie zcela přirozeně ovlivňuje také venkovní počasí. Pokud venku svítí slunce a je jasné obloha, je to v podstatě ideální stav. Opakem je ale situaci, kdy je venku sychravé počasí. Tedy situace, kdy je zamračeno, stejně jako prší, a celkově jsou rozptylové podmínky celkem nepříjemné. V takovém případě je dobré ven moc nevycházet. Raději je dobré zůstat uvnitř a zde se zaměřit na to, abyste si zde vytvořili co možná nejvíce světla. Proto se nebojte v sychravých dnech svítit, jelikož je to právě světlo, které vás dokonale nabije potřebnou energií. Ten, kdo má sychravé počasí rád, ať samozřejmě ven jde.
VIDEO: TIPY JAK NA ÚNAVU
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Únava
Přečtěte si také naše další články