Bylinky pro ženy – k řešení ženských obtíží 4.91/5 (11)

Sponzorováno

Kontryhel je moc dobrou bylinkou pro ženy...

Kontryhel je moc dobrou bylinkou pro ženy…

Ženy v průběhu svého života prochází mnoha změnami. Každý měsíc se u nich opakuje menstruační cyklus, prožívají těhotenství, narození potomka, období kojení a později klimakterium. Veškeré tyto změny jim mohou do života vnést i něco nepříjemného, s čím by se rády úspěšně vypořádaly. Pro řešení veškerých obtíží je možné užít bylinky. Které vám při konkrétních obtížích mohou pomoci?

Všemocný kontryhel

Kontryhel má vysloveně ženské a mateřské poslání, lze ji využít v mnoha případech. Přispívá k posílení ženských pohlavních orgánů, podpoře plodnosti a udržení těhotenství. Příznivě ovlivňuje též menstruační cyklus, harmonizuje jej a tlumí bolesti. Je možné ji využít i k sedacím koupelím, kdy minimalizuje nepříjemné pocity (svědění, pálení) v oblasti genitálií a odstraňuje obtěžující výtoky.

Během těhotenství podporuje jeho dobré prospívání a zvládání, připravuje tělo k porodu, po něm pak pozitivně ovlivňuje stahování dělohy a sekreci mateřského mléka. Zmírňuje obtíže při menopauze.

Jakou bylinku pro jaký ženský problém?

Při kterých ženských problémech pomohou bylinky?

Menstruační cyklus

Pokud žena trpí premenstruačními obtížemi, je možné vyzkoušet pravidelné popíjení čaje připraveného z meduňky nebo dobromyslu. Stačí dvě čajové lžičky bylinky zalít 200 ml vroucí vody, nechat přiklopené pár minut louhovat, přecedit a pít teplé. Můžete čaj připravit z jednotlivých bylinek nebo z jejich směsi.

Při bolestivé menstruaci nebo jejím úplném vynechání můžete ocenit účinek maliníku nebo třezalky tečkované. Mimomenstruační krvácení pomůže řešit kokoška pastuší tobolka. Menstruační křečím pomáhá předcházet kalina.

Početí a těhotenství

Ideální přípravu těla k početí potomka může pomoci zajistit šalvěj, heřmánek, sporýš lékařský nebo pelyněk pravý. Pozitivně ovlivňují činnost dělohy a vaječníků, pomáhají též s harmonizací menstruačního cyklu a připravují tělo celkově na dobu, kdy bude schopné starat se o zajištění vývoje děťátka.

Na počátku těhotenství prožívá většina žen sice radost z brzkého příchodu potomka, avšak zároveň ji provází některé nepříjemné pocity – nevolnost, nechutenství, zvracení, únava. K jejich zvládnutí může pomoci máta, heřmánek, kopřiva a meduňka. Někdo nedá dopustit na účinky zázvoru. Jeho užívání v těhotenství je však diskutabilní, užívejte jej tedy raději jen krátkodobě.

Sponzorováno

Porod

Jako vhodná příprava k porodu bývá uváděn maliníkový čaj. Lze jej doporučit k pravidelné konzumaci zhruba od 36. týdne těhotenství. Pomáhá připravit dělohu na porod, měl by podpořit její stahy a celý průběh porodu urychlit. K jeho přípravě stačí jednu čajovou lžičku maliníkových listů přelít horkou vodou, nechat chvíli louhovat a po přecezení teplý popíjet. S vyvoláním porodu může pomoci též heřmánek nebo fenykl.

Kojení

Pro podporu laktace je možné využít fenykl, anýz, jestřabinu lékařskou, mateřídoušku, kopřivu nebo heřmánek. Je samozřejmě možné zakoupit již hotové namíchané směsi. Obsahují bylinky, které podpoří tvorbu mateřského mléka, jeho vylučování z prsou, ale také pomohou děťátku s trávením, které mu jinak zejména v prvních měsících života může připravit mnoho nepříjemností (a samozřejmě též jeho rodičům).

Pokud ženu trápí napětí v prsou, nahmatá si zde zatvrdlá místa a obává se počínajícího zánětu, je možné k léčbě opět využít kokošku pastuší tobolku. Bylinku nahřejeme v sítku nad vroucí vodou, rozložíme na látku a z té si následně vytvoříme obklad na bolavá prsa. Těm může ulevit též zábal z odvaru proskurníku. Při popraskaných bradavkách pomáhá zábal z květového odvaru fialky.

Klimakterium

Pro toto období je charakteristické, že se v těle odehrává mnoho změn. Žena může pociťovat výkyvy nálady, návaly horka, pocení, nevolnost, potíže se spánkem nebo bolesti hlavy. Ideální bylinkou je pro tyto účely již dříve popsaný kontryhel. Stačí čajovou lžičku zalít 250 ml vroucí vody a nechat pár minut louhovat. Po přecezení můžete pít čaj teplý v množství maximálně tří šálků denně.

Obdobně lze užívat též řebříček obecný. Z něho si můžete připravit i léčivou koupel. Doporučováno bývá i pravidelné popíjení odvaru z kokošky pastuší tobolky. Při pocitech napětí, úzkosti nebo nespavosti pomůže vrbka úzkolistá.

Onemocnění pohlavních orgánů

Využít lze opět čaj připravený z kontryhelu, pomáhá též pravidelné pití heřmánkového nebo mateřídouškového čaje. V případě, že vás postihne kvasinková infekce, můžete si připravit tinkturu z penízovky. Protizánětlivě působí olše nebo třezalka, pro likvidaci bakterií se využívá lichořeřišnice nebo brusinka. Pro udržení optimálního stavu ženských orgánů lze doporučit ptačí jeřáb. Při zánětech pochvy jsou vhodné sedací koupele z řebříčku, kontryhelu, dubové kůry, jitrocele nebo jejich směsi. Vnitřně lze užívat heřmánek a šalvěj, které mají protizánětlivé účinky.

VIDEO: Bylinkářka Jarmila Podhorná radí – bylinky pro ženy

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva