Bylinky na pocení – které fungují a které ne? 4.79/5 (14)

Sponzorováno

Jaké bylinky mohou pomoci s nepříjemným pocením?

Jaké bylinky mohou pomoci s nepříjemným pocením?

V horkých dnech pocení a především pach, který jej doprovází, mnohým pořádně komplikuje život. Které byliny a zejména jakým způsobem pomáhají? A o kterých se to spíš jen traduje a moc nefungují?

Rozpoznejte důvod pocení

Je důležité rozlišovat příčiny pocení se a také části těla, které pot produkují. Každý z nás je jedinečný a potí se na jiných místech – někomu stéká pot po tváři, jinému dolů zády, kdosi má stále mokré ruce, někdo zase jen občas maličký flíček pod paží.

Pocení dlaní je jinou záležitostí než jen „běžné“ pocení se z tepla. Dlaně se potí přes papilární žlázy, zatímco ostatní části těla vylučují póry pot pro účely vyrovnávání teplot. Jistě, můžete mít zvýšenou míru pocení se ze stresu i na jiných částech těla, jenže tato reakce již není primární a speciální, jakou pozorujeme v případě dlaní.

Rovněž určitě vnímáte rozdíl v pocení nohou a například obličeje. A proč je důležité znát původ a důvod vašeho potu? Účinky, které nám poskytují léčivé rostliny, s druhy a důvody pocení úzce souvisí.

Od bylinek nečekejte úplně zázraky

Běžně se můžete setkat se strohým jmenováním léčivým rostlin (antihidrotík), které pomáhají proti nadměrnému pocení. Není to tak jednoduché, jak se zdá – ani známé šalvějové lázně nejsou zaručeným řešením. Ale kdo jim uvěří, placebo efekt může dokázat zázrak.

Pamatujte: Nadměrné pocení může mít několik příčin – od vnějších vlivů, stresu až po dysfunkci štítné žlázy.

Které bylinky se na zmírnění pocení doporučují?

Zkuste proti svému pocení následující bylinky:

1. Šalvěj lékařská

Doporučuje se především při nadměrném pocení se dlaní, pokud jde o šalvějové lázně. Ty sestávají ze šalvějového odvaru a několika kapek octa. Už po pěti minutách můžete ruce vybrat a osušit, ošetřit hydratačním krémem.

Účinky šalvěje lékařské jsou ale hlavně uvolňující a antistresové. Znamená to, že ne lázně, ale pravidelné pití čajů ze šalvěje a celková úprava životosprávy pomáhá zklidnit organismus, čímž omezuje pocení ze stresu, nervozity, úzkosti nebo i noční pocení, způsobené obvykle zlými sny. O výrazných pozitivních účincích šalvěje lékařské při nadměrném pocení se jako výsledku termoregulace organismu v odborné literatuře mnoho nenajdete.

Šalvěj nezpůsobuje zázraky jako jed butulotoxín, který „zazátkuje póry“ a umožní vám na určitou dobu suchý klid. Šalvěj pouze pomůže dotvořit rovnováhu ve vašem organismu a uvolněný organismus již nebude mít důvod potit se úzkostí.

2. Kopřiva dvoudomá

V souvislosti s pocením se má podobné účinky jako šalvěj. Kopřiva má zásluhy v přečištění, zklidnění, detoxikaci organismu. Pročištěné tělo, zbavené škodlivých látek, se v horku sice bude potit, ale tento pot by měl být čistší a zdravější. Neměl by nepříjemně zapáchat.

Sponzorováno

Pravidelné pití kopřivového čaje oživuje a regeneruje. Doporučuje se hlavně na jarní detoxikaci organismu. Měli byste díky němu nabýt pocit svěžesti. A vitální organismus se, pro někoho paradoxně, potí méně než vyčerpaný nebo dehydrovaný.

Ideální je koupel pro chodidla. Kopřiva alespoň představuje poměrně účinné řešení pro nadměrně se potící a zapáchající chodidla. Opět je principem pročištění a regenerace. Připravte si 2 hrsti čerstvé kopřivové natě (stonky, listy) a zalijte je večer 5 litry vody. Následující den vše zahřejte až k bodu varu. Vodu neceďte a počkejte, až vychladne, ale máčejte si nohy v tak horké lázni, jaký jen snesete během 20 min.

Kopřivu klidně nechte ve vodní lázni, další den opět povařte. S jednou dávkou si můžete vychutnat koupání ještě 2 – 3 krát.

TIP: Jaké zdravotní komplikace může způsobovat pot a pocení?

3. Přeslička rolní

Její také pročišťující a regenerační účinky mohou vést ke zmírnění pocení. Kdysi se přeslička užívala speciálně proti pocení při tuberkulóze.

Jako prevenci pocení lze každé ráno vypít hrnek čerstvého přesličkového čaje. Pokud nás trápí pocení nohou a časté mykózy, stojí za vyzkoušení přesličková tinktura. Připravíme si 150 g přesličky, 30 g dubové kůry a 200 ml lihu. Bylinky vsypeme do lahvičky, přilijeme líh a směs necháme 2 týdny louhovat. Tinkturu přecedíme, přelijeme do nádoby z tmavého skla a každý večer po umytí potíráme tinkturou chodidla a prostory mezi prsty.

4. Ořešák královský

Strom, který velmi dobře znáte jakož i jeho plody – vlašské ořechy – nabízí pro případy nadměrného pocení se listy. Je třeba je sbírat v létě ještě před dozráním ořechů. Listy usušte a dávkujte o hmotnosti 1 – 2 g do čajového šálku. Chcete-li vyzkoušet ořechovou koupel, pak se doporučuje ½ – 1 kg sušených listů.

5. Jablečný ocet a jedlá soda

Pocení tlumí i jablečný ocet, který použijeme jako přírodní antiperspirant. Jablečný ocet naneseme do podpažní jamky a rozetřeme, už jen pár kapek výrazně zeslabí a zneutralizuje zápach potu. Z jablečného octa můžeme připravit i osvěžující koupel, stačí přidat 1 hrnek octa do vany s teplou vodou. Stejně tak můžeme použít i jedlou sodu (koupel, podpaží).

6. Citronová šťáva

Obyvatelé tropických oblastí v případě nouze používají šťávu z citronu. Postupují tak, že se umyjí a pod podpažím si na několik minut vloží chomáčky vaty, namočené do citrónové šťávy. Zmírňují tak alespoň zápach valícího se potu.

7. Rajčata

Koupel z rajčat? To by napadlo málokoho, ale přesto má silný účinek právě proti nadměrnému pocení a nepříjemnému tělesnému pachu. Do vany s teplou vodou přilijeme -3 litry rajčatové šťávy a 15 minut v ní relaxujeme. Tělo po rajčatové koupeli opláchneme vlažnou vodou.

Babské recepty a tipy proti pocení

Sponzorováno

Kromě různých více či méně účinných lázní a zapářky z výše uvedených rostlin, se za antihidrotické většinou označují ještě domácké přípravky z kůry dubu letního, z kořínku libečku lékařského, z lopuchu, měsíčku lékařského nebo z dobromysli obyčejné.

Co si dále přečíst na toto téma?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva