Sponzorováno

Jaké zdravotní problémy může způsobovat pocení? 4.77/5 (13)

Jaké zdravotní problémy může způsobovat pocení?Vysoké teploty sice mohou být příjemné, pokud trávíte čas u vody, nebo máte klimatizovanou kancelář. V opačném případě jsou pro vás takové teploty doslova noční můrou, jelikož během nich dochází ke zvýšené perspiraci, tedy pocení. Nejenom, že může způsobovat nepříjemné stopy na vašem oblečení. Může způsobovat i nepříjemnou vůni, kterou ale celkem snadno eliminujete použitím správného deodorantu. Opomíjet samozřejmě nesmíme ani to, že vlivem pocení se mohou objevovat i různé zdravotní komplikace, a to přímo na vaší kůži. Jaké to mohou být a jak se jim bránit? Přinášíme vám zajímavé rady v našem článku na Rehabilitace.info.

Potničky

Co si pod pojmem potničky nejlépe představit? Nejedná se o nic jiného, než o drobné pupínky, stejně jako se může jednat i o drobné puchýře. Jejich hlavním znakem je především to, že výrazně svědí, což je velmi nepříjemné. Jejich vznik je dán jednou hlavní věcí. Pokud se zpotíte a máte nekvalitní oblečení, může dojít k tomu, že se konkrétní místo výrazně zapaří. A právě to má vliv na vznik této zdravotní komplikace. Vlivem zapaření pochopitelně i stoupne teplota a tak se mohou objevit i malé puchýře, kterými se tělo snaží dané místo ochladit. A kde se objeví nejčastěji? Mezi známá místa patří:

 • Třísla
 • Oblast pod ňadry
 • Oblasti kolem hýždí

Prevence je celkem snadná a je spojena s tím, že byste měli eliminovat tření na daných místech, stejně jako byste se měli zaměřit na nošení prodyšného oblečení. Pokud už se potničky objeví, nezapomínejte na pravidelné omývání studenou vodou a to, že by dané místo mělo dýchat. Pomoci mohou i různé krémy a zásypy na opruzeniny.

Opruzeniny

Poměrně známý problém, který mají hlavně malé děti. Stejně tak ho ale můžete mít i vy, jako dospělí lidé. Příčina vzniku je totiž celkem jednoduchá. V první řadě je to zcela pochopitelně opět onen pot, který vznikne v podstatě na jakémkoliv místě vašeho těla. Tím, že se zpotíte, může následně dojít k tomu, že se daná část kůže bude třít o vaše oblečení, ale například i o doplňky, nebo o obuv. Vlivem toho dojde k lehkému podráždění vaší kůže, což je dokonalá chvíle právě pro vznik opruzenin. Dané místo začne červenat, může vás začít svědit a celkově se stane poměrně nepříjemné. Zde pomůže omývání vodou a kvalitní krémy na léčbu daných problémů. A ono místo musí také dýchat.

Kvasinky

Problém, který je velmi podobný opruzeninám. A to především proto, že má téměř stejnou příčinu. I zde dochází k tomu, že se vaše kůže zpotí a následně se otírá třeba o vaše oblečení. Na daném takto poškozeném místě dojde k tomu, že se mohou postupně množit kvasinky. Ty mají vliv jak na to, že vaše kůže změkne, tak i na to, že bude výrazně porušena. Vše může vyvrcholit i tím, že kůže nepříjemně popraská, což je velmi bolestivé. Pokud se dané praskliny objeví, je třeba říci, že to je známka toho, že se objevila nemoc označovaná jako intertrigo.

Sponzorováno

A kde jsou projevy kvasinek nejčastější? Známá jsou například místa, jako:

 • Záhyby na kůži
 • Jamky v podpaždí
 • Oblast kloubních záhybů

TIP: Jak na zápach nohou?

Co je ideální prevencí, pokud se pocení nevyhnete? Ideální je nosit funkční prádlo, které bude pot odvádět z vašeho těla. Pokud toto není možné zajistit, snažte se v propoceném oblečení pohybovat jenom minimálně, stejně jako se snažte i o to, abyste byla vždy v suchém oblečení. Dále doporučujeme různé krémy, které umí vznik případných mikroorganismů a kvasinek eliminovat.

Infekce nohou

Jste delší dobu v uzavřených botách, a noha se vám velmi výrazně potí? Dříve nebo později přijde nepříjemná infekce nohou, která je známá také jako atletická noha. Projevy jsou celkem jasné, jelikož se objeví nejenom svědění, ale také nepříjemné pálení. A kde konkrétně? Tím místem je hlavně oblast prstů u vaší nohy. Když chcete tomuto problému předejít, je vhodné do horkých dní nosit pochopitelně otevřenou obuv, a to bez ponožek. Pokud to možné není, používejte ponožky, které jsou nejenom vyrobené z přírodních materiálů, ale které jsou také velmi dobře savé.

Co by mělo být samozřejmostí, to je také antiperspirant na vaše nohy, a také speciální sprej do bot, který se kromě jiného postará také o to, aby byly eliminovány případné organismy, které se zde mohou množit.

Hygiena je základ

Zmapovali jsme, jaké mohou být hlavní problémy, které jsou spojeny s tím, že se v letním období nadměrně potíte. Jak se snažit problémy eliminovat, jsme vám uvedli také. Na co ale dále nesmíme zapomínat, to je i jedno univerzální pravidlo. To souvisí s celkovým nepodceňováním hygieny. Pokud se po výrazném upocení dostatečně omyjete, kvalitním antibakteriálním mýdlem, můžete si být jisti, že případné problémy zmíněné výše lze i celkem dobře eliminovat.

Je pochopitelné také to, že v rámci běžného dne není sprcha problém, zatímco na hudebním festivalu už to komplikace být může. Proto zkuste třeba i vlhčené ubrousky, kterými riziková místa budete pravidelně otírat. Nejenom, že je zbavíte potu, ale můžete je také zbavit případných bakterií, stejně jako může dojít i k tomu, že je ošetříte několika prospěšnými látkami.

Co si o pocení ještě přečíst?

VIDEO: 6 VĚCÍ, které TRÁPÍ HOLKY, které se hodně POTÍ

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva