Nadměrné pocení – jak se s ním vypořádat? 4.59/5 (17)

Proti nadměrnému pocení může pomoci aplikace botoxu do podpaží...

Proti nadměrnému pocení může pomoci aplikace botoxu do podpaží…

Není nutné popisovat, jak nepříjemná záležitost může pro člověka pocení být. Okolí vnímá velmi negativně někoho, kdo má upocené dlaně při podání ruky nebo má na tričku patrné skvrny od potu. Na druhou stranu to však nelze vnímat jako čistě jen nedostatek dotyčného člověka, který není okamžitě schopen ovlivnit míru svého pocení. Pokud se jedná opravdu o nadměrný stav, hovoříme o hyperhidróze.

Pot potřebujeme – je nutná termoregulace těla

Pocení je zcela přirozeným jevem, který má důležitou funkci. Ať se nám to již líbí či nikoliv, pro naše tělo zajišťuje účinnou termoregulaci. Pokud je v okolí přílišné horko, odpařováním tekutin dochází k ochlazení těla.

Pot je na povrch kůže produkován potními žlázami, jejichž aktivita je řízena autonomním nervovým systémem. Obsahuje zejména vodu, dále je zde chlorid sodný, kyselina mléčná a močovina. Sám o sobě je bez zápachu, ten se tvoří, až v momentě, kdy bakterie pokožky rozkládají jeho složky. Obvykle je hojněji produkován v teplém prostředí, ale míra pocení ve velké míře závisí též na psychickém stavu. Při nervozitě dochází nejčastěji k pocení dlaní a podpaží. Tento pot produkovaný na základě emocionálního vypětí má trochu odlišné složení než ten, který se tvoří v opravdovém horku.

Nadměrné pocení – hyperhidróza

Nadměrné pocení člověku způsobuje tělesnou a psychickou nepohodu. Může se týkat jen konkrétních částí těla (zejména podpaží, dlaně, chodidla) či postihovat tělo jako celek. Hyperhidróza může být primární, kdy k ní vedou vrozené dispozice a začíná již v mládí, či sekundární, která nastává právě při jiných onemocněních, a je zde tedy možné zjistit a léčit prvotní příčinu pocení. Nejčastěji se jedná o zvýšenou funkci štítné žlázy nebo nádorová onemocnění.

Konzervativní či chirurgická léčba

Jak již bylo řečeno, při nadměrném pocení je nutné vyšetřit jeho příčinu. Pokud je za ním schované jiné onemocnění, je třeba nejprve vyřešit to a s ním obvykle ustanou i další obtíže. Pokud se však jedná o primární hyperhidrózu, je na místě zvolit vhodný další postup.

Základní doporuení při nadměrném pocení

K základním doporučením patří nošení zejména bavlněného oblečení, které pot lépe absorbuje, eliminace stresu, pobytu v příliš horkém prostředí, omezení konzumace kořeněných jídel a alkoholu. Je důležité, aby se snížila úroveň pocení, není však možné jeho kompletní zastavení – právě pro jeho dříve popsanou významnou termoregulační funkci.

V první řadě je možné, aby nemocný vyzkoušel působení deodorantů a zejména antiperspirantů. Při opravdu nadměrném pocení se uplatňují zejména antiperspiranty s obsahem hliníku. Jejich nevýhodou je možné podráždění, které mohou na pokožce způsobit. Ohledně ne/škodnosti sloučenin hliníku v nich obsažených můžete najít i zcela protichůdné názory. Indikovány jsou především u nadměrného pocení v podpaží, nanáší se obvykle večer před spaním nejprve denně, po týdnu se již prodlužují intervaly mezi jednotlivými aplikacemi.

Při pocení dlaní a chodidel se v léčbě uplatňuje iontoforéza. Při ní se postižená místa namáčejí do roztoku, kterým prochází nízký elektrický proud. Je možné ji vyzkoušet pod dohledem zdravotníků nebo si lze přístroj pro její aplikaci zakoupit domů. Je nutné tuto léčbu provádět na počátku alespoň třikrát týdně.

Mohou pomoci i léky

Z léků mohou být nápomocná tzv. anticholinergika, která však mají řadu nežádoucích účinků (rozmazané vidění, suchost v ústech, závratě). Zejména při hyperhidróze v oblasti podpaží, dlaní a chodidel se může též využít aplikace botulotoxinových injekcí. Jejich účinek nastupuje velmi rychle a působí zhruba devět měsíců.

Nevíte už kudy kam? Může pomoci chirurgie

Nejzávažnější formy je možné řešit i chirurgickou cestou – tzv. hrudní sympatektomií. Jsou při ní přerušeny hrudní provazce nervů – sympatiku, což vede k zastavení pocení na rukou a v podpaží. Pokud patříte mezi zastánce přírodní léčby či alternativních přístupů, je možné vyzkoušet i ty. Z bylinek zde nachází své uplatnění šalvěj nebo také odvar z dubové kůry. Podívejte se sem na další bylinky proti pocení.

A co dále na velké pocení?

VIDEO: Modelka Mašlíková hovoří o zkušenostech s Botoxem

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  1 komentář u článku “Nadměrné pocení – jak se s ním vypořádat?”

  1. Rigo napsal:

   Doporučuji se vyprdnout na anticholinergika, botox a pod. a radši vrazit ty peníze do electro antiperspirantu. Ani nebudete vědět jak a budete v suchu. Ten pocit, to je něco neuvěřitelného, když si uvědomíte že funguje a že z vás neteče.

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva