Sponzorováno

Nadměrné pocení – 9 triků, tipů a babských rad jak na něj 4.73/5 (48)

Nadměrné pocení můžete zvládnout. Zkuste naše triky a tipy.

Nadměrné pocení můžete zvládnout. Zkuste naše triky a tipy.

Ačkoli je pocení pro lidský organismus zcela běžný a nezbytný proces, když se někdo potí příliš, může to značit řadu méně či více vážných potíží.

Pocení je zcela přirozený a pro tělo velmi významný proces, kterým si organismus reguluje svou tělesnou teplotu. Způsobuje jej vegetativní nervový systém a vzniká na pokyn z mozku, konkrétně hypotalamu. Ačkoli nejde zrovna o estetickou reakci, nemělo by být na pocení nahlíženo pouze negativně, jak je v dnešní době zvykem. Je dobré si uvědomit, že bez pocení bychom se přehřívali, což je životu nebezpečné. Pot navíc z těla odvádí škodlivé látky a také je pro tělo ochranným filtrem proti UV záření.

Jakmile je tělo vystaveno například stresovým situacím, nervozitě nebo fyzické námaze, začne se ohřívat a následně ochlazovat potem. Tento proces je považován za přirozený. Pokud však dochází k pocení i v situacích, kdy k tomu tělo nemá žádný objektivní důvod, jedná se o problém, který se odborně nazývá hyperhidróza a není radno jej podceňovat, neboť ačkoli se zdá, že startuje bez příčiny, je tomu přesně naopak a jeho vznik může mít původ v celé řadě problémů a někdy i poměrně vážných.

Nadměrné pocení se dá rozdělit na primární, což je porucha, u které neznáme její příčinu a je s největší pravděpodobností vrozená, a sekundární, které vzniká v důsledku určitých nemocí a poruch. Pojďme si je trochu přiblížit.

Začíná období teplého počasí, které ne každý z nás nutně vítá s radostí. Pro mnoho žen i mužů je noční můrou, jelikož to znamená, že se naplno projeví nadměrné pocení. To přináší hned několik problémů, které můžeme označit takto:

 • Viditelné stopy na oblečení
 • Nepříjemný zápach
 • Snižování množství vody v těle

Pokud i vy na nadměrné pocení trpíte, máme pro vás několik rad a triků, jak se s ním celkem účinně poprat. Zde jsou naše tipy. Zkuste se inspirovat. Nejdřív se ale podívejme na možné příčiny nadměrného pocení

Možné příčiny nadměrného pocení

 • Nadváha a obezita: člověk s kilogramy navíc se obvykle více potí i při menší námaze a špatně reaguje na vysoké okolní teploty.
 • Hypertenze: mezi jeden z mnoha projevů vysokého krevního tlaku patří i nadměrné pocení.
 • Hypoglykémie: nedostatek krevního cukru je většinou spojen s velmi silným pocením, bledostí, nervozitou a spoustou dalších projevů.
 • Zvýšená funkce štítné žlázy: potí se celé tělo a jeho pokožka je vlhká a lepkavá.
 • Chronická i akutní infekce: bývá spojena se zvýšenou teplotou a tudíž i pocením. Typické je pocení v noci.
 • Nedostatek vitamínu D: často se projevuje u dětí jako křivice. U dospělých souvisí s oslabením imunity a projevuje se svalovou slabostí a mimo jiné i nadměrným pocením.
 • Menstruace: hormonální výkyvy během pravidelné periody mají v ženském těle za následek nadměrné pocení, jak v době menstruace, tak i ve dnech před jejím nástupem.
 • Menopauza: je doprovázena nenadálými návaly horka s prudkým rudnutím v obličeji a následným pocením.
 • Nádorová onemocnění: provází je zduření mízních uzlin, teplota a tudíž i pocení.
 • Neurologická onemocnění: většinou jde o lokální pocení, které se zprvu objevuje jakoby bez příčiny.
 • Alkohol: při konzumaci alkoholu se zvyšuje tlak v těle a tudíž se člověk i více potí.
 • Koření a byliny: některé byliny způsobují rozšíření cév a tedy i nadměrné pocení.
 • Oblečení: je dobré si uvědomit, že za nadměrným pocením mohou stát i syntetické materiály.

1. Pozor na dehydrataci

I když se z laického pohledu může daná kombinace jevit jako nemožná, opak je pravdou. Pokud vaše tělo trpí dehydratací, opravdu to může znamenat, že se začnete mnohem více potit. Dehydratace totiž může být spojena s vyšší srdeční aktivitou, stejně jako s tím, že vaše tělo bude mít větší teplotu, než má mít. Jeho přirozenou ochranou je tedy vylučování potu. Jestliže si myslíte, že snížením dávek tekutin zabráníte nadměrnému pocení, pletete se. Pomůže vám totiž pravý opak. V teplých dnech proto myslete na dostatečný příjem tekutin. Hlavně vody.

2. Chodíte sportovat?

Pokud vyznáváte zdravý životní styl založený na pravidelné sportovní aktivitě, má to samozřejmě dobrý vliv jak na vaši fyzičku, tak i na vaši krásu. Může to mát ale i vliv negativní, a to právě v souvislosti s nadměrným pocením. Pokud dáte svému tělu zabrat, unavíte tak své svaly, které se budou minimálně zbytek dne, ale i následující den regenerovat a budou výrazně zahřáté. To vede k situaci, že budou celkově ohřívat i vaše tělo a tak se objeví právě riziko nadměrného pocení. S ním může být spojený i problém s dehydratací. Pokud během aktivity málo pijete, může být vaše dehydratace spojena i s tímto jasným negativem.

3. Zamiřte do drogerie

Výše jsme se jasně zaměřili na rady spojené s tím, jak se dá nadměrnému pocení předcházet. Samozřejmě zde jsou i možnosti, jak ho můžete eliminovat. Vaše kroky by měly směřovat hlavně do drogerie. Pozor však na to, co kupujete. Když je to deodorant, dochází jenom k tomu, že bude vůní zakrýván případný zápach. Potit se budete stále stejně. Proto raději sáhněte po produktu, kterým je antiperspirant. Ten nejenom voní, ale pomáhá také eliminovat míru pocení. K dispozici jsou na trhu tři varianty, a to antiperspiranty:

 • Kuličkové
 • Ve spreji
 • Tuhé

V některých drogeriích, ale také v lékárnách, se lze setkat i s přípravky, které obsahují aluminium chloride (neboli chlorid hlinitý), a to ve výrazném množství. Tato látka dokáže zúžit vývod potních žláz a tak eliminovat množství potu, který je vylučován. Mezi nejznámější rozhodně patří produkt s názvem Driclor, který umí pocení účinně zastavit. Nedoporučujeme však úplně jeho dlouhodobé použití. Spíše ho využijte před důležitými událostmi kde chcete udělat dobrý dojem, a na běžný den používejte klasické antiperspiranty. Znáte pánskou značku Angry Beards? Ta se stará nejen o vaše podpaží.

Naše rada: Aplikujte antiperspirant správně

Věděli jste, že jste s největší pravděpodobností používali antiperspirant špatně? A nejste sami. Většina z nás se ráno probudí, osprchuje se, aplikuje nějaký antiperspirant a vydá se vstříc pracovnímu dni. Pokud to děláte, děláte to špatně. Chcete dostat z vašeho antiperspirantu co nejvíce účinku? Postupujte podle těchto jednoduchých kroků:

a) Aplikujte ho v noci (nebo před spaním)
Váš antiperspirant potřebuje čas a suchý povrch, aby účinně blokoval pot. V noci jsou teploty nižší a lidé jsou méně aktivní. Celá noc a nižší hladina potu dává antiperspirantu dostatek času na to, aby pracoval na své magii.

b) Naneste ho na čistý, suchý povrch kůže
Ujistěte se, že podpaží (nebo jiné části těla) jsou vyčištěny od nečistot a různých zbytků. Dokonce i ty nejmenší zbytky z deodorantu by mohly sabotovat schopnosti antiperspirantu zastavit pot. Pro dosažení nejlepších výsledků si dejte sprchu a zajistěte, aby bylo podpaží před aplikací antiperspirantu zcela suché.

c) Optimální kontakt s pokožkou
Antiperspirant funguje nejlépe, pokud má optimální kontakt s povrchem pokožky. Třeba chlupaté podpaží může zabránit tomu, aby fungoval opravdu dobře. Pro dosažení nejlepších výsledků zvažte holení místa, kde máte s potem problémy.

Upozornění: Nepoužívejte antiperspirant ihned po holení. Počkejte nejméně 24 hodin, abyste zabránili zbytečnému podráždění pokožky.

d) Nevzdávejte se, pokud se antiperspirant okamžitě nezastaví pot
Neztrácejte naději, pokud po jediné aplikaci antiperspirantu pot stále teče. U někoho může trvat tři až čtyři dny důsledného používání, než dosáhne požadované výsledky. Jakmile antiperspirant začne pracovat, můžete ho použít podle potřeby.

4. Roli hraje i výběr oblečení

Pozor na to, zda si nadměrné pocení nezpůsobujete vy sami, a to jenom tím, že využíváte nevhodné oblečení. I tady může být ona příčina toho, že se nadměrně potíte. To, že výběr oblečení by měl odpovídat teplotě, to vám jistě nemusíme připomínat. Na teplé dny jsou jasnou volbou kraťasy a sukně, stejně jako tílka. Roli by měla hrát i volba materiálu. Ten by měl být ideálně dobře prodyšný a nejlépe potom i přírodní. Bude tak dobře větrat a tím vaše tělo i ochlazovat. Vhodnou volbou je zcela pochopitelně bavlna, která z přírodních materiálů není tou jedinou ideální. Můžete zkusit i stále populární len, nebo takzvanou viskózu.

Nepotíte se nadměrně jen kvůli nevhodnému výběru oblečení?

Nepotíte se nadměrně jen kvůli nevhodnému výběru oblečení?

 

5. Adaptujte se

Nadměrné pocení může být způsobeno i tím, že vaše tělo není navyklé na teplejší počasí. Pokud přijde opravdu nenadále, je celkem jasné, že s tím nic neuděláte. Pokud ale již delší dobu trvá, snažte se adaptovat. A to to tak, že budete chodit ven, a v kanceláři, doma neb o v autě budete mít spíše tepleji, než že budete klimatizovat na nejnižší teplotu. Vaše tělo tak bude stále navyklé na chlad a teplejší venkovní počasí nebude zvládat. A vy se začnete nadměrně potit. Pokud se naopak lépe adaptujete, tělo si na vyšší teplotu zvykne a bude ji brát jako normální, bez nadměrného pocení.

6. Naučte se také vhodně jíst a pít

Problém s nadměrným pocením zaženete také tím, že se naučíte lépe jíst a také lépe pít. Když se podíváme na nápoje, rozhodně si nejde pozor na nadměrné množství kávy, stejně jako na alkoholické nápoje. Obojí zrychluje váš metabolismus, zahřívá tělo, a vy se tak začnete podstatně více potit. Na toto tedy pozor.

Problémová mohou být ale i některá jídla. A to hlavně ta těžká, která tělo dlouho tráví, a tak se také může zahřívat. Problémem ale mohou být ale i sladká jídla. Dále myslete i na lepší zakrytí zápachu, který pot přímo doprovází. Když už se potíte, dejte si pozor na cibuli, stejně jako na česnek, ale i na rajčata. To je trojice potravin, která celkem výrazně ovlivní to, jak bude vylučovaný pot cítit. Pokud chcete co nejvíce snížit riziko trapných situací, doporučujeme váš jídelníček upravit tak, aby zde byla tato trojice potravin zastoupená co možná nejméně.

Vyhněte se kořeněným potravinám

Vaše tělo reaguje na kořeněné jídlo stejným způsobem jako na horký, slunečný den. Zpotí vás, i když je venkovní teplota chladná.

Odstraňte ze svého jídelníčku mastné a zpracované potraviny

Vyhýbejte se fast foodům, čokoládě, bílému chlebu, nezdravému jídlu a dalším potravinám s obsahem nezdravých cukrů. Někteří lidé přísahají, že nízký obsah cukrů v jídelníčku může být lékem na nadměrné pocení.

Sponzorováno

Vyhněte se nápojům s kofeinem a energetickým nápojům

Bohužel, vaše ranní káva není jen dobrá pro extra energii – je také skvělá pro extra pot. A to platí i o energetických nápojích.

Jezte dostatek ovoce a zeleniny

Jíst ovoce a zeleninu je skvělý způsob, jak snížit množství potu, které vaše tělo vytváří. Ovoce a zelenina mohou pomoci při procesu trávení a poskytnou vám základní vitamíny i minerály. Zde jsou některé druhy ovoce a zeleniny, které podporují zdravé trávení:

 • Okurky
 • Celer
 • Vodní meloun
 • Špenát
 • Hlávkový salát
 • Grapefruit
 • Papriky
 • Olivový olej

7. Stres = pot, takže pozor na to

Zdůraznění vašeho potu to jen zhorší. Říkáme to cyklus stresu a potu. Potíte – váš pot vede ke stresu – pak váš stres vede k ještě většímu potu … a tak dále, stále dokola. Naučte se, jak ovládat váš stres a budete o krok blíž ke zvládnutí nežádoucího nadměrného pocení.

Zde je klíč: musíte oklamat své tělo a myšlení, že stresory nejsou velký problém. Mezi běžné stresory patří pracovní pohovory, první rande, prodejní hovory, testy, zkoušky atd. (bez ohledu na to, co vás stresuje).

Nervový pot nebo stresový pocit nastává, když si vaše tělo omylem myslí, že je v nějakém nebezpečí. Rande nebo pracovní pohovor jsou jen stěží nebezpečné. Postupujte podle těchto kroků, abyste zabránili tomu, aby vaše tělo při vystavení stresorům přecházelo do plnohodnotného režimu paniky:

 1. Připravte se: Předtím, než narazíte na stresující situaci, prostudujte své myšlenky. Zeptejte se sami sebe, proč vlastně jste nervózní? Napište si to. Jakmile zjistíte zdroj stresu, bude snazší jej rozptýlit.
 2. Procvičte si níže uvedené meditační techniky, abyste připravili svou mysl na potenciálně stresující situace.
 3. Zaměřte se na svůj dech: Přemýšlejte o tom, jak dýcháte. Není neobvyklé, že lidé nevědomky zadržují dech, když jsou ve stresu. Pomalý, hluboký dech vám říká, že nejste v žádném nebezpečí. Vdechujte hluboko a pomalu nosem, držte dech na tři vteřiny a pak pomalu vydechujte ústy. Opakujte to desetkrát.
 4. Zaměřte se na okamžik: Nenechte se zachytit ve všech nejhorších scénářích, které vám stres dělá. Pokud se necháte unést, skončíte na „co kdyby“ a ztratíte pozornost.

8. Domácí recepty a babské rady jak na nadměrný pot

Pokud jste náchylní k nadměrnému pocení, existují také různé domácí léky a metody, které mohou pomoci. Tyto léky a metody nejsou laboratorně testovány, nejsou založeny na lékařské praxi nebo nejsou prokázány jako účinné ve velkém měřítku. Neznamená to ale, že nefungují.

Je důležité si uvědomit, že ne všechny domácí léky budou fungovat na všechny. Chemie těla se liší od člověka k člověku. Někteří se potí víc než jiní a z velmi odlišných důvodů. To je důvod, proč ne každý domácí lék bude fungovat u každého. Tak si to uvědomte.

1. Jablečný ocet

Jablečný ocet při místní aplikaci na dané místo stahuje póry pokožky a pomáhá kontrolovat produkci potu. Může také pomoci zbavit tělo bakterií způsobujících zápach vyrovnáním úrovní pH těla. Tímto způsobem je to přirozený antiperspirant a deodorant.

Aplikujte ocet na kůži:
1) Namočte měkkou a savou látku do jablečného octa, dokud nebude plně nasycený.
2) Aplikujte jablečný ocet na problémové oblasti v noci těsně před tím, než jdete do postele.

Ráno umyjte ocet z kůže, než se začnete připravovat na den.

Pokud dáváte přednost jeho konzumaci, můžete také pít jablečný ocet – ale pozor, nemá chuť jako jablečný mošt. Jednoduše přimíchejte pár polévkových lžic jablečného octa a medu do sklenice vody a vypijte – 1-3x denně.

2. Šalvějový čaj

Šalvěj je jednou z lepších bylinných léků na nadměrné pocení. Obsahuje přírodní adstringent (stahující vlastnosti) nazvaný kyselina tříslová (taninová). Kyselina taninová má schopnost stáhnout a sevřít pokožku a póry. Toto stahování následně pomáhá podobně jako antiperspirant. Šalvěj také pomáhá zabíjet zápach-působící bakterie, které se nachází v podpaží a jinde na těle.

Šalvěj pro zpocené podpaží …
Přidejte dva čajové sáčky na dva šálky vroucí vody. Nechte vychladnout na pokojovou teplotu. Nanášejte velkoryse na podpaží čistým ručníkem. Pro dosažení nejlepších výsledků opakujte dvakrát nebo vícekrát denně.

Šalvěj na potivé ruce a nohy …
Přidejte čtyři až pět šalvějových čajových pytlíků na litr vroucí vody. Nechte čaj zchladnout, dokud není dostatečně chladný na to, abyste se ho dotkli. Po ochlazení namočte ruce a nohy do roztoku šalvěje na 30 minut. Opakujte svůj proces denně (pro nejlepší výsledky několikrát denně).

Cítíte se statečně? Pijte šálek šalvějového čaje před spaním. Někteří experti prohlašují, že šalvějový čaj může také snížit nadměrný pot.

3. Černý čaj

Černý čaj je skvělým přírodním antiperspirantem kvůli vysokému obsahu kyseliny taninové. Jeho adstringentní vlastnosti utahují pokožku a póry – to ve finále snížuje pot.

Černý čaj na podpaží …
Přidejte dva čajové pytlíky černého čaje na tři až čtyři šálky vroucí vody. Vařte 10-15 minut a nechte vychladnout. Dávejte na podpaží.

Černý čaj pro ruce a nohy …
Přidejte dva pytlíky černého čaje na čtyři šálky vařící vody. Nechte vychladnout po dobu 10 minut, dejte do velké misky nebo lavoru. Když je voda dostatečně chladná k dotyku, namočte dlaně nebo nohy na dobu 20 minut. Stejně jako cokoliv jiného je opakování klíčové. Účinnost léčby se může zvýšit při opakování tohoto procesu denně.

4. Prášek do pečiva

Aby bylo jasné, soda na pečení nezastaví nadměrné pocení. Má vlastnosti, které pohlcují pot – může vás udržovat v suchu po krátkou dobu, ale je to spíše blokátor zápachu než blokátor potu.

Soda do pečiva je vynikající přírodní deodorant. Má schopnost snížit hladinu pH ve vašem těle a absorbovat zápach způsobený bakteriemi. Mnoho přírodních deodorantů používá sodu na pečení jako svou primární deodorizační složku.

Pro aplikaci použijte stejné množství sody a kukuřičného škrobu. Dodatečně můžete přidat levandulový esenciální olej pro pokožku upokojující vlastnosti a sladkou vůni. Aplikujte směs vlhkým hadříkem, abyste vyčistili podpaží. Po 20-30 minutách opláchněte vodou. Opět opakování pomáhá s efektivitou.

5. Heřmánkový čaj

Jak bylo uvedeno výše, skvělý způsob, jak snížit nadměrné pocení, je zvládnutí stresu a úzkosti.

Heřmánek je jednou z nejlepších bylin pro odstranění stresu a pro podporu relaxace. Obě tyto věci přispívají k eliminaci nadměrného pocení. Heřmánek může také pomoci při podpoře trávení.

Co dělat? Pijte dva až tři šálky heřmánku denně, abyste zůstali klidní. Pamatujte, že méně stresu a úzkosti může vést k menšímu potu. Můžete také umístit několik kapiček heřmánkového oleje do vaší koupele.

6. Pšeničná šťáva

pšeničná šťáva může ovlivnit běžné spouštěče potu včetně: úrovní pH, metabolismu, trávicího systému, úrovní toxinů a chronických onemocnění. To vše přispívá ke tvorbě potu. Přidání pšeničné šťávy do vašeho každodenního režimu může pomoci udržet tyto spouštěče potu v poloze „off“.

7. Vilín

Vilín je také jedním z přírodních astringentů (má schopnost smršťovat kůži a póry). Některé z nejúčinnějších antiperspirantů obsahují Vilín. Může být obzvláště užitečný v prevenci.

8. Brambory

Někteří odborníci na domácí metody léčby tvrdí, že brambory mohou absorbovat nadměrný pot na těle. Mnoho z nich považuje brambory za efektivní přirozené antiperspiranty.

Jak to funguje: Vezměte si malý kousek brambory, protřete jí oblasti, které jsou vystaveny potu.

Může dětský pudr vyřešit pot?

Na rozdíl od některých rad, dětský pudr nezastaví pot. Absorbuje ho. Pokud jste ochotni řešit nepořádek, můžete použít dětský pudr na oblasti, které jsou náchylné k potu. Zaměřte se na dětský pudr, který neobsahuje mastek, který spíše obsahuje kukuřičný škrob nebo sodu na pečení, zejména pro vaše choulostivější části těla.

Může alkohol zastavit pocení?

Alkohol zcela nezastaví pot. Funguje to vlastně stejným způsobem, jakým to dělá ocet. Pomáhá uzavřít póry vaší pokožky, což ve finále zase zabraňuje nadměrnému pocení. Můžete použít alkohol místně na problémové místo. Stačí ho aplikovat stejným způsobem jako jablečný ocet.

Alkoholové ubrousky mohou být rychlým, i když dočasným řešením.

Mějte na paměti, že nemůžete konzumovat alkohol. Také používání přes noc není nejlepší způsob, jak užívat alkohol k léčbě nadměrného pocení. Je lepší mít alkoholové ubrousky po ruce, abyste je mohli používat podle potřeby.

9. Léky na nadměrné pocení

Je důležité si uvědomit, že vše, co musíte udělat, je najít správnou kombinaci metod pro potlačování potu. Jakmile to uděláte, nadměrné pocení jen zřídkakdy překoná vaší mysl.

Jaké léky mohou potlačit pocení?

Pokud dáváte přednost užívání léků k potlačení pocení, tak ano, jsou dostupné. Měli byste se určitě poradit se svým lékařem, abyste zjistili, který typ léku je pro vás ten pravý. Ve většině případů máte možnost buď ústní nebo lokální léčbu.

Zvažte anticholinergikum na předpis

Když jsou už všechny ostatní možnosti vyčerpány, může vám lékař předepsat anticholinergní lék. Ty zabraňují vazbě neurotransmiterů mozku na receptor v nervových buňkách. V zásadě léky blokují signály ve vašem mozku, které říkají, ať vaše tělo produkuje spoustu potu. Některé léky jsou:

 • Glykopyrolát
 • Propanthelin
 • Benztropin
 • Oxybutynin

Místní léky na předpis

Místo toho, abyste brali pilulky, může lékař přednostně nejprve zkusit topickou léčbu. Typicky jsou to jednoduše antiperspiranty s předepsanou účinností, které působí uzavřením potahových kanálků v dané oblasti kůže, kde se léky aplikují. Antiperspirant na předpis obvykle má vyšší koncentrace chloridu hlinitého.

Většinou se léky doporučují pouze na pomoc při masivních potížích. Koneckonců, vaše tělo se musí trochu potit. Takže si promluvte se svým lékařem o tom, co je pro vás nejlepší.

Sponzorováno

A co vy? Jak s nadměrným potem bojujete vy? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.

A co si dále o pocení přečíst?

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

1 komentář u článku “Nadměrné pocení – 9 triků, tipů a babských rad jak na něj”

 1. Axel napsal:

  Užívání alkoholu na pocení: přestane Vám vadit že jste celý zpocený :D – celkem obsáhlý článek s hodně užitečnými radami. Kdo nemá nadměrné pocení zde načerpá potřebné informace, jak na pocení vyzrát. Rád bych doplnil něco, pro ty nadměrně se potící a síce Electro Antiperspirant. Mně velmi pomohl a tak kdyby uvedené rady byly nedostatečné, zkuste tohle.

Zanechat komentář ke článku

Zpráva