Sponzorováno

Myrha (myrhovník) a její účinky – zkoušeli jste už myrhovou tinkturu? 4.85/5 (20)

Myrha

Myrha

Jeden z nejvzácnějších darů přírody si cenili již ve starověku. Myrhovník používali na výroku balzámů a vůní. Pryskyřice zvaná myrha se díky její všestrannému využití vyvažovala zlatem. V Egyptě si ji cenili i pro její výraznou vůni a schopnost odpuzovat hmyz při balzamování mumií. Křesťané si dodnes připomínají jak ji tři králové přinesli darem Ježíšovi spolu se zlatem a kadidlem.

Myrhovník

Stálezelený keř pochází ze Středního východu. Na Arabském poloostrově se využíval již v 5 st. před Kristem. Rozlišujeme více než 200 druhů myrhovníku. Tyto trnité keře s bílými květy se pestují i v Africe a Indii. Indický druh se používá také v tradiční ayurvédské medicíně. Keř produkuje nahnědlou aromatickou pryskyřici, která se využívá v medicíně, kosmetice nebo parfumerii. Rozpouští do olejů a tinktur, které se dají koupit v lékárnách nebo specializovaných bylinkových prodejnách. Jeden keř ročně vyprodukuje zhruba kilogram takové pryskyřice. Stačí nařezat kmen a začne vytékat jako čirá rychle tuhnoucí tekutina.

Hořká pronikavá chuť stimuluje organismus

Tinktura z myrhy má zahřívající účinek a dokáže povzbudit tělo při únavě, nachlazení a astmatu. Rozprouděním krevního oběhu dodává energii a zároveň při vnitřním užívání pomáhá tělu zbavit se toxinů a parazitů. Trávicí trakt myrha nezatěžuje, právě naopak povzbuzuje trávení, chrání játra a uvolňuje větry. Tělu dodává významné látky jako zinek, draslík, sodík a křemík.

Americké studie dokázaly, že myrha obsahuje silné antioxidanty. Zabraňuje poškození jater a pomáhá budovat obranyschopnost organismu. Čínští vědci ve studii publikované v Oncology Letters v roce 2013 zase dokázali, že myrha má protirakovinné účinky při gynekologických nádorových onemocněních.

Zbavte se akné, kožních problémů a vrásek

Hojivé účinky myrhy ji předurčují k ošetření zranění a kožních problémů. Při aplikaci na pokožku postiženou akné pleť zbaví pupínků a pomůže zacelit i drobné jizvičky a vrásky. Antibakteriální efekt zamezí dalšímu rozšiřování kožních infekcí.

Využití myrhy pro zdraví a krásu

Kloktadlo při zánětech hrdla

Stačí pár kapek tinktury na hrnek vody zbavíte se bolestí hrdla i infekce. Mrkněte i na další kloktadla na bolest v krku.

Ošetření aft a zanícených dásní

Na vatovou tyčinku se nakape tinktura a potře se s ní postižené místo. Myrha zabrání šíření infekce a bakterií a zároveň pomůže rychleji zacelit ránu.

Myrha odhání hmyz

Ve starověkém Egyptě ji v domácnostech pálili, aby z domu vyhnali blechy.

Zbavení se plísní

Chodidla se natírají tinkturou. Zbavíte se tak zápachu a plísní.

Sponzorováno

Ošetření poranění

Tinktura se může používat k ošetření drobných poranění v domácnosti.

Myrhový esenciální olej

Pokud si chcete připravit vlastní „esenciální“ olej poradíme vám. Lžičku pryskyřice si nad plamenem rozpustíte v šálku rostlinného oleje. Nechte do rána odležet. Přefiltrujeme přes gázu a skladujeme na tmavém místě ve skleněné nádobě. Používáme na ošetření poranění. V kombinaci s levandulí a kokosovým olejem používáme na odstranění vrásek a ošetření pleti.

Popraskaná pleť

Esenciální olej z myrhy používali k ošetření popraskané pleti už starý Egypťané. Dnes myrhu obsahuje množství krémů a různé druhy pleťové kosmetiky.

Na co si dát pozor? Zejména v těhotenství pozor…

Nedoporučuje se užívat během těhotenství a při problémech s krevním tlakem. Myrha podporuje kontrakce a tak se využívá v posledním měsíci při vyvolání porodu. Užívání v počátečních stádiích by podle některých studií mohlo způsobit potrat.

Všeho moc škodí a proto si dejte pozor na nežádoucí účinky:

  • Průjmy při nadměrném užívání
  • Vyvolávání menstruace (nebezpečné pro těhotné ženy)
  • Snižování krevního tlaku

Léčebné účinky myrhy

Dále jsou zkoumány její léčebné účinky, které dokáží citelně snižovat hranici bolestivosti. Pryskyřice z myrhy je využívána v přírodní kosmetice – stala se součástí mnoha olejů, pleťových vod, zubních past i parfémů. Myrha je také součástí mnoha mastí, které účinně bojují s odřeninami a jinými kožními chorobami. Dokonce i Hippokrates byl obeznámen s účinky myrhy, která působila jako prostředek proti oparům a proti infekcím očí a úst. Myrha je využívána i v aromaterapii, kdy zmírňuje duševní napětí a bojuje proti melancholii.

Prevencí proti paradentóze

Myrhová silice je také dobrou prevencí proti paradentóze, proto se stává i součástí ústních vod a zubních past. Myrhová silice je nepostradatelné pro své protizánětlivé, protiplísňové a antiseptické účinky. Také má schopnost odstraňovat zápach z úst a dezinfikovat ústní dutinu.

Byla využívána na náboženské rituály

Myrha je dokonce spojena s náboženskou symbolikou, kdy se používala mnoha způsoby, ale především jako mast, která konejšila bolest. Biblický text se také zmiňuje, že byla použita jako utišující prostředek pro ošetření Kristova těla. Myrha bývá také součástí kadidla, které obsahuje směs vonných dřevin, pryskyřic, semínek, kořenů i sušených květů. Kadidlo je od nepaměti součástí obřadů. Směs látek, které se pálí v kadidelnici navozuje i skrze čichové buňky slavnostní pocity. Také myrha patří mezi vonné látky, které působí i po psychické stránce.

Sponzorováno

A co vy? Znáte myrhu a používáte ji? Budeme moc rádi za komentáře.

Myrha – co si o ní ještě přečíst?

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva