Sponzorováno

Alternativní léčebné terapie – přímá cesta ke zdraví 4.53/5 (17)

Alternativní léčebné terapieBěhem celého vývoje lidstva vznikaly a stále vznikají různé techniky, které pomáhají člověku najít opět ztracenou vnitřní rovnováhu. Dnes se mnohé tyto techniky / terapie nazývají alternativními terapiemi. Patří sem například tradiční čínská medicína, ajurvéda, akupunktura, homeopatie, Bachova květová terapie, aromaterapie, meditace, bylinářství, jóga, reflexní terapie, osteopatie, masáže … Neváhejte a něco si o nich v tomto článku přečtěte.

Nejčastější používané alternativní terapie

Akupunktura

Akupunktura vychází z tradiční čínské medicíny. Podstatou akupunktury je působení na určitá místa na povrchu těla, a tím vyvolání reakce organismu. Současně se může působit na několik akupunkturních bodů. Mnohé akupunkturní body se nacházejí na meridiánech (energetických drahách těla). Na tyto body se působí pomocí akupunkturních jehel.

Akupresura

Akupresura je alternativní manuální technika, která také vychází z tradiční čínské medicíny. Přímým tlakem prstů rukou se působí na akupunkturní (akupresurní) body na těle. Pokud se tlak prstů spojuje s různými pohyby nad akupunkturními body nebo meridiány (energetickými drahami), jde již o tradiční čínskou masáž zvanou Tuina.

Aromaterapie

Aromaterapie doslovně znamená léčení prostřednictvím vůní. Je to velmi oblíbená alternativní terapie s dlouhou historií, která je jedním z odvětví fytoterapie. Každá kapka esenciálního oleje koncentruje velké množství účinných látek, které se do krevního oběhu člověka dostávají dvěma způsoby, buď inhalací přes dýchací ústrojí, nebo přes pokožku prostřednictvím masáže nebo koupele.

Fytoterapie

Fytoterapie, čili bylinná terapie, patří k nejstarším a nejúčinnějším způsobům léčby. Dosud bylo prozkoumáno mnoho léčivých rostlin, ale stále neexistuje konečný přehled obsahových látek dokonce i těch bylin, které se používají od nepaměti. Mnoho bylin má však chemické obranné mechanismy vůči predátorům, které mohou mít nepříznivý účinek na člověka, nebo nežádoucí vedlejší účinky, podobně jako farmaceutické produkty, případně nepříznivé interakce v kombinaci s jinými léčivy.

Sponzorováno

Homeopatie

Homeopatika nepotlačují příznaky, ale stimulují vyléčení povzbuzením imunitního systému. V klasické homeopatii probíhá vyšetření formou podrobného rozhovoru se zaměřením na pocity a reakce klienta. Vhodné homeopatikum se vybírá podle celkového obrazu klienta, který se porovná s obrazy (popisy) všech homeopatických léků a vybere se ten nejpodobnější lék.

Chiropraktika

Chiropraktika patří mezi nejstarší manipulační techniky, které umožňují napravení páteře, kloubů, tuhá kostních spojení a svalů zároveň. Hlavním cílem je odstranění bolesti pohybově-opěrného systému těla a kvalitativní zlepšení jeho ohebnosti. Působením této manipulačními-mobilizační terapie se navrací pohybově-opěrný systém těla do správného postavení. Tato technika podporuje i samoléčící schopnost organismu díky propojení páteře s jednotlivými tělesnými funkcemi.

Masáže

Cílem masáže je odstranění únavy, uvolnění svalů, zmírnění bolesti a napětí, zlepšení peristaltiky střev, zvýšení prokrvení a podpora regeneračních schopností těla. Prostřednictvím uvolnění se často prohloubí i dýchání. Rozlišujeme masáže celého těla nebo jeho konkrétní části.

Moxování

Moxování vychází z filozofie tradiční čínské medicíny a patří z pohledu klienta k nejpříjemnějším terapeutickým metodám. Je jednoduše aplikovatelné i pro laiky a zcela bezbolestné. Jde v podstatě o přehřívání akupunkturních bodů nebo některých míst na těle moxovacími doutníky, horkou jehlou apod. Moxa je sušený list byliny artemisie vulgaris (pelyněk černobýl). Vůně hořící moxy u většiny lidí navozuje pocit uvolnění. Pelyněk černobýl má pověst bylinky, která chrání před zlem a často se přidává jako náplň do bylinkových polštářů.

Osteopatie

Osteopatie je celostní manuální metoda léčby, která se snaží o obnovení a harmonizaci struktury a funkce podpůrných tkání, vnitřních orgánů, nervového systému a tekutin v lidském organismu. Její hlavní podstatou je holistický (celostní) pohled na člověka a jeho zdraví. Aby lidské tělo fungovalo správně, musí mít bezvadný svalově-kosterní systém. A to je právě ta oblast, na kterou se osteopatie specializuje. Pomocí manuálních technik odstraňuje nežádoucí blokády, svalové napětí a zlepšuje mobilitu kloubů a tkání.

Reflexní terapie

Reflexní terapie (reflexologie) je více než tisíc let stará asijská masáž, která je považována za jednu z nejúčinnějších metod alternativní medicíny a samoléčby. Podobně jako ostatní alternativní terapie je založena na holistických principech a na předpokladu, že na koncích těla (chodidla a ruce) se nacházejí nervová zakončení, která mají vztah k vnitřním orgánům. Podle reflexologie mají všechny orgány nebo části těla na chodidlech své reflexní místo (reflexní plošku). Kromě chodidel můžeme reflexní plošky najít např. i na rukou, uchu apod.

VIDEO: Léčba rakoviny zevnitř (s titulky)

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva