Sponzorováno

Masáž tuina (Tui na) – účinky na zdraví + jak se provádí 4.79/5 (14)

 • Tui Na, neboli tuina, je terapeutická forma masáže - v Číně se používá již více než 5000 let.
 • Tui na je definovaná jako starodávné léčitelské umění prstů a síly - získává si značnou pozornost pro svou bezpečnou a účinnou léčbu široké škály stavů.
 • Masážní terapie Tui na se používá u lidí všech věkových kategorií, od dětí až po seniory.
 • Tato doplňková a alternativní čínská medicína využívá techniky rytmické komprese podél různých energetických kanálů těla k nastolení harmonického toku qi celým tělem a jeho návratu do rovnováhy.
 • Působením tlaku na meridiány, akupunkturní body a skupiny svalů a nervů odstraňuje Tui na blokády a hluboce pracuje s pozitivní energií těla.
 • Tui na využívá různé ruční techniky v kombinaci s akupunkturou a dalšími manipulačními technikami. Pro posílení procesu hojení může lékař doporučit použití čínských bylin. Mnohé z technik používaných při této masáži se podobají technikám západní masáže, jako je klouzání, hnětení, tření, vibrace, poklepávání, tření, tahání, válení, lisování a třesení.
 • Při masáži tui na se svaly a šlachy masírují pomocí rukou a akupresurní technikou se přímo ovlivňuje tok čchi v různých akupresurních bodech těla, čímž se usnadňuje proces hojení. Odstraňuje blokády a udržuje energii v pohybu meridiány i svaly.

Hlavním terapeutickým cílem masáže tuina je odstranění energetických bloků, které způsobují stagnaci čchi.

Hlavním terapeutickým cílem masáže tuina je odstranění energetických bloků, které způsobují stagnaci čchi.

Tuina nebo tui-na masáž pochází ze staré Číny a je považována za nejstarší systém práce s tělem. Je to jedna ze čtyř hlavních větví tradiční čínské medicíny spolu s akupunkturou, qi gong a čínskou bylinnou medicínou.

Vychází z teorie, že nerovnováha qi, která je vitální životní silou nebo energií těla, může způsobit blokády nebo nerovnováhu, která vede k příznakům, jako je bolest a nemoc. Masáž Tuina stimuluje tok čchi k podpoře rovnováhy a harmonie v těle pomocí mnoha stejných principů akupunktury.

Je tedy podobná akupunktuře ve způsobu, jakým se zaměřuje na konkrétní akupunkturní body, ale terapeuti spíše používají prsty místo jehel ke stimulaci těchto bodů. Masáž Tuina se často používá v kombinaci s akupunkturou.

Jak masáž tuina funguje?

Filozofie a principy masáže tuina jsou založeny na tradiční čínské medicíně, která se zaměřuje na emocionální a fyzické složky pohody člověka, stejně jako na aspekty, jako je klima, vztahy a strava.

Základní filozofií masáže tuina je, že skutečného zdraví je dosaženo, když člověk nalezne harmonii a rovnováhu uvnitř sebe a svého okolí.

Cílem masáže tuina je vytvořit harmonii jin a jang těla tím, že se zbavíte blokád a poruch, které se projevují jako nemoci, zdravotní problémy, bolesti a emocionální problémy.

Podobně jako akupunktura, masáž tuina využívá stejné energetické meridiány a akupunkturní body k vyvážení qi a krve ve vašem těle, což vede k lepšímu zdraví. Nesprávně proudící Qi může způsobit blokády, jako je špatný krevní oběh v postižené oblasti.

Hlavním terapeutickým cílem masáže tuina je odstranění energetických bloků, které způsobují stagnaci čchi.

Technika masáže tuina

Během sezení používají terapeuti oscilační a tlakové techniky, které se liší silou a rychlostí. Masáž Tuina může být prováděna jako silnější hloubková masáž nebo jako jemnější, energetická léčba. Některé techniky jsou více jinové, což je jemnější, pasivní a meditativní. Jangový přístup je aktivnější, dynamičtější a tělesnější a vytváří intenzivnější pocity stimulací hlubokých blokád a uzlů.

Terapeut masíruje svaly a šlachy a používá manipulační techniky. Pasivní pohyby kloubů se používají k obnovení funkce svalů a kloubů.

V závislosti na vašem terapeutovi a na vašich konkrétních potřebách budou při sezení použity různé techniky. Pro posílení účinků léčby se používají bylinné obklady nebo zábaly, pleťové vody a masti.

Masáž Tuina využívá masážní techniky, jako je akupresura, myofasciální uvolnění a reflexologie. Někdy se také používají techniky, které jsou společné pro osteopatii a chiropraxi, jako je strečink a mobilizace kloubů.

Při masáži tuina se používá osm základních technik:

 1. palpace (mo)
 2. znovupřipojení (jie)
 3. protichůdnost (duan)
 4. zvedání (ti)
 5. tisknutí (an)
 6. hnětení (mo)
 7. tlačení (tui)
 8. držení (na)

Mezi další techniky patří:

 • Válcování. To se používá pro zranění, jako jsou podvrtnutí a natažení.
 • Technika jedním prstem. Jedná se o stimulaci akupresurních bodů jedním prstem.
 • Nei gung. Jedná se o techniku ​​manipulace celého těla.

Co masáž Tuina může léčit?

Masáž Tuina lze použít k léčbě specifických zdravotních problémů nebo oblastí v těle. Vzhledem k tomu, že masáž tuina je považována za alternativní léčbu, je nezbytné, abyste si promluvili se svým lékařem, než ji použijete k léčbě jakéhokoli zdravotního stavu.

Masáž Tuina lze použít k léčbě bolesti a nemoci nebo k udržení dobrého zdraví. Tato technika je účinná při snižování stresu, podporuje relaxaci a prohlubuje spánek. Často se používá u stavů a zranění souvisejících s pohybovým a nervovým systémem.

Zde jsou některé zdravotní problémy, které může masáž tuina léčit:

 • bolesti krku a zad
 • muskuloskeletálních poruch
 • premenstruační syndrom
 • únava a nespavost
 • karpální tunel
 • bolesti hlavy
 • artritida
 • osteoporóza
 • stres
 • trávicí stavy
 • respirační stavy

Výhody Tuina masáže

Zatímco některé výzkumy jsou předběžné a pokračují, existuje spousta důkazů, které podporují účinnost masáže tuina při léčbě zdravotních stavů. Podívejme se, co některé studie říkají o výhodách této masáže.

Sponzorováno

1. Zvyšuje krevní oběh

Jedním z hlavních záměrů masáže tuina je podpořit krevní oběh stimulací toku energie v těle.

Malá studie z roku 2015 ukazuje, že manipulace yi zhi chan tuina na akupunktním bodu BL 56 je účinná při zlepšování krevního oběhu. V této studii bylo zjištěno, že masáž s použitím střední síly po dobu 10 minut je účinnější než ošetření s použitím lehké nebo těžké síly po kratší dobu.

K rozšíření těchto zjištění jsou zapotřebí větší studie.

2. Snižuje bolesti krku

Masáž Tuina zmírňuje bolesti šíje a s tím spojené napětí, napětí a podráždění.

Studie z roku 2018 dospěla k závěru, že masáž tuina je nákladově efektivní možností pro snížení bolesti u lidí s chronickou bolestí krku. Lidé, kteří podstoupili 6 masáží tuina během tří týdnů, měli menší intenzitu bolesti krku více než lidé, kteří žádnou takovou léčbu neměli.

Je však opět nezbytný další výzkum, který srovnává tuinu s jinými způsoby léčby.

3. Zmírňuje bolesti v kříži

Masáž Tuina může zmírnit bolesti dolní části zad, zejména pokud je léčba spojena se cvičením.

Výzkumníci ve studii z roku 2016 zjistili, že masáž tuina byla účinnější, když byla kombinována s cvičením stability jádra u lidí s bolestmi dolní části zad.

Lidé, kteří prováděli samotnou masáž tuina, měli vyšší míru bolesti zad ve srovnání s lidmi, kteří do své léčby začlenili i kvalitní cvičení.

4. Léčí deprese

Zaměření na léčení celého těla je pro lidi s depresí zásadní, protože příčiny mohou být fyzické i emocionální.

Studie z roku 2021 dospěla k závěru, že masáž tuina má terapeutický účinek na depresi. Ukázalo se, že je výrazně účinnější při snižování deprese než konvenční léčba. K potvrzení těchto zjištění je zapotřebí více kvalitních studií.

5. Podporuje zdravou laktaci

Masáž Tuina se používá k povzbuzení poporodní laktace.

Výsledky studie z roku 2012 ukázaly, že tuina masáž na prsou zvýšila množství laktace ve srovnání s ženami, které dostávaly pouze konvenční léčbu.

Přestože mezi skupinami nebyl nalezen žádný významný rozdíl, pokud jde o oddálení poklesu hladiny prolaktinu, vědci se domnívají, že masáž tuina by mohla mít v této oblasti pozitivní účinek. Mohlo by to pomoci novopečeným matkám produkovat větší množství mléka rychleji.

6. Léčí artrózu

Terapeutické výhody masáže tuina se rozšiřují na zmírnění příznaků osteoartrózy.

Podle malé studie z roku 2011 zlepšuje svalové napětí flexorů a extenzorů u lidí s osteoartrózou kolena. Pacienti dostávali léčbu třikrát týdně po dobu devíti měsíců. Pacienti pak zaznamenali zlepšení bolesti, ztuhlosti a funkce.

7. Usnadňuje syndrom karpálního tunelu

Podle této studie z roku 2010 může masáž tuina zmírnit příznaky syndromu karpálního tunelu.

Lidé se syndromem karpálního tunelu, kteří podstoupili akupunkturu teplou jehlou kromě masáže tuina, vykazovali výrazně větší zlepšení než lidé, kteří byli léčeni hormonální blokovou terapií a léky.

8. Léčí onemocnění pohybového aparátu

Masáž Tuina se často používá ke zlepšení funkce a snížení bolesti postihující klouby, kosti a svaly.

Několik studií poukazuje na účinnost masáže tuina při léčbě muskuloskeletálních poruch. Ukázalo se, že tato technika je účinná při zmírňování bolesti, zejména ve srovnání s léky a fyzikálními terapiemi. K rozšíření těchto zjištění je zapotřebí další výzkum.

9. Prospívá problémům s nohou při cukrovce

Masáž Tuina může být prospěšná pro lidi s cukrovkou, kteří mají problémy s nohami.

Studie zjistily, že masáž tuina kombinovaná s koupelí nohou podle čínské medicíny byla terapeuticky prospěšná pro lidi s diabetickou nohou v raném stádiu. Lidé, kteří kromě klasické medicíny podstoupili masáž tuina a koupel nohou, vykazovali výrazné zlepšení ve srovnání s lidmi, kteří podstupovali pouze konvenční medicínu.

10. Zlepšuje kvalitu života pacientů s rakovinou

Masáž Tuina je dobrou možností pro lidi s rakovinou, kteří chtějí zvládnout symptomy související s nemocí a její konvenční léčbou. Studie hodnotily účinek masáže tuina na zlepšení symptomů a kvality života lidí s rakovinou. Ačkoli se masáž tuina ukazuje jako slibná terapie k léčbě lidí s rakovinou, je zapotřebí hlubšího výzkumu, protože mnoho studií mělo omezení.

Vedlejší účinky masáže

Masáž Tuina je bezpečná léčba a je obecně dobře snášena. Pamatujte však, že se nejedná o jemnou nebo relaxační masáž a během sezení nebo po něm můžete pociťovat určité nepohodlí. Jsou možné i mírné modřiny.

Nedoporučuje se lidem, kteří mají zlomeniny nebo jsou náchylní ke zlomeninám, zánětům žil nebo jakémukoli typu otevřené rány. Také se nedoporučuje lidem s předchozími chronickými problémy se zády, jako je ankylozující spondylitida.

Masáž Tuina – Sečteno a podtrženo

Masáž Tuina je léčebná technika, která nabízí řadu výhod.

Stejně jako u mnoha léčebných metod, masáž tuina funguje dobře v kombinaci s jinými přírodními léčbami a zdravým životním stylem. Váš lékař vám může doporučit, abyste si sami prováděli vlastní masáž, protahování a cvičení, abyste zvýšili přínos každého jeho ošetření.

VIDEO: Takto může vypadat masáž Tui na

Sponzorováno

Zdroje článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva