Bachova květová terapie: Tajemná energie květových esencí dokáže zharmonizovat tělo, mysl i duši 4.78/5 (18)

Bachova květová terapie: Tajemná energie květových esencí dokáže zharmonizovat tělo, mysl i dušiBachova květová terapie je jednoduchá a zároveň velmi účinná alternativní terapie na navrácení nebo udržení zdraví, která léčí různé negativní stavy mysli a negativní emoce. Objevil ji anglický lékař, homeopat a bakteriolog Dr. Edward Bach a vychází z přesvědčení, že fyzické onemocnění jsou výsledkem emocionální nerovnováhy. Bachovy květové esence pomáhají v případech, kdy se člověk neumí zbavit stresu, únavy, nejistoty, strachu, když ho trápí náhlé změny nálad, smutek, přecitlivělost, nebo když prožívá těžké životní období. V terapii se využívá 38 originálních esencí, vyrobených ze stromů, nejedovatých divoce rostoucích rostlin a vody z léčivých pramenů. Každá z těchto esencí se zaměřuje na něco jiného. Individuální vybraná kombinace léčivých esencí má za cíl harmonizovat negativní pocity a nastolit ztracenou rovnováhu, čili zdraví.

Bachova zásada: „Léčitel je v nás!“

Proto se Bachova květová terapie často používá jako samoléčba. Proces harmonizace vlastně začíná již v momentě, když si člověk uvědomí, že má nějaký problém a rozhodne se s ním něco udělat. Důležité je přesné rozpoznání emoce nebo negativního psychického stavu, což není až tak jednoduché, proto mnozí vyhledávají zkušené terapeuty.

Dalším krokem je přiřazení esencí k záporným emocím a psychickým stavům. Esencí by mělo být maximálně sedm. Z každé vybrané esence se do užívací lahvičky o objemu 30ml dají dvě kapky a lahvička se doplní nesycenou vodou. Z takto namíchaného roztoku je třeba užívat čtyřikrát denně čtyři kapky. V případě nutnosti je možné esence kápnout neředěné přímo pod jazyk nebo potírat rty, spánky či vnitřní strany zápěstí.

Délka užívání Bachových květových esencí

Bachové květové esence se užívají individuálně. Při krátkodobých problémech stačí většinou jedna užívací lahvička, při dlouhodobějších chronických stavech většinou více lahviček. Zlepšení stavu nepřichází bezprostředně po první aplikaci, je nutné počkat pár dní, možná i týden. Je dokonce možné, že na začátku léčby se příznaky na krátkou dobu zhorší, podobně jako při homeopatické léčbě.

Negativní stavy mysli – rozdělení

Dr. Bach rozdělil negativní stavy mysli do sedmi základních skupin:

 • strach
 • nejistota
 • nedostatek zájmu o přítomnost
 • snadné podléhání cizím názorům a vlivům
 • osamělost
 • přílišná péče o blaho druhých
 • zoufalství a beznaděj

V každé skupině se pak podrobněji popisují jednotlivé stavy. Například ve skupině strachu se rozlišuje pět esencí podle toho, o jaký druh strachu se jedná. Mnohdy si ve svém životě ani neuvědomujeme, že emoci strachu prožíváme vedle každodenních povinností. Mezi příčinami strachu se skrývají pocity: nechán v úzkých, neposlouchá, zatrpklý, zklamaný, ohrožen, přehlížen, vylekaný, nevítaný a podobně. Tyto pocity mohou v nás i v podvědomí vyvolat strach i ze vzpomínky na určitou životní zkušenost. A právě v takovém momentě nám je nápomocná Bachova květová terapie.

Strach vyvolaný vědomím

V některých případech může být strach vyvolaný vědomím, když se zlobíme, že jsme celkově přetížení z povinností. Vzniká strach z toho, že nestíháme termíny. V takovém případě je vhodná kombinace Bachových esencí na změnu emoce strachu i hněvu. Kombinované směsi na specifické problémy se většinou neprodávají, protože různí jedinci, kteří čelí stejné situaci, mohou potřebovat různé esence podle toho, jakou mají povahu a jakým způsobem reagují.

Krizová esence (Rescue Remedy)

Nicméně existuje jedna kombinovaná esence, tzv. Krizová esence (Rescue Remedy), která se používá na emoce, které se obvykle vyskytují v krizových a akutních situacích. Přestože je síla kapek úžasná, nejsou všelékem. V případě zlomenin, zápalu plic atd. nemá smysl hledat pomoc v květech.

Bachovy květové esence zabírají nejlépe při: nervozitě, úzkosti, napětí, stresu, depresi, nespavosti, trémě, nedostatku sebedůvěry, nejistotě, strachu, šoku, úrazech, přepracovaní, únavě, smutku, hněvu, žárlivosti, životních změnách (těhotenství, klimakterium, rozvod, změna práce), zablokované tvořivosti, pocitech stagnace v životě, ztrátě motivace apod. Zvlášť dobře dokážou odblokovat traumata, energetické bloky a šoky. Účinkují dobře i na děti neklidné, agresivní, žárlivé, ustrašené, nesamostatné, tyranské a smutné. Bachovy esence je možné koupit ve vybraných lékárnách, v obchodech se zdravou výživou, u terapeutů nebo přes internet. Květiny v sobě neukrývají jen křehkou krásu a příjemnou vůni, ale i obrovskou léčivou sílu.

Podstatu léčby květovými esencemi popsal Dr. Bach v knížce „Uzdrav se – objasnění a léčba pravé příčiny nemocí, 1931“

Duše podle něj představují nepřemožitelné a nesmrtelné božské jiskry a jsou našimi skutečnými, tedy vyššími „já“. Tato duše nebo vyšší já vždy ví, jaké podmínky jsou nutné k zdokonalení lidské povahy. Když jsou duše člověka a jeho osobnost v harmonii, je to ten nejlepší předpoklad k tomu, aby byl vcelku zdravý a podle možnosti šťastný. Když však osobnost ztrácí, nebo zcela ztratí spojení s duší, přestává poslouchat její hlas a následovat její vedení, tehdy vzniká půda pro choroby a trvalejší a silnější pocity nespokojenosti a neštěstí. Toto je tedy vlastní příčina nemocí. Ani nemoci samotné však Bach nevnímal negativně. Podle něj jsou pro člověka v podstatě dobrodiním v tom smyslu, že nutí osobnost poddat se božské vůli duše.

Ve znovuspojení se svou duší pomohou specifické léčivé účinky esencí z divokých rostlin

Životní síla nebo duševní kvalita či vlnová délka každé z těchto rostlinek se dá přenést do vody a pak na lidi. Duševní kvalita rostliny má jistou afinitu ke kvalitě lidské duše a každá rostlinná duševní kvalita harmonizuje svůj lidský protějšek s jeho vlastní duší, tedy vyšším já. Takto lze pozitivně přeměňovat a zpracovávat subtilní emocionální stavy bytí jako je deprese, úzkost, podrážděnost, intolerance, nedostatek důvěry, nenávist nebo egoismus. A v průběhu delšího procesu léčby následně léčit i tělo.

Duše jako božská jiskra nás vede ke smyslu našeho života

Pokud svým egem (osobností, vůlí) neustále zpochybňujeme její „vedoucí úlohu“ nebo ubližujeme druhým či sobě, narušuje to naše vrozené ctnosti jako je odvaha, láska, klid mysli, pokora, síla a pochopení a přeměňuje je na strach, nerozhodnost, depresi, netrpělivost, krutost, nenávist či vlastnické sklony. Tento proces vyvolává nemoc, která má původ v duchovní oblasti. A proto i léčbu či lék třeba hledat v této oblasti.

TIP: Čínská bylinná terapie

VIDEO: Bachovy květy

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva