Sponzorováno

TLC dieta – upraví vám cholesterol a umí i mnohem více… 4.7/5 (10)

TLC dieta - upraví vám cholesterolUž dlouho bojujete s kily? Vyzkoušejte stravování, díky kterému si vylepšíte křivky a upravíte hladinu cholesterolu. Zkuste tzv. TLC dietu.

Popularita diety TLC začala stoupat loni. Američtí odborníci ji vyhodnotili jako druhý nejlepší stravovací systém po dietě DASH. Zkratka TLC znamená Therapeutic Lifestyle Changes, což lze volně přeložit jako léčivé změny životního stylu. Podmínkou úspěchu jsou znalosti – naučíte se rozeznat zdravé a nezdravé tuky i cukry. Původním cílem TLC je snížení hladiny špatného LDL cholesterolu. Přitom zhubnete.

 

Základní pravidla TLC diety

5x maso

Zejména rybí, drůbeží, libové hovězí. Můžete si připravit až pět porcí denně, nemělo by však překročit hmotnost 140 gramů za den. Záleží jen na vás, jak si je rozdělíte.

2x nízkotučné mléčné výrobkyo

Mléko, sýry, bílé jogurty, tvaroh. Jednu porci si můžete dopřát dvakrát do dne. Za jednu porci se počítá šálek mléka, jeden jogurt nebo 30 g sýra.

2x vejce

Za týden si můžete dát dvě celá vejce. Bílky jsou neomezené.

1x luštěniny

Jednou denně si můžete připravit půl šálku luštěnin. Ideální je, když jimi nahradíte porci masa. Pokud nejste těhotná nebo nemáte dnu!

4x ovoce

Čtyřikrát do dne si schrúmte jablko, meruňku, banán, meloun, hrozny, švestku, pomeranč … jakékoliv ovoce.

6x zelenina

Šest porcí libovolné zeleniny, vařte, parte, pečte, grilujte.

5x celozrnné výrobky

Pečivo, těstoviny, rýži, cereálie si můžete dát pětkrát za den. Za jednu porci se počítá krajíc chleba nebo půl šálku rýže či těstovin, případně 30 g cereálií.

ZVOLTE SPRÁVNĚ TUKY

Jídelníček upravte tak, aby v něm podíl tuků tvořil pětadvacet až třicet procent. Sáhněte převážně po nenasycených, zdravějších rostlinných tucích. Vyhněte se nasyceným živočišným tukům, zejména mastnému masu, salámy, smaženým jídlům, tučným mléčným výrobkům. Rozeznávajte i jednoduché a složené cukry. Organismus má větší užitek ze složených, které se nacházejí v celozrnném pečivu, ovoci, ale i v některých druzích zeleniny, např. v květáku či v mrkvi.

Sponzorováno

Vzorové menu TLC diety

Nevýhodou je počítání kalorií. Pestřejší menu si podle hlavních zásad musíte sestavit sami. Nebuďte jako ti, kteří jsou na to líní a i proto tlustí.

1. den

snídaně
Připravte si půl šálku ovesné kaše, ochuťte ji lžičkou hnědého cukru a nakrájejte banán. Zapijte šálkem mléka.

oběd
Rozřízněte celozrnné pečivo, natřete lžičkou jogurtové pomazánky. Poklademe na ni asi 25 gramů krůtí šunky. Servírujte s hlávkovým salátem, rajčetem a mrkví.

večeře
Na lžičce oleje osmažte 40 gramů lososa, uvařte šálek brokolice rozebraný na kousky a šálek naturální rýže. Smíchejte a servírujte se salátem, který připravíte z jedné rajčata, okurky poloviny az poloviny menší hlávky salátu. Pokapejte libovolným panenským olejem.

2. den

snídaně
Bílý nízkotučný jogurt smíchejte se skořicí as libovolným bobulovým ovocem. Zapijte šálkem mléka nebo čaje.

oběd
Připravte si salát ze 40 gramů tuňáka, rajčata, hlávkového salátu a 30 gramů sýra. Servírujte s celozrnným pečivem. Pokud jste hladoví, můžete si dát talíř zeleninové polévky. Musí jít o vývar bez jíšky nebo bez zavářku. Polévku dochuťte libovolným kořením.

večeře
Na lžičce oleje opečte asi 30 gramů nakrájených krůtích prsou, po chvilce přidejte šálek zelených fazolek. Pak uvařte půl šálku naturální rýže a servírujte s masem.

3. den

snídaně
Smíchejte 30 gramů cereálií se sklenicí mléka, přidejte lžíci rozinek a nakrájené jablko.

oběd
Na lžičce oleje opečte 50 gramů libového hovězího masa. Po chvíli ho opepřete. Nechte vychladnout a servírujte s celozrnným pečivem a se salátem. Připravte si ho z papriky, rajčata a ledového salátu.

večeře
Uvařte půl šálku celozrnných těstovin. Na lžičce oleje osmažte menší cibuli. Potom přidejte dvě nakrájená rajčata a pět oliv. Po chvíli přimíchejte těstoviny.

Sponzorováno

Svačinka
Můžete si dát bílý nízkotučný jogurt, případně tvaroh, který dochutíte semínky, ořechy, sušenými rozinkami. Můžete zvolit i libovolné ovoce. Vyhýbejte se klasickým keksů a sladkostem. Pokud nepoužíváte při přípravě hlavního menu sýr, můžete si na něm pochutnat i na svačinu či na svačinu.

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva