Sponzorováno

Syndrom počítačového vidění – neblahý vliv dlouhodobé práce s počítačem na váš zrak 4.91/5 (11)

Nepracujete (nehrajete) na počítači opravdu už trochu moc?

Nepracujete (nehrajete) na počítači opravdu už trochu moc?

V dnešní době je celkem běžné, že u počítače trávíme značnou část dne, někdo klidně celou pracovní dobu a i čas, po který pobývá doma. Sezení před počítačovou obrazovkou však poznamenává nejen naše držení těla nebo celkovou pohyblivost, ale v nemalém měřítku ovlivňuje i náš zrak. Hovoří se o syndromu počítačového vidění (CVS – Computer Vision Syndrome) nebo syndromu z opakovaného přetížení. Jaké jsou jeho příznaky a jak mu lze předejít?

Stejně jako u jiných činností, dnešní svět nám mnohdy přináší výzvy, pro něž nebylo naše tělo záměrně stvořeno. Jednou z nich může být každodenní a velmi dlouhodobý pohled na počítačový monitor. Lidský zrak nebyl vyvinut za tímto účelem a je nutné brát na něj ohledy ve snaze splnit nároky světa tohoto století.

Specifické je při pohledu na počítačovou obrazovku zejména to, že oči jsou nuceny neustále zaostřovat a rychle se pohybovat ve zcela různých směrech. Možná jste si již sami na sobě vyzkoušeli, že čtení textu na počítači je pro vás mnohem náročnější, než pokud čtete z knihy.

Obvyklé příznaky syndromu počítačového vidění

Jako nejčastější příznak lze vnímat podrážděnost očí projevující se jejich slzením a pálením. Následkem jejich výrazné únavy se může objevit dvojité nebo rozmazané vidění, potíže se zaostřením. Tyto příznaky bývají obvykle krátkodobé, po odpočinutí očí a změnění aktivity brzy vymizí. Následkem však nemusí být „jen“ potíže se zrakem, ale též bolesti hlavy nebo bolesti krční páteře.

Příčiny přetížení očí

Syndrom vzniká v důsledku dlouhodobého sledování monitoru počítače. Jsou však zde i další prvky, které mohou stav našeho zraku výrazně zhoršit. Velmi namáhavé je, pokud je monitor umístěn v nevhodné výšce, vzdálenosti či na něj dopadá světlo a naše oči musí být dále namáhány, aby mohly obraz pořádně rozeznat. Problematické může být též, pokud člověk již trpí nějakou vadou zraku a nesnaží se o její korekci (např. nošením brýlí či kontaktních čoček).

TIP: Jak si nezkazit zrak? Máme pro vás několik tipů

Sponzorováno

Vhodná prevence syndromu počítačového vidění

Samozřejmě, bylo by velmi snadné říci, že nejvhodnější prevencí je omezení doby strávené prací na počítači. Ano, je to opravdu nejsnazší a nejlogičtější doporučení, avšak ne vždy je možné jej dodržet. Pokud již máte profesi, v níž se dlouhodobé práci s počítačem nevyhnete, snažte se alespoň svým čím co nejvíce ulevit. Rozvrhněte si pracovní prostředí tak, aby byly vaše oči co nejméně namáhané.

1. Zajistěte si co možná nejlepší prostředí

Obrazovka počítače by měla být umístěna ve vzdálenosti zhruba 50 – 70 cm od očí. Vhodné je přiměřené nastavení jasu a kontrastu monitoru. Dbejte na vhodné osvětlení místnosti, v níž pracujete. Zatěžující může být použití silných stropních či stolních svítidel. Nevhodné je též umístění obrazovky proti oknu, kterým na ni dopadá světlo. Existují i stínítka, která minimalizují množství světla dopadajícího na monitor.

2. Dělejte si přestávky

Velmi prospěšné jsou přestávky v práci na počítači. Stačí namířit svůj zrak jiným směrem, rozhlédnout se do různých koutů a procvičit tak okohybné svaly. Říká se tomu oční gymnastika (nebo také oční jóga). Toto proveďte zhruba jednou za 30 minut. Pokud u sebe pociťujete suchost očí, může pomoci preventivní užívání očních kapek.

3. Pečujte o svůj zrak

Při syndromu počítačového vidění je důležité i to, jak celkově pečujete o zdraví vašeho zraku. Průběh syndromu zhoršují nekorigované oční vady, a proto je nutné nechat si zrak odborně vyšetřit. Lze požadovat i speciálně upravené brýle nebo kontaktní čočky vhodné pro dlouhodobou práci s počítačem.

Syndrom u mladistvých a dětí? Zamyslete se!

Je pochopitelné, pokud se syndrom objeví u člověka, který je nucen ve své profesi každodenně trávit hodiny sezením u počítače. Alarmující jsou však situace, kdy problémy začnou trpět děti a mladiství, kteří tráví u počítače prakticky veškerý svůj volný čas. Zde je kladem velký důraz zejména na přístup rodičů, kteří by se měli pokusit nabídnout dítěti zdravější alternativy trávení volného času.

Co si dále přečíst na toto téma?

VIDEO: O Syndromu počítačového vidění

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva