Sponzorováno

Jak na suché oči? 4.53/5 (15)

Suché oko patří mezi nejčastější oční potíže. Projevuje se podrážděním, zarudnutím, pálením, řezáním, únavou očí, pocitem cizího tělesa v oku.

Suché oko patří mezi nejčastější oční potíže. Projevuje se podrážděním, zarudnutím, pálením, řezáním, únavou očí, pocitem cizího tělesa v oku.

Co jsou to vlastně suché oči?

Suché oči se objevují, když vaše slzné žlázy neprodukují dostatek slz, aby vaše oči zvlhčily. Tento stav může být dost nepříjemný a bolestivý. Problém suchých očí může být způsoben jak medicínskými, tak environmentálními faktory.

Co je syndrom suchého oka?

Syndrom suchého oka je obecný termín používaný k popisu suchých očí způsobených buď nekvalitními slzami nebo sníženou tvorbou slz. Mezi příznaky patří:

 • škrábavý, suchý a bolestivý pocit v obou očích
 • pocit cizího tělesa v očích
 • zarudnutí oka
 • hlen v očích nebo kolem nich
 • citlivost na světlo
 • unavené oči
 • rozmazané vidění

Existuje řada faktorů, které mohou způsobit suché oči. Jsou to nejčastěji tyto:

 • stárnutí
 • některé léky
 • určité zdravotní stavy
 • faktory prostředí
 • kontaktní čočky
 • alergie

Léčba suchých očí

Jak se dají suché oči léčit? Jak si můžete ulevit? Několik možností existuje.

1. Změňte prostředí

Faktory prostředí jsou docela častou příčinou suchých očí. Vyvarujte se cigaretovému kouři a zůstaňte uvnitř, když je větrno. Při jízdě na kole, motocyklu, lyžování nebo jízdě v kabrioletu používejte vhodné brýle k ochraně očí před větrem.

Může být také užitečné pořídit si do domácnosti zvlhčovač vzduchu, který dodá vzduchu vlhkost.

Prostě se zamyslete, co z faktorů okolního prostředí (doma či v práci) může způsobovat problém se suchýma očima, a snažte se to řešit.

2. Doplňte svůj jídelníček o mastné kyseliny

Výzkum naznačuje, že konzumace více omega-3 mastných kyselin může zmírnit příznaky suchých očí. Je známo, že tyto mastné kyseliny snižují zánět v těle. Může pomoci zmírnit suché oči snížením zánětu očí, což umožňuje vyšší produkci slz a vyšší kvalitu slz.

Můžete použít doplňky omega-3 nebo jíst více potravin bohatých na tuto živinu, například:

 • mleté ​​lněné semínko a lněný olej
 • palmový olej
 • sojový olej
 • chia semínka
 • tučné ryby, včetně lososa, tuňáka, sardinek a makrel
 • vlašské ořechy

3. Zkuste kapky nebo masti

Existuje řada produktů pro suché oči, které vám mohou přinést úlevu a nejsou na předpis. Oční kapky nebo umělé slzy vám mohou dočasně ulevit. Pamatujte, že některé oční kapky obsahují konzervační látky. Obvykle se dodávají ve vícedávkových lahvičkách a obsahují konzervační látky, které zabraňují růstu bakterií. Pokud vaše oči špatně reagují na kapky s konzervačními látkami nebo pokud si oční kapky aplikujete více než čtyřikrát denně, měli byste použít kapky bez konzervačních přísad. Kapky bez konzervačních látek se obvykle dodávají v lahvičkách s jednou dávkou.

Masti jsou silnější než kapky a jsou navrženy tak, aby pokryly oční bulvu a poskytly dlouhodobější úlevu od sucha. Během jejich používání však masti mohou poškodit váš zrak. Nejlepší je použít je před spaním a během dne se držet kapek.

4. Umyjte si víčka a řasy

Při mytí obličeje se zaměřte na oční víčka a řasy. K jemnému čištění horních a dolních víček použijte teplou vodu a dětský šampon nebo čisticí prostředek na oční víčka bez konzervačních látek. Zvláštní pozornost je třeba věnovat oblastem s make-upem nebo krémy na obličej, které by se mohly dostat do slzného filmu a potenciálně dráždit oči.

5. Teplé zábaly

Slzy jsou vyrobeny z oleje, vody a hlenu. Vaše oči potřebují všechny tři části, aby zůstaly vlhké a zdravé. Zanícená víčka mohou ucpat mazové žlázy podél okraje víčka a vést k suchému oku.

Chcete-li zmírnit podráždění a uvolnit ucpané oleje, navlhčete čistou žínku teplou vodou, vyždímejte ji a přiložte na zavřené oko alespoň na minutu. Jemně prstem zatlačte na okraj víčka, abyste pomohli vytlačit ucpaný olej. Vlhké teplo pomáhá uvolnit ucpaný maz ve žlázách. Hadřík často vlhčete, aby zůstal teplý. Možná budete potřebovat každý den teplé obklady, které vám pomohou zmírnit zánět, a to i poté, co se vaše oči cítí lépe.

Sponzorováno

6. Mrkejte více

Pohled na obrazovku počítače omezuje počet mrknutí, která uděláme. Zkuste tedy často mrkat, když koukáte do počítače. Postupujte podle pravidla 20/20: zavřete oči každých 20 minut na 20 sekund.

Další jednoduchý trik, jak udržet oči vlhké, když jste u počítače: Nastavte obrazovku pod úroveň očí. Nebudete muset otvírat oči tak široce, což může pomoci zpomalit odpařování slz mezi mrknutími.

7. Myslete na hydrataci

Každá část vašeho těla potřebuje vodu, aby zůstala zdravá, včetně vašich očí. Pitná voda pomáhá udržovat oči správně vlhké. Ale nečekejte, až budete jen tak usrkávat vodu, až když si vzpomenete. Do té doby už můžete být mírně dehydratovaní.

Místo toho se zaměřte na osm až 10 sklenic po celý den. Pokud nemáte rádi čistou vodu, postačí vám jakákoli jiná tekutina, která neobsahuje alkohol ani kofein. Počítají se také potraviny bohaté na vodu – jako jsou okurky a meloun. Ale čistá voda je obecně nejlepší.

Jedním ze způsobů, jak zjistit, zda jste dobře hydratovaní, je kontrola. Pokud je moč bezbarvá nebo hodně světle žlutá, pravděpodobně budete mít dostatek tekutin.

Kdy kvůli suchým očím navštívit lékaře?

Pokud vám tyto léky nepřinesou úlevu nebo pokud si myslíte, že máte vážnější stav způsobující vaše suché oči, je čas navštívit svého lékaře. Zde jsou některé příznaky, které by vás měly vyzvat, abyste zašli k lékaři:

 • zarudnutí a otok
 • bolest přesahující mírné podráždění
 • poranění očí
 • výtok z oka
 • bolesti kloubů, otoky a ztuhlost
 • suchá ústa
 • pokračující sucho v očích i po několika dnech péče

Suché oči jsou obvykle dočasným problémem a pro většinu lidí jsou přirozenou součástí stárnutí. V některých případech je však stav způsoben něčím vážnějším. Zkuste si tedy pomoci doma a v případě potřeby navštivte svého lékaře.

Prevence – jak zabránit suchým očím

Kromě použití očních kapek nebo masti existuje několik jednoduchých způsobů, jak zabránit suchým očím. Jsou to třeba tyto:

Vyhýbejte se místům s velkým pohybem vzduchu

To znamená omezit vystavení dlouhodobému průvanu a vysoušečům vlasů a nosit sluneční brýle, když jste venku ve větrných dnech, abyste chránili oči před vysycháním.

V zimě zapněte zvlhčovač vzduchu

Topení může způsobit vysušení vzduchu ve vašem domě a následně také vysušení očí. Ale použití zvlhčovače může pomoci vzduchu, aby zůstal vlhký. Pokud nemáte zvlhčovač, můžete na svůj radiátor přidat pánev s vodou a přidat takto jednoduše nějakou tu vlhkost do vzduchu v bytě či domě.

Nechte oči odpočinout

Časté čtení, sledování televize a používání počítače mohou vaše oči vysušit, takže je důležité si dělat přestávky, aby vaše oči mohly znovu získat potřebnou vlhkost.

Držte se dál od cigaretového kouře

Cigaretový kouř může dráždit suché oči a zvýšit riziko vzniku suchých očí.

Použijte teplé obklady a poté si umyjte víčka

Přiložení teplého obkladu na oči a poté umytí víček velmi jemným šamponem pomáhá uvolnit olej ve žlázách očních víček, což zlepšuje kvalitu vašich slz. Po dokončení si důkladně vypláchněte mýdlo z očí, aby nedošlo k jejich podráždění.

Vyzkoušejte doplňky omega-3 mastných kyselin

Někteří lidé uvádějí úlevu od suchých oči po přidání omega-3 mastných kyselin do stravy. Ty lze přirozeně najít v potravinách, jako jsou mastné ryby a lněná semínka, ale lze je také zakoupit v tekuté formě nebo ve formě pilulek.

Pijte více vody

Není žádným překvapením, že pitná voda prospívá vašim očím. Voda „maže“ vaše oči, což jim umožňuje vytvářet slzy a dělat všechno ostatní. Zkuste tedy pít více vody. Bez správné hydratace vaše oči nemohou vyčistit nečistoty, pohodlně mrkat nebo dokonce vidět bez namáhání.

Pro správné zdraví očí – a také celkové zdraví – vypijte 8 až 10 sklenic vody denně.

Dbejte na více spánku

Studie provedená Národními instituty zdraví říká, že nedostatek spánku znamená méně slz. To pak samozřejmě způsobí další problémy těm, kteří mají suché oči. Většina dospělých potřebuje sedm až osm hodin spánku v noci.

A co vy? Jak suché oči řešíte vy?

Co si dále přečíst na toto téma?

VIDEO: O suchých očích

Sponzorováno

Zdroj článku a studie na toto téma

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva