Sponzorováno

Cvičení v práci – 10 důvodů proč cvičit v práci 4.93/5 (14)

Cvičení v práciSedavé zaměstnání přetěžuje svaly, klouby i páteř Vašeho těla. Nejen, že má dlouhodobé sezení negativní vliv na celý opěrný a svalový systém člověka, ale také může vést k nežádoucímu nabírání hmotnosti. Abyste těmto nepříjemným důsledkům práce za monitorem počítače zabránili, je vhodné najít si během dne několik minut, kdy trpící tělo protáhnete a svalům i kloubům ulevíte.

Je zřejmé, že nebudete během pracovní doby podnikat dlouhé a náročné aerobní nebo posilovací cvičení, ale na strečink si čas zvládne najít určitě každý.

Zde je 10 důvodů, proč s cvičením začít

1. Ulevíte krční páteři

Při práci na počítači mají lidé mnohokrát tendenci vysouvat bradu dopředu a tím deformují přirozené zakřivení krční páteře. Navíc vlivem stresu svaly v okolí krční páteře i šíjové svaly tuhnou a mohou pak způsobovat bolesti hlavy. Kdykoliv během dne si protáhněte krční páteř i šíjové svaly úklonem do strany k ramenům, pak přitáhněte bradu šikmo k ramenu a nakonec s rovným hřbetem pomocí rukou přibližte bradu k hrudníku.

2. Pomůžete Vašim bedrům

Bedra jsou dalším velmi problematickým místem páteře. Kvůli málo pevným břišním svalům a kroucení se na židli při hledání pohodlné pozice, jsou právě bedra často přetěžovány. Zkuste se proto v sedě na židli na chvíli předklonit ke stehnům a oblast beder prodýchejte nebo se dlaněmi opřete o desku pracovního stolu as výdechem vyhrbte páteř ke stropu. Při procvičování bederní páteře je velmi vhodné střídat sezení na židli se sezením na gymnastickém míči.

3. Rozproudíte lymfatický systém

Vlivem nošení těsných kalhot, dlouhého trávení času na kancelářské židli, ale i častého překládání nohy přes nohu je utlačován lymfatický systém těla. Lymfatické uzliny, které se nacházejí v oblasti třísel, jsou stlačovány a nemají tedy dostatek prostoru pro plnění své funkce. Abyste lymfu v těle rozproudily, postavte se vedle stolu, zanožte jednu nohu a protlačte boky dopředu. Pak nohy vyměňte. Protáhnete stehna, ale hlavně oblast třísel a lymfatických uzlin.

4. Utvoříte prostor pro vnitřní orgány

Kvůli těsné gumě sukně nebo kalhot a zatahování břicha z estetických důvodů trpí během pracovní doby také Vaše vnitřní orgány. Zkuste si proto občas stoupnout a prodýchat tuto oblast tak, že s každým nádechem vystrčil pupek co nejdál před sebe as výdechem ho naopak vtáhnete k páteři. Posílíte hluboké břišní svaly, ale také dopřejete dostatek kyslíku i místa právě vnitřním orgánům, které pak budou pracovat lépe.

Sponzorováno

5. Pročistíte si hlavu

Ať si najdete na cvičení dvě minuty nebo celou půlhodinu, protahováním a cvičením v práci si skvěle psychicky odpočinete. Na chvilku změníte druh činnosti a tím ulevíte Vaší mysli. Uvidíte, že po odcvičení několika protahovacích cviků se Vám bude pracovat lépe, zlepší se soustředění a Vaše práce bude efektivnější. Během cvičení zkuste na pracovní povinnosti nemyslet.

6. Zbavíte se napětí

Když jste v práci stresovaní, můžete si cvičením pomoci od napětí. Pořiďte si posilovací gumové kolečko nebo míček a během práce ho tiskněte. Zapojíte svaly předloktí i zápěstí, takže kromě odbourání stresu také ulevíte zápěstím od jednotvárných pohybů s počítačovou myší, které Vám mohou způsobit zánět karpálního tunelu.

Čtěte: Jak zdravě sedět?

7. Zabráníte otokům

Nohám sezení ani dlouhé stání obecně neprospívá, protože lymfa nemá možnost volného průtoku. Tím pádem mohou vznikat otoky a můžete mít pocit, jako byste měli nohy z olova. Proti otékání pomůže položit si nohy na chvíli nahoru, protáhnout je a kousek se projít. Rozproudíte krev i lymfu a minimalizujete riziko vzniku křečových žil.

8. Přestanete myslet na jídlo

Během práce u počítače av kancelářích vůbec má mnoho lidí stále chuť na něco dobré. Pokud Vám kolegové nabízejí pochutiny nebo saháte do zásuvky po sladkostech, cvičení odvede Vaši pozornost. Protažením svalů si lépe uvědomíte potřeby Vašeho těla a máte možnost rozmyslet si, zda máte opravdu hlad, nebo máte jen chuť na sladké.

9. Posílíte svaly

Dokonce i na židli se dá posilovat. Vysuňte boky před židli, opřete se o ruce a proveďte pár cviků na tricepsy, odlepte záda od opěrky a zapojte břišní svaly nebo zatlačte dlaněmi silou do stolu, abyste cítili zapojení horní části zad a paží. Cvičení nemusí být náročné, ani trvat dlouho a přece za určitý čas můžete vidět výsledky.

10. Cvičíte a jste za to placeni

Pokud bojujete s nedostatkem času na cvičení, když jste doma, využijte možnost cvičit v průběhu pracovního dne. Výhodou je, že se zbavíte stresu a občerstvíte svou mysl, takže budete v práci výkonnější a Váš šéf se proto stěžovat určitě nebude.

TIP: Cvičte podle typu vaší postavy

VIDEO: Cvičit na židli můžete i v práci

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva