Sponzorováno

9 tipů jak vyčistit a vydezinfikovat vzduch v bytě či domě 4.88/5 (17)

Mějte doma hodně pokojových rostlin. Fakt hodně.

Mějte doma hodně pokojových rostlin. Fakt hodně.

Kvalita vzduchu uvnitř vašeho domova může být až 10krát horší než venku. To jste nevěděli, že?

Když pomyslíme na znečištění ovzduší, možná si představíme letadla, elektrárny a zamořená města ucpaná dopravou, ale jen málo lidí ví, že kvalita vzduchu uvnitř vašeho domova může být opravdu až 10krát horší než venku.

Ve skutečnosti mnoho odborníků považuje znečištění ovzduší – jak uvnitř, tak venku – za největší environmentální riziko pro veřejné zdraví, které přispívá k téměř 40 000 úmrtí ročně, z nichž minimálně 9 000 je připisováno znečištění ovzduší v interiéru.

CO DEFINUJE ŠPATNOU KVALITU VNITŘNÍHO VZDUCHU?

Znečištění vzduchu uvnitř bytu či domu může být horší ve velkých městech – to kvůli vyšším úrovním venkovního znečištění filtrujícího do domácností – ale postihuje i ty, kteří žijí na venkově.

Obecně se definuje znečištění vnitřního ovzduší jako „prach, špína nebo plyny ve vzduchu uvnitř budovy, které nám škodí, pokud je vdechneme“. Může to být způsobeno mnoha věcmi, od špatného větrání a vlhkosti až po chemikálie v čisticích prostředcích a barvách. Vzduch často obsahuje drobné částečky, které obvykle není možné vidět ani cítit, což jej zlověstně označuje za „neviditelného zabijáka“.

Uvnitř trávíme opravdu hodně času

Průměrný člověk tráví více než 90 % svého času uvnitř budov, přičemž každý týden dýchá znečištěný vnitřní vzduch po dobu více než 150 hodin. A co víc, naše domovy jsou izolovanější a méně větrané než kdy jindy, což má pozitivní dopad na naše účty za energii, ale má to negativní vliv na kvalitu vzduchu, protože suchý a zatuchlý vzduch tam je prostě déle.

JAKÝ JE DŮSLEDEK ZNEČIŠTĚNÍ VNITŘNÍHO OVZDUŠÍ?

Představa takovéhoto znečištění našich domovů zní děsivě a také je, ale velké množství znečištění ovzduší je normální a nevyhnutelné a stává se problémem pouze tehdy, když se nebere vážně a je dovoleno problému narůstat na rozměrech a závažnosti.

Někteří lidé nemusí příznaky vůbec pociťovat, ale to neznamená, že bychom se všichni neměli blíže podívat na naše zvyky v domácnosti, zejména pokud jde o čištění, větrání a používání aerosolů.

Hodně jsme se sice naučili o tom, jak znečištěné ovzduší poškozuje naše zdraví a zdraví našich dětí, víme ale příliš málo o vzduchu, který dýcháme v našich domovech, v práci a školách.

Znečištění vnitřního vzduchu ohrožuje každého, ale děti a lidé s plicními chorobami budou pravděpodobněji postiženi špatnou kvalitou ovzduší. Pokud dýcháte znečištěný vzduch několik dní nebo týdnů v kuse, můžete si všimnout sucha v krku nebo kašle. Můžete také pociťovat dušnost, sípání nebo svědění či rýmu.

Je důležité, aby se k chemickým látkám v našich domovech přistupovalo s větší opatrností, aby byla věnována pozornost měření znečištění vnitřních prostor a zajištění dostatečného větrání.

Světová zdravotnická organizace odhaduje, že znečištění vnitřního ovzduší zabilo v roce 2012 na celém světě ohromujících 4,3 milionu lidí, z toho 99 000 v Evropě, přičemž pacienti trpěli vážnými respiračními a kardiovaskulárními onemocněními, jako je rakovina plic a srdeční choroby.

9 snadných způsobů, jak zlepšit kvalitu vzduchu ve vaší domácnosti

1. Otevřete okna

Může to znít jako samozřejmost, ale udržování čerstvého vzduchu je nejlevnější a nejjednodušší způsob, jak zlepšit kvalitu vzduchu ve vaší domácnosti.

Otevírání oken v zimě se může zdát neintuitivní, když se snažíte zůstat v teple a ušetřit peníze za ústřední topení, ale je životně důležité pro propouštění kyslíku dovnitř a také pro snížení vlhkosti, kterou roztoči potřebují k přežití.

Při používání chemických čisticích nebo deodoračních prostředků buďte obzvláště opatrní, aby bylo zajištěno dobré větrání místností.

2. Kupte si nábytek z druhé ruky a vyměňte koberce za parkety

Nová pohovka je možná luxus, ale tajně uvolňuje chemikálie do vašeho obývacího pokoje. Těkavé organické sloučeniny, známé jako VOC, jsou plyny vydávané mnoha tkaninami, lepidly a barvami. Reagují se slunečním zářením a chemikáliemi v atmosféře za vzniku částic, které dráždí a poškozují naše plíce.

Bojujte s tím tím, že nebudete kupovat za každou cenu vždy nový nábytek. Každému se to asi líbit nebude, ale vězte, že nábytek přestane po několika letech vylučovat VOC, což znamená, že už se pravděpodobně uvolnily do domu někoho jiného.

Stejná logika platí pro podlahy. V ideálním případě vyměňte koberec za podlahová prkna nebo parkety, obojí se snadněji čistí a nezachycuje tolik prach a nečistoty.

Pokud jste se právě přestěhovali do nově postaveného domu a máte hodně nového nábytku a chcete absorbovat nějaké VOC, Ikea uvedla na trh své první závěsy na čištění vzduchu. Byly vyvinuty ve spolupráci s předními univerzitami a jsou ošetřeny speciálním nátěrem na minerální bázi, který pomáhá rozkládat pachy a chemikálie ve vzduchu, když je aktivován světelným zdrojem.

3. Investujte do čističky vzduchu

Částice prachu a pylu mohou být mikroskopické. Je téměř nemožné vyčistit něco, co nevidíte. Kupte si čističku vzduchu. Nejlepší stroje na čištění vzduchu zachycují a odstraňují téměř 100 % znečišťujících látek nasáváním špinavého vzduchu, jeho filtrací a vypouštěním zpět do místnosti, mnohem čistší a čerstvější.

Čističky vzduchu se mohou ukázat jako zvláště užitečné během vrcholné sezóny senné rýmy od května do července a obvykle mají LED displeje, které blikají zeleně, když je okolní vzduch čistý. Některé uvolňují do vzduchu záporné ionty, které pomáhají neutralizovat vzdušné viry a bakterie.

TIP: Jak správně vybrat zvlhčovač vzduchu pro zdravé dýchání?

Hledejte čističky vzduchu s vysokým CADR (rychlost dodávky čistého vzduchu). Čím vyšší číslo, tím rychleji bude jednotka filtrovat vzduch.

Sponzorováno

Pokud je váš rozpočet dostatečně velký, investujte do čističky vzduchu s ventilátorem, aby nově čistý vzduch cirkuloval po celé místnosti. Menší, levnější čističky vzduchu mohou být také účinné, ale pokud je používáte ve větších místnostech, budete je muset přemístit.

4. Nezapomeňte doma utírat prach a vysávat

Kvalitní vysavače jsou drahé, ale jsou velkou silou proti prachu, pylu a zvířecím chlupům, které se mohou rychle hromadit a dráždit váš dýchací systém. Vysávejte tak pravidelně, jak jen můžete, včetně míst pod pohovkami a postelí.

Polštáře, koberečky a přehozy vyvětrejte, abyste snížili množství prachu, které zadržují. Měňte své lůžkoviny každý týden a perte je na 60 stupňů, abyste zabili roztoče a choroboplodné zárodky. Udržujte povrchy bez nepořádku – často utírejte prach a k zachycení otravných částic použijte vlhký hadřík.

5. Zkontrolujte prostředky, kterými doma čistíte

Úklid vašeho domova je objektivně dobrá věc. Nebo by alespoň byla, kdyby bělidlo a další produkty ve vaší úklidové skříni nebyly toxické pro dýchání. A co víc, když je smyjete do dřezu, znečišťují vodní toky a poškozují divokou zvěř.

Naštěstí nemusíte používat toxické přísady k proražení mastnoty a špíny, protože spousta ekologických čisticích prostředků funguje stejně dobře a voní mnohem lépe.

Hledejte produkty, které obsahují potravinářské přísady, jako je kokosový olej, a jsou bez parfemace nebo aromaterapeutické oleje. Bonusové body, pokud jsou certifikované jako organické nebo schválené nějakou důvěryhodnou organizací.

Mezi přírodní alternativy, které je třeba zvážit, patří kastilské mýdlo, které se vyrábí z rostlinných olejů a skvěle odstraňuje mastnotu, ocet na čištění skla, olivový olej na leštění nerezové oceli a zředěná citronová šťáva na odstranění odolných skvrn z prkének.

Pro efektivní čištění pouze vodou z vodovodu se rozhodněte pro opakovaně použitelné utěrky z mikrovlákna, které zachycují drobné částečky nečistot, když jsou mokré.

Pokud stále pochybujete o čisticích schopnostech ekologických produktů, doporučujeme alespoň vyměnit chemické spreje za pevné nebo tekuté čisticí prostředky. Spreje se dostávají do vzduchu, což znamená, že je můžete snadněji vdechnout a mohou se dostat dále dolů do vašich dýchacích cest.

6. Udržujte váš byt či dům velmi striktně nekuřácký

Kouření v uzavřených veřejných prostorách bylo zakázáno v roce 2007, aby chránili nekuřáky před více než 7 000 chemikáliemi nalezenými v pasivním kouři. Toxické částice tabáku ve vzduchu zůstávají na škodlivé úrovni až pět hodin, takže má rozhodně smysl označit svůj domov za zónu bez kouře a kouření.

Pamatujte, že vonné tyčinky, svíčky a cokoli jiného, ​​co pálíte pro rekreační účely, vypouští do vzduchu oxid uhelnatý a oxid uhličitý. Kadidlo je škodlivější než svíčky, vyzařuje více než 100krát více jemných částic.

Vsaďte na svíčky, které jsou vyrobeny z přírodních vosků, jako je včelí vosk a sója. Vyhněte se syntetickým vůním nebo barvivům.

7. Osvěžovače vzduchu? Opravdu ne!

Osvěžovače vzduchu mohou pomoci maskovat nepříjemné pachy, ale každé vystříknutí vystříkne do vašeho domova proud syntetických chemikálií.

Vyměňte „fuj“ vůni falešné vanilky za produkty s přírodní vůní nebo bez vůně.

Neutralizujte pachy z vaření tak, že necháte přes noc v kuchyni misku s bílým octem nebo dáte plátky citronu do mikrovlnné trouby ve vodě. Můžete si dokonce vyrobit svůj vlastní osvěžovač vzduchu smícháním jedlé sody a citronové šťávy s horkou vodou a nalitím směsi do prázdné lahvičky s rozprašovačem.

8. Používejte netoxické barvy

Vybírejte jen barvy, které mají nízký obsah VOC a nemají silnou vůni barvy.

Značky barev, které prohlašují, že jsou netoxické, by měly na svých plechovkách zobrazovat seznam přísad nebo je na požádání rádi poskytnou. Neměly by také obsahovat žádný plast, protože to vytváří bariéru na stěnách, která zadržuje vzduch, což vede k rozvoji plísní.

Snažte se vyhýbat petrochemickým produktům odvozeným od akrylů, formaldehydu, čpavku a ropy, stejně jako syntetickým barvivům. Vyhněte se olejovým barvám ve prospěch vodou ředitelných, ale ujistěte se, že to neznamená, že jsou pouze zředěné.

Vládní nařízení znamenají, že všechny barvy mohou obsahovat pouze tolik VOC, aby byly považovány za bezpečné. Některé však mají méně VOC, než jiné.

9. Mějte doma hodně rostlin (co nejvíce)

Přínosy pokojových rostlin pro čištění vzduchu byly široce zdokumentovány, ale k tomu, abyste měli významný dopad na kvalitu vzduchu, potřebujete doma takřka džungli.

V loňském roce výzkumníci z Journal of Exposure Science and Environmental Epidemiology zjistili, že by bylo zapotřebí 10 až 1 000 rostlin na čtvereční metr podlahové plochy, aby konkurovaly síle čištění vzduchu několika otevřených oken v domě. To je, co?

Pokojové rostliny sice pohlcují škodliviny, ale tak pomalu, že jejich dopad je téměř nepatrný. Pokud přesto hledáte novou rostlinu, studie NASA z roku 1989 o čistém vzduchu zjistila, že mírové lilie, kapradiny, Šplhavnice zlatá (Epipremnum aureum) a pavoučí rostliny patří k nejlepším v odstraňování chemikálií, jako je formaldehyd a oxid uhelnatý ze vzduchu.

Sponzorováno

A jak si čistíte vzduch u sebe doma? Budeme moc rádi za komentáře.

A dále si přečtěte

Zdroje článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva